Radio Białystok | Wiadomości | "Tu rodziła się Solidarność" - historia ruchu na wystawie w Suwałkach [zdjęcia]

"Tu rodziła się Solidarność" - historia ruchu na wystawie w Suwałkach [zdjęcia]

autor: Iza Kosakowska

1.07.2020, 18:47, akt. 19:41

W związku z 40-leciem powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" równocześnie w 17 miastach w kraju odbył się wernisaż wystawy poświęconej temu ruchowi.

Wystawa "Tu rodziła się Solidarność", fot. Iza Kosakowska
Wystawa "Tu rodziła się Solidarność", fot. Iza Kosakowska


0:00
0:00
W Suwałkach można oglądać wystawę "Tu rodziła się Solidarność" - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ekspozycję "Tu rodziła się Solidarność" opracował Instytut Pamięci Narodowej. W Suwałkach można ją oglądać na Placu im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Wystawa przedstawia początki kształtowania się "Solidarności", a część ekspozycji porusza także wątek suwalski. 

Na Suwalszczyźnie "Solidarność" powstała nieco później niż w innych częściach kraju - przypominał podczas wernisażu naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Jarosław Schabieński.


- Natomiast ta "Solidarność" zaczęła bardzo szybko nadrabiać. Powstało bardzo wiele takich społecznych inicjatyw, wolnościowych. Jedną z nich była powstała w Suwałkach młodzieżowa szkolna gazeta "Ława". Młodzież ta zorganizowała wówczas Młodzieżowy Marsz Niepodległościowy 11 listopada 1980 i 1981 roku. Zarówno sama gazeta, jak i marsz był wyjątkiem w skali kraju - opowiadał Jarosław Schabieński.


Jak podkreślała autorka wystawy Karolina Dobek z IPN w Białymstoku, wystawa ma pokazać to, co 40 lat temu połączyło ludzi.


- Głównym zamierzeniem powstania projektu tej wystawy było ukazanie tego, co było taką naprawdę największą siłą rodzącej się "Solidarności" - zbiorowość, wspólnota, to, że to nie były pojedyncze postaci, pojedyncze jednostki - zaznaczyła Karolina Dobek.


Łącznie wystawa zawita do 53 polskich miast - 21 lipca będzie można ją obejrzeć w Łomży a 14 sierpnia w Białymstoku. Zwieńczeniem będzie pokaz zdjęć na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jarosław Schabieński

1.07.2020, 11:48

- Dzisiejsza Solidarność kontynuuje linię przyjętą w latach 1980-81, bo podstawą jej działania jest ten sam system wartości - mówi Jarosław Schabieński.


W Białymstoku można będzie oglądać wystawę "Dekalog księdza Jerzego" [zdjęcia]

5.06.2020, 18:52

Postać błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki pokazaną przez pryzmat wartości, które wyznawał i którym był wierny, pokazano na wystawie "Dekalog księdza Jerzego", którą od soboty (5.06) będzie można oglądać na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok