Radio Białystok | Wiadomości | Bezsilność kobiety, która uratowała bociana. Żadna ze służb nie chce zainteresować się jego losem [zdjęcia, wideo]

Bezsilność kobiety, która uratowała bociana. Żadna ze służb nie chce zainteresować się jego losem [zdjęcia, wideo]

autor: Robert Bońkowski

4.08.2020, 07:33, akt. 09:12

Żadna ze służb nie chce zainteresować się losem bociana, który wypadł z gniazda. O sprawie zaalarmowała nas w niedzielę (2.08) nasza słuchaczka.

Fot. Robert Bońkowski
Fot. Robert Bońkowski

Bezsilność kobiety, która uratowała bociana. Żadna ze służb nie chce zainteresować się jego losem - relacja Roberta Bońkowskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


"Co mam z nim teraz zrobić?"

Pani Maria ze wsi Czerewki w gminie Juchnowiec Kościelny przeniosła bociana na swoją posesję. Jak mówi, jest zdziwiona bezradnością służb, ponieważ chodzi tylko o przetransportowanie zwierzęcia w inne miejsce.- To jest warte śmiechu. Co ja mam z nim teraz zrobić? Chcieliśmy uratować bociana, a teraz nikt nie chce nam pomóc w sprawie jego transportu - mówi pani Maria ze wsi Czerewki.


Bociana trzeba teraz przewieźć do ośrodka rehabilitacji - mówi Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.


- Niestety, jeżeli taka sytuacja wydarzy się w niedzielę, to problemem będzie dotarcie do pewnych służb, aby takiego ptaka przetransportować. Na szczęście takie przypadki jak złamanie skrzydła nie są pilne i nie wymagają natychmiastowej interwencji weterynarza. Ptaka można spokojnie przetrzymać do poniedziałku. Jeżeli jest głodny lub osłabiony, to można go karmić kawałkami kurczaka, najlepiej z kością. Następnego dnia należy skontaktować się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku. Organ ten posiada samochód do przewozu zwierząt i współpracuje z nadleśnictwem Krynki, który posiada w Poczopku ośrodek rehabilitacji bocianów - mówi Adam Zbyryt z PTOP.


Bezradna RDOŚ i gmina w Juchnowcu Kościelnym

Jak się okazuje, nie można w tej sprawie liczyć na pomoc Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.


- W ubiegłych latach dokonywaliśmy przewozu takich bocianów do ośrodka rehabilitacji, natomiast, aktualnie środki finansowe nie pozwalają nam na to. W związku z tym niestety, ale transport bocianów pozostaje w gestii samych zainteresowanych, a także urzędów gminy, które są organem "pierwszego kontaktu" również w kwestii ochrony przyrody - mówi Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku Beata Bezubik.


W tej sprawie niewiele może też pomóc Urząd Gminy w Juchnowcu Kościelnym.


-  Ustawa o ochronie przyrody mówi, kto jest organem ochrony przyrody. Ostatnim wymienionym na liście organem jest wójt, burmistrz, i prezydent. Wójt zajmuje się np. wycinką drzew czy wymianą azbestu. Sprawą bociana, przebywającego na posesji mieszkanki naszej gminy, powinny zainteresować się organizacje, które zajmują się ochroną gatunków chronionych. Między innymi powinna zajmować się tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która ma to w zakresie obowiązków. Rozmawiałam z tą mieszkanką, poinformowałam ją o tym, jaka jest informacja prawna. Jako gmina nie mamy ani samochodu do przewożenia takich zwierząt, ani przeszkolonych ludzi. Bocian może zrobić krzywdę, nie wyślę pracownika, który nie jest przeszkolony do takich interwencji. Polecam z tą sprawą jeszcze raz zgłosić się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - mówi zastępca wójta gminy Juchnowiec Kościelny Mirosława Jaroszuk.


Wszystko wskazuje na to, że lepiej, by bociany nie wypadały z gniazd nie tylko w niedzielę i święta, ale i w ogóle.

Najnowsze badania mówią, że Polska przestała być liderem Europy pod względem liczby bocianów. W Podlaskiem żyje ich około ośmiu tysięcy par. W Polsce około 45 tysięcy.


| red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jak pomóc bocianowi, który wypadł z gniazda?

2.08.2020, 14:34

W Czerewkach (gm. Juchnowiec Kościelny) z gniazda wypadł młody bocian - poinformowała nas słuchaczka. Co należy zrobić w takiej sytuacji?


Kobieta z Japonii interweniowała ws. bociana wyrzuconego z gniazda... pod Łomżą

5.06.2020, 21:14

Pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi dostali informację aż z Japonii o wydarzeniach, które rozgrywały się niecałe... 3 km od ich siedziby.


Dzień Bociana Białego - ornitolodzy alarmują, że liczba tych ptaków w ostatnich latach maleje

31.05.2020, 08:27

Tego dnia mamy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby tych ptaków i ich rolę w ekosystemie. W niedzielę (31.05) obchodzimy Dzień Bociana Białego. To święto ustanowione w 2003 roku, przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!
źródło: twitter.com/PremierRP
KRAJ
30.09.2020, 15:53, akt. 1.10.2020, 06:46

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok