Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie samorządy docenione za inwestycje - ranking

Podlaskie samorządy docenione za inwestycje - ranking

autor: Adam Dąbrowski

13.10.2020, 12:07, akt. 15:01

Województwo podlaskie zostało "Liderem samorządowych inwestycji" w rankingu pisma "Wspólnota". Wysokie pozycje w swoich kategoriach zdobyły także: Białystok, Wysokie Mazowieckie oraz powiaty wysokomazowiecki i siemiatycki.

Wiesław Klepacki z zarządu powiatu siemiatyckiego i wicestarosta siemiatycki Marek Bobel, źródło: siemiatycze.pl
Wiesław Klepacki z zarządu powiatu siemiatyckiego i wicestarosta siemiatycki Marek Bobel, źródło: siemiatycze.pl

Autorzy rankingu biorą pod uwagę wydatki samorządu za kolejne trzy lata w przeliczeniu na mieszkańca.

Podlaskie po raz trzeci z rzędu uplasowało się na szczycie województw - wydatki w branym pod uwagę okresie wyniosły ponad 360 zł per capita. Samorząd osiągnął o 50 proc. lepszy wynik niż drugie na podium województwo świętokrzyskie. Także Białystok utrzymał zdobyte przed rokiem 2. miejsce w kategorii miast wojewódzkich, na które awansował wcześniej z 11. pozycji.

Wśród miast na prawach powiatu Suwałki co prawda są na razie poza podium, ale stale pną się w górę - w obecnym rankingu znalazły się na 6. miejscu wśród 48 takich miast. Z kolei w kategorii miast powiatowych na 2. miejsce z 8. awansowało Wysokie Mazowieckie, które dwa lata wcześniej było liderem w swojej kategorii.

Powiat wysokomazowiecki utrzymał 2. miejsce zdobyte przed rokiem. Bardzo dobrze radzi sobie także powiat siemiatycki - podobnie jak rok wcześniej uplasował się na 3. pozycji z wydatkami wynoszącymi ponad 533 zł na mieszkańca. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze powiat sokólski (7.).

W kategorii miasteczek najwyżej sklasyfikowano Czyżew (17.), a w pierwszej trójce podlaskich miejscowości znalazły się także Supraśl (22.) i Rajgród (25.).

Wśród gmin wiejskich najwięcej inwestowano w Mielniku, chociaż w zestawieniu ogólnym samorząd spadł o kilka miejsc w porównaniu do roku ubiegłego. W tej kategorii stale awansuje Juchnowiec Kościelny. Tym razem gmina znalazła się na miejscu 37., ale rok wcześniej była jeszcze w drugiej setce. Juchnowiec przez dwa lata awansował w tym zestawieniu o blisko 300 pozycji.

Natomiast najmniej inwestującą gminą w Podlaskiem jest Nowinka z wydatkami wynoszącymi niewiele ponad 168 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Przez trzy kolejne lata zajmuje miejsce w ostatniej trzydziestce zestawienia obejmującego ponad 1500 takich samorządów.


| red: rbon, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W siemiatyckim starostwie działa Wojskowe Centrum Rekrutacji

2.10.2020, 17:01

W starostwie powiatowym w Siemiatyczach otwarto w piątek (2.10) Wojskowe Centrum Rekrutacji.


Według rankingu jednego z portali mieszkaniowych - Białystok najlepszym miastem do życia

22.09.2020, 07:08

Białystok to najlepsze miasto do życia. Tak wynika z rankingu portalu Otodom.


Zambrów na pierwszym miejscu rankingu miast powiatowych o najniższych kosztach komunalnych

6.09.2020, 11:02

Zestawienie po raz trzeci przygotowała firma Curulis, porównując wydatki statystycznej rodziny na wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, podatek od nieruchomości, komunikację publiczną i koszty parkowania.


3,5 mln zł unijnego wsparcia na budowę czterech targowisk w Podlaskiem

21.07.2020, 13:45

3,5 mln zł unijnego wsparcia na budowę targowisk otrzymają cztery gminy w Podlaskiem - poinformowały władze województwa. We wtorek (21.07) podpisano umowy na powstanie takich miejsc w gminie Tykocin i Kolno.


Ponad 17,3 tys. uratowanych miejsc pracy dzięki pieniądzom z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego

19.07.2020, 11:24

Ponad 17,3 tys. miejsc pracy udało się uratować dzięki wsparciu przedsiębiorstw pieniędzmi z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego z puli na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników - poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.


Marszałek woj. podlaskiego przyznał dotacje na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych

1.07.2020, 12:41

Dzięki tym inwestycjom rolnicy łatwiej dojadą do swoich pól uprawnych. Ponad 2,2 mln zł przeznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego na przebudowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. To o ponad pół miliona więcej niż rok wcześniej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
ipfronplus

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok