Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem będą pasterki po polsku i litewsku tam, gdzie mieszka mniejszość litewska

W Podlaskiem będą pasterki po polsku i litewsku tam, gdzie mieszka mniejszość litewska

24.12.2020, 17:22, akt. 17:25

Po dwie pasterki odprawione zostaną w czwartek (24.12) wieczorem i w nocy w kilku parafiach na Suwalszczyźnie, gdzie są skupiska mniejszości litewskiej w Polsce. Zgodnie z wieloletnią tradycją, jedno nabożeństwo zostanie odprawione po polsku, drugie po litewsku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Po dwie pasterki odprawione zostaną w Sejnach, Puńsku i w Smolanach. Tam również świąteczne nabożeństwa w Boże Narodzenie będą odprawiane w dwóch językach. Podobnie odprawiane są tam niedzielne msze.

W parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach tradycja się nie zmienia - tu pasterka po litewsku rozpocznie się o 22:00. Po niej, o północy, będzie odprawione nabożeństwo po polsku. Pasterka po litewsku będzie o północy również w parafialnej kaplicy w Żegarach, gdzie dojeżdżają duchowni z Sejn.

Puńsk uważany jest za najbardziej litewską gminę w Polsce, a tamtejsza parafia katolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest też największą parafią tej mniejszości narodowej. Szacuje się, że z 4 tys. wiernych w parafii w Puńsku, ponad 3 tys. to mniejszość litewska. Rokrocznie zmienia się tam kolejność pasterek. W tym roku o 21:00 będzie nabożeństwo po polsku, a dwie godziny później - po litewsku.

Kolejność zmienia się również w parafii św. Izydora Oracza w Smolanach. W tym roku pierwsza będzie tam pasterka po litewsku (o 22:00), a o północy odprawiona zostanie pasterka w języku polskim.

Polscy Litwini mieszkają głównie na Suwalszczyźnie. Organizacje tej mniejszości szacują jej liczebność na 20-25 tys. osób. W spisie powszechnym z 2011 r. narodowość litewską zadeklarowało około 8 tys. osób.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Horban: Pasterka? Zachęcam do nieosobistej wizyty w kościele ze względu na ryzyko zakażenia

24.12.2020, 09:35

Jeżeli można skorzystać tym razem z nieosobistej wizyty w kościele, to byłoby wspaniale - powiedział w czwartek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban, zapytany czy zachęcałby seniorów do udziału w wigilijnej pasterce. Dodał jednak, że jeśli kościoły nie będą zatłoczone, a obecni tam ludzie będą przestrzegali reżimu sanitarnego, to można w niej uczestniczyć.


Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele katolickim

24.12.2020, 08:40

W Kościele katolickim dziś wigilia - dzień poprzedzający uroczystość Bożego Narodzenia. Jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym, podczas którego wierni rozważają tajemnicę wcielenia.


Nie będzie w tym roku tradycyjnej "kolędy" w parafiach Archidiecezji Białostockiej

16.12.2020, 07:44

Metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda podjął decyzję o odwołaniu wizyt duszpasterskich, podczas których księża odwiedzali domy i mieszkania swoich parafian.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok