Radio Białystok | Wiadomości | Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele katolickim

Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele katolickim

autor: Olga Gordiejew

24.12.2020, 08:40, akt. 11:18

W Kościele katolickim dziś wigilia - dzień poprzedzający uroczystość Bożego Narodzenia. Jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym, podczas którego wierni rozważają tajemnicę wcielenia.

fotolia.com
fotolia.com

Życzenia Słuchaczom Polskiego Radia Białystok składa metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda

Życzenia Słuchaczom Polskiego Radia Białystok składa ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W tym roku wigilie będą inne, obchodzone w skromniejszym gronie, ale ich istota się nie zmienia. - Wigilia to czas oczekiwania - mówi rzecznik Kurii Metropolitalnej w Białymstoku ks. Andrzej Dębski.

"Vigilia" po łacinie znaczy "czuwanie"', "straż". Tradycyjnie uroczysta wieczerza rozpoczyna się, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda. Jest to symboliczne nawiązanie do gwiazdy zwiastującej narodziny Jezusa. Według Biblii ujrzeli ją Trzej Królowie. Idąc za gwiazdą, dotarli do Betlejem.

Najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem na znak zgody i pojednania. Na świątecznym stole ustawionych jest dwanaście potraw, które symbolizują dwunastu apostołów. Zgodnie ze zwyczajem należy spróbować każdej z nich. Stawia się też dodatkowe nakrycie - dla niezapowiedzianego gościa. Pod białym obrusem powinno znaleźć się siano, które symbolizuje ubóstwo, w jakim narodził się Chrystus.

Ważnym zwyczajem wigilii jest również śpiewanie kolęd i pastorałek, a dopełnieniem - uczestnictwo w mszy świętej o północy, czyli pasterce, która upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.Z powodu obostrzeń pandemicznych nie wszyscy będą mogli wyjść do kościoła. Z myślą o tych, którzy zostaną w domach, na antenie Polskiego Radia Białystok o północy będzie transmisja nabożeństwa z białostockiej katedry. Mszę odprawi metropolita białostocki abp. Tadeusz Wojda.Obchody święta Bożego Narodzenia w Kościele katolickim będą trwały tradycyjnie osiem dni. Zakończy je 1 stycznia uroczystość Matki Bożej Rodzicielki.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Horban: Pasterka? Zachęcam do nieosobistej wizyty w kościele ze względu na ryzyko zakażenia

24.12.2020, 09:35

Jeżeli można skorzystać tym razem z nieosobistej wizyty w kościele, to byłoby wspaniale - powiedział w czwartek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban, zapytany czy zachęcałby seniorów do udziału w wigilijnej pasterce. Dodał jednak, że jeśli kościoły nie będą zatłoczone, a obecni tam ludzie będą przestrzegali reżimu sanitarnego, to można w niej uczestniczyć.


Dr Maj: Wigilia przy laptopach? Czemu nie

24.12.2020, 09:29

Nadchodzące Święta najtrudniejsze będą dla osób starszych i schorowanych, brak bezpośredniej bliskości możemy starać się rekompensować np. spotkaniami przez internet - mówi dr Konrad Maj z SWPS. Choć Wigilia przy laptopach może wyglądać komicznie, jest sposobem na przełamanie dystansu - dodaje.


Święta w pandemii koronawirusa - jak je spędzimy?

23.12.2020, 14:22

Co trzeci Polak uważa, że tegoroczne święta będą mniej radosne, zaś co czwarty martwi się, że pandemia popsuje bożonarodzeniową atmosferę. Tak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń.


Świąteczne paczki z żywnością trafiają do osób potrzebujących

23.12.2020, 07:02

Różne organizacje wspierają w te święta osoby bezdomne, samotne i ubogie z całego regionu i przekazują paczki z żywnością na wigilijny stół. Na pomoc mogą też liczyć seniorzy, pensjonariusze DPS-ów i pacjenci oddziałów covidowych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Tele-Quiz Świerkowa 1 - elektryczna hulajnoga do wygrania!źródło: stock.adobe.com
TECHNOLOGIE
8.05.2021, 19:55, akt. 9.05.2021, 23:04

Technologia DAB+ - cyfrowa przyszłość radia

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok