Radio Białystok | Wiadomości | Świąteczne paczki z żywnością trafiają do osób potrzebujących

Świąteczne paczki z żywnością trafiają do osób potrzebujących

autor: Marcin Mazewski, Renata Reda, Ryszard Minko

23.12.2020, 07:02, akt. 16:27

Różne organizacje wspierają w te święta osoby bezdomne, samotne i ubogie z całego regionu i przekazują paczki z żywnością na wigilijny stół. Na pomoc mogą też liczyć seniorzy, pensjonariusze DPS-ów i pacjenci oddziałów covidowych.

Świąteczna akcja Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Droga", 2020, fot. Wojciech Szubzda
Świąteczna akcja Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Droga", 2020, fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Świąteczne paczki dla seniorów z gminy Suchowola - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Paczki dla potrzebujących od stowarzyszenia "Droga" - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


0:00
0:00
Fundacja Hagia Marina wspiera w święta osoby samotne - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pomoc od Stowarzyszenia "Droga"

Ponad 5 tys. paczek przygotowało Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga". To doroczna akcja wsparcia najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta, która w poprzednich latach połączona była z wigilią miejską. W tym roku z powodu pandemii takie spotkanie się nie odbędzie, ale pomoc i tak dotrze do potrzebujących - podkreśla ojciec Edward Konkol ze Stowarzyszenia.

W środę (23.12) świąteczne paczki wydawano bezpośrednio w siedzibie Stowarzyszenia "Droga" przy ulicy Proletariackiej. W zestawach znajdowały się w nich m.in potrawy na wigilijny stół, żywność z długim terminem przydatności, maseczki ochronne, płyn dezynfekcyjny i opłatek. Otrzymały je osoby samotne, bezdomne i ubogie.


To druga tegoroczna bożonarodzeniowa akcja pomocy tej organizacji. W niedzielę wolontariusze rozwieźli ponad 3 tys. paczek żywnościowych dla ubogich z regionu wskazanych przez gminne ośrodki pomocy społecznej.

Wsparcie Fundacji Hagia Marina

Z kolei Fundacja Hagia Marina wspiera podczas świąt Bożego Narodzenia osoby samotne w naszym regionie. Organizacja przygotowała akcję skierowaną m.in. do seniorów, pensjonariuszy DPS-ów i pacjentów oddziałów covidowych.

Fundacja rozpoczęła rozdawanie wigilijnych dań. W środę paczki trafiły m.in. do szpitala zakaźnego przy ul. Żurawiej w Białymstoku. Na "Wigilijnym Stoliku" znajdą się np. pierogi, ryba po grecku i tradycyjna kapusta z grzybami. Będzie też coś słodkiego.

Fundacja Hagia Marina rozda mieszkańcom województwa podlaskiego w sumie 5 tys. paczek przed świętami Bożego Narodzenia według tradycji łacińskiej i wschodniej. Akcji patronują m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Starostwo Powiatu Białostockiego, Gmina Supraśl oraz przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe z Podlasia i Grecji.

Paczki otrzymają także seniorzy z Suchowoli

Paczki i zestawy z wigilijnymi daniami trafiły do samotnych i najbardziej potrzebujących seniorów z gminy Suchowola. Akcja ma być alternatywą dla tradycyjnie organizowanej dla nich wigilii, która w tym roku ze względu na pandemię się nie odbędzie.


Chcemy dać seniorom trochę nadziei, że ten nadchodzący rok będzie lepszy. Często są to osoby schorowane, samotne, które nie mają już nikogo bliskiego przy boku, bądź ich rodziny są np. za granicą - mówi burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel. 


Posiłki wigilijne przygotowała szkolna stołówka prowadzona przez spółkę komunalną, a paczki przygotowali pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suchowoli i wolontariusze Caritasu.

W paczkach znalazły się produkty niezbędne do przygotowania niektórych wigilijnych potraw, takie jak: olej, masło, wędlina czy śledzie. 

We wtorek i środę (22-23.12) pracownicy socjalni rozwieźli ponad 60 paczek i zestawów z wigilijnymi posiłkami.

| red: zmj, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wigilia dla osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących w tym roku w zmienionej formie [zdjęcia]

24.12.2020, 07:02

W paczkach były m.in. gotowe dania wigilijne, a do tego słodycze i środki czystości. Kilkaset świątecznych zestawów odebrali w wigilię (24.12) w centrum Białegostoku samotni, ubodzy i bezdomni.


Wojska Obrony Terytorialnej organizują akcję "Łączymy na Święta"

21.12.2020, 07:12

Dzięki tej akcji osoby starsze, samotne czy chore będą mogły porozmawiać ze swoimi bliskimi. Kilka dni przed wigilią Wojska Obrony Terytorialnej organizują akcję "Łączymy na Święta".


Stowarzyszenie "Droga" przygotowało ponad 5 tys. paczek dla potrzebujących

20.12.2020, 16:06

Do ponad 5 tys. rodzin trafią paczki świąteczne, przygotowane dla potrzebujących przez białostockie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga". W niedzielę wolontariusze rozwozili je do osób, które wcześniej wskazały ośrodki pomocy społecznej w Białymstoku i regionie.


Miejskiej wigilii w Białymstoku nie będzie, ale ubodzy dostaną świąteczne paczki

16.12.2020, 16:53

Z powodu trwającej pandemii nie odbędzie się wigilia miejska w Białymstoku, która każdego roku gromadziła tysiące potrzebujących.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok