Radio Białystok | Wiadomości | Stowarzyszenie "Droga" przygotowało ponad 5 tys. paczek dla potrzebujących

Stowarzyszenie "Droga" przygotowało ponad 5 tys. paczek dla potrzebujących

20.12.2020, 16:06, akt. 18:26

Do ponad 5 tys. rodzin trafią paczki świąteczne, przygotowane dla potrzebujących przez białostockie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga". W niedzielę wolontariusze rozwozili je do osób, które wcześniej wskazały ośrodki pomocy społecznej w Białymstoku i regionie.

Stowarzyszenie "Droga" przygotowało ponad 5 tys. paczek dla potrzebujących, fot. Małgorzata Sawicka/ UMWP
Stowarzyszenie "Droga" przygotowało ponad 5 tys. paczek dla potrzebujących, fot. Małgorzata Sawicka/ UMWP


0:00
0:00
Stowarzyszenie "Droga" przygotowało ponad 5 tys. paczek dla potrzebujących - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stowarzyszenie "Droga" od prawie 30 lat przygotowuje przed Bożym Narodzeniem świąteczną pomoc rodzinom, którymi się opiekuje. Jego akcja jest jedną z większych i bardziej znanych świątecznych akcji charytatywnych w regionie.


Miejskiej wigilii nie będzie, ale ubodzy dostaną świąteczne paczki

Od lat w mieście - z inicjatywy tej organizacji i ze wsparciem władz Białegostoku - organizowane były ekumeniczne wigilie; potrzebujący otrzymywali paczki, mogli zabrać ze sobą przygotowane dla nich jedzenie. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa takiego miejskiego spotkania w niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie nie ma, ale "Droga" przygotowała paczki z żywnością dla 5,1 tys. rodzin.

Jak powiedział założyciel tej organizacji, werbista ojciec Edward Konkol, są to właściwie dwie akcje. W niedzielę do potrzebujących powinno trafić 3,3 tys. paczek z żywnością i prezentami. "Dla osób starszych, schorowanych, samotnych. Dla osób, które są w jakiś sposób opuszczone" - poinformował o. Konkol.

Druga akcja skierowana jest m.in. do osób bezdomnych, samotnych czy ubogich, ale już w samym Białymstoku. W środę będą one same odbierały paczki przygotowane przez stowarzyszenie, przygotowano dla nich 1,8 tys. takich paczek.


Tysiąc pierogów i dwie tony bigosu

Jak podała organizacja w swoich mediach społecznościowych, przygotowano m.in. tysiące pierogów i ponad dwie tony bigosu, do tego w paczkach są też śledzie czy kurczak - cała żywność hermetycznie zapakowana. Do tego np. herbata, olej, cukier i paczuszka z prezentami, a wśród nich maseczka ochronna i płyn dezynfekcyjny, opłatek, słodycze. Każda taka paczka waży ok. 12 kg.

To, co trafiło do paczek, "Droga" albo kupiła za zebrane lub przekazane jej przez darczyńców czy samorządy pieniądze, albo są to dary dystrybutorów lub producentów żywności.

Żeby przygotować i zabezpieczyć kilka tysięcy paczek, organizacja postawiła specjalny namiot przy swojej siedzibie; w niedzielę odprawiona została tam też msza św. "Żeśmy dali sobie takiego czadu, że się w głowie nie mieści" - mówił po tym nabożeństwie o. Konkol, wskazując na tysiące paczek. Dziękował dużej grupie wolontariuszy, którzy je pakowali.Nasze działania nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe i rzeczowe wielu dobrych ludzi, firm, a także...

Opublikowany przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie DROGA Niedziela, 20 grudnia 2020Od dwóch tygodni w centrum Białegostoku działa szopka "Drogi". Są w niej tradycyjne figury Świętej Rodziny, pastuszków i żywe zwierzęta - owce i osiołek. W szopce można - w zamian za datki na rzecz podopiecznych stowarzyszenia - nabyć opłatki, sianko pod wigilijny obrus, świąteczne pocztówki czy stroiki ręcznie wykonane przez podopiecznych, ich rodziny czy wolontariuszy.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Miejskiej wigilii w Białymstoku nie będzie, ale ubodzy dostaną świąteczne paczki

16.12.2020, 16:53

Z powodu trwającej pandemii nie odbędzie się wigilia miejska w Białymstoku, która każdego roku gromadziła tysiące potrzebujących.


W centrum Białegostoku stanęła bożonarodzeniowa żywa szopka stowarzyszenia "Droga" [zdjęcia]

6.12.2020, 14:41

W centrum Białegostoku działa od soboty (05.12) bożonarodzeniowa żywa szopka Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Droga". W szopce są figury postaci Świętej Rodziny, pastuszków i żywe zwierzęta - owce i osiołek.


Wolontariusze białostockiego Stowarzyszenia "Droga" przygotowują świąteczne paczki

5.12.2019, 14:50

Celem jest przygotowanie 500 paczek dla dzieci i 1000 dla dorosłych.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok