Radio Białystok | Wiadomości | Miejskiej wigilii w Białymstoku nie będzie, ale ubodzy dostaną świąteczne paczki

Miejskiej wigilii w Białymstoku nie będzie, ale ubodzy dostaną świąteczne paczki

autor: Ryszard Minko

16.12.2020, 16:53, akt. 19:49

Z powodu trwającej pandemii nie odbędzie się wigilia miejska w Białymstoku, która każdego roku gromadziła tysiące potrzebujących.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka

Z powodu odwołanej miejskiej wigilii ubodzy nie zostaną jednak bez pomocy, bo tym razem wsparcie dotrze do nich w dwóch akcjach przygotowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Droga. Pierwsza rozpocznie się już w niedzielę (20.12).


- Wolontariusze rozwiozą wówczas 3300 paczek bezpośrednio do domów potrzebujących, natomiast 23 grudnia 1800 osób będzie mogło je odebrać w siedzibie stowarzyszenia przy ulicy Proletariackiej - mówi szef stowarzyszenia ojciec Edward Konkol.


Wylicza, że w każdej paczce znajdzie się 12 kg jedzenia - tak świątecznych potraw, jak i innych produktów długoterminowych. Każdy otrzyma też pakiet medyczny - maseczkę, środek dezynfekcyjny i książeczkę z błogosławieństwami.

Przygotowano między innymi 20 tysięcy pierogów czy 2 tony bigosu - w sumie pomoc trafi do 5100 osób. Koszty przedsięwzięcia nie są na razie znane, część produktów przekazali darczyńcy, część trzeba było kupić, dlatego stowarzyszenie prosi o wsparcie finansowe.

Ojciec Edward Konkol dodaje, że w czasie pandemii pracownicy stowarzyszenia spotykają się z wyjątkowo trudnymi sytuacjami podopiecznych.


- Kiedy do tej pory dzieci po szkole mogły znaleźć spokojny kąt w siedzibie stowarzyszenia, to teraz przebywają w domach, gdzie wybuchają problemy. Nasi wolontariusze spotykają się z tymi osobami codziennie w parkach i innych miejscach, ale ogrom problemów przerasta - mówi o. Edward Konkol.


Niedzielna akcja rozwożenia paczek ubogim wymaga pracy wielu wolontariuszy. Do tej pory zgłosiło się ponad 130 kierowców, którzy pomogą w ich dostarczaniu, ale Stowarzyszenie czeka na kolejnych.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok z lotu ptaka w miejskim, wielokulturowym kalendarzu na 2021 r.

16.12.2020, 16:25

Sfotografowane z lotu ptaka, niektóre najważniejsze obiekty w Białymstoku znalazły się w miejskim, ściennym, wielokulturowym kalendarzu na 2021 r., który wydały władze miasta. W kalendarzu są zaznaczone święta państwowe, ale też religijne: katolickie, prawosławne, żydowskie i muzułmańskie.


Prof. Parczewski: w okresie świątecznym pamiętajmy o dystansie społecznym

16.12.2020, 09:28

Należy zwrócić uwagę, żeby w okresie świątecznym nie zaprzepaścić wszystkich dobrych skutków dystansu społecznego – powiedział lekarz chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski. Podkreślił, że szczególnie uważać muszą osoby starsze, najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby.


Fundacja Dialog - działania przed świętami

17.12.2020, 18:30

Fundacja Dialog w trosce o swoich podopiecznych realizuje z sukcesem wiele inicjatyw i pomysłów. Sprawią one, że nadchodzące święta przyniosą radość najmłodszym i ich rodzinom.


Nie będzie w tym roku tradycyjnej "kolędy" w parafiach Archidiecezji Białostockiej

16.12.2020, 07:44

Metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda podjął decyzję o odwołaniu wizyt duszpasterskich, podczas których księża odwiedzali domy i mieszkania swoich parafian.


Najprzyjemniejsza część Gwiazdki - pakowanie paczek i odbieranie kartek [zdjęcia]

16.12.2020, 12:25

Dorota Sokołowska z pomocnikami spakowała ponad 40 paczek z książkami!


Niedzielski: święta i ferie zdecydują, czy w lutym będziemy zmagali się z III falą pandemii

14.12.2020, 12:41

Okres świąteczny i ferie również u nas zdecydują, czy w lutym będziemy zmagali się z III falą pandemii – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kolejnych obostrzeń wprowadzanych w Niemczech i na Litwie.


Jarmark Świąteczny przed Ratuszem [zdjęcia]

6.12.2020, 19:34

Bożonarodzeniowe ozdoby, rękodzieło, zabawki, ale też potrawy i smakołyki można kupić na rozpoczętym w niedzielę w centrum Białegostoku jarmarku świątecznym.


W centrum Białegostoku stanęła bożonarodzeniowa żywa szopka stowarzyszenia "Droga" [zdjęcia]

6.12.2020, 14:41

W centrum Białegostoku działa od soboty (05.12) bożonarodzeniowa żywa szopka Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie "Droga". W szopce są figury postaci Świętej Rodziny, pastuszków i żywe zwierzęta - owce i osiołek.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok