Radio Białystok | Wiadomości | Białystok z lotu ptaka w miejskim, wielokulturowym kalendarzu na 2021 r.

Białystok z lotu ptaka w miejskim, wielokulturowym kalendarzu na 2021 r.

16.12.2020, 16:25, akt. 16:49

Sfotografowane z lotu ptaka, niektóre najważniejsze obiekty w Białymstoku znalazły się w miejskim, ściennym, wielokulturowym kalendarzu na 2021 r., który wydały władze miasta. W kalendarzu są zaznaczone święta państwowe, ale też religijne: katolickie, prawosławne, żydowskie i muzułmańskie.

Fot. Rafał Rudnicki
Fot. Rafał Rudnicki

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przypomniał w środę (16.12) na konferencji prasowej, że taki ekumeniczny kalendarz miasto wydaje od kilku lat, nawiązując w ten sposób do wielokulturowej historii Białegostoku, a te religie tworzyły w przeszłości miasto.Na pierwszej i ostatniej stronie kalendarza są zdjęcia zabytkowego czerwonego autobusu, tzw. "ogórka", który w sezonie turystycznym wozi turystów po mieście. Przejażdżki cieszą się dużą popularnością. Rudnicki mówił, że autobus w symboliczny sposób zaprasza do wędrówki po mieście właśnie oglądając zdjęcia w kalendarzu.


Najważniejsze zabytki na fotografiach w kalendarzu

Na fotografiach są m.in. widoki na barokowe ogrody przy najważniejszym zabytku w mieście i regionie - Pałacu Branickich. Tereny przy pałacu można zobaczyć np. z perspektywy pozłacanego gryfa, który znajduje się na bramie wjazdowej na teren pałacu czy rzeźb, które są na dachu pałacu. W kalendarzu są też zdjęcia centrum miasta - Rynku Kościuszki - ale też Muzeum Pamięci Sybiru, stadionu miejskiego, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Pałacyku Gościnnego. Ne zabrakło widoku na znany mural Dziewczynka z konewką.

Kalendarz #BialystoTakBlisko miasto wydało wspólnie z Fundacją Zapomniane Podlasie. Autorami zdjęć są Dawid Gromadzki i Adam Ludwiczak, fotografowie urzędu miejskiego. Autorem zdjęć czerwonego autobusu jest Piotr Filipik.Kalendarz wydano w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Będzie go można zdobyć w konkursach organizowanych przez miasto w mediach społecznościowych. "Zawsze te kalendarze cieszą się dużą popularnością, a nam zależy na jego (kalendarza) wydawaniu właśnie dlatego, że ma taki wielokulturowy charakter" - dodał Rudnicki.

W 2020 r. motywem miejskiego kalendarza były kwiaty w mieście, łąki kwietne. W poprzednich latach były już też zdjęcia miasta wykonywane z drona, ale też miasto na fotografiach mieszkańców.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok wydał kalendarz z imprezami kulturalnymi na 2020 r.

4.01.2020, 14:57

Kilkaset zaplanowanych wydarzeń kulturalnych, które będą odbywały się w 2020 r. w Białymstoku znalazło się w wydanym przez miasto kalendarzu "Białystok wielu kultur". Trafi on m.in. do instytucji kultury i organizacji pozarządowych.


Władze Białegostoku wydały ekumeniczny kalendarz miejski na 2020 r.

12.12.2019, 13:56

Białystok w kwiatach, m.in. z łąk kwietnych - to główny motyw wydanego przez miasto ekumenicznego kalendarza miejskiego na 2020 r.


"Białystok na cały rok" - urząd miejski przygotował specjalny kalendarz

21.12.2018, 12:34

Najciekawsze obiekty i detale Białegostoku z lotu drona można zobaczyć na dorocznym miejskim kalendarzu czterech wyznań. Zaznaczone są w nim święta państwowe oraz religijne ważne dla katolików, prawosławnych, żydów i muzułmanów.


"Dziewczynka z konewką", "Chłopiec z dywanem" czy "Esperanto" – białostockie murale w kalendarzu na 2018 rok

13.11.2017, 14:07

Mural dziewczynki podlewającej drzewo, przedstawiający czarnoskórą kobietę zdejmującą maskę białej kobiety czy upamiętniający rocznicę urodzin twórcy międzynarodowego języka esperanto Ludwika Zamenhofa - znalazły się w ekumenicznym kalendarzu Białegostoku na 2017 r.


Urząd Miejski wydał kalendarz "Białystok na cały rok"

14.12.2016, 18:03

W ściennym kalendarzu na 2017 rok umieszczono zdjęcia nadesłane na konkurs "Białystok na cały rok" i wybrane przez internautów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok