Radio Białystok | Wiadomości | "Dziewczynka z konewką", "Chłopiec z dywanem" czy "Esperanto" – białostockie murale w kalendarzu na 2018 rok

"Dziewczynka z konewką", "Chłopiec z dywanem" czy "Esperanto" – białostockie murale w kalendarzu na 2018 rok

13.11.2017, 14:07, akt. 14:55

Mural dziewczynki podlewającej drzewo, przedstawiający czarnoskórą kobietę zdejmującą maskę białej kobiety czy upamiętniający rocznicę urodzin twórcy międzynarodowego języka esperanto Ludwika Zamenhofa - znalazły się w ekumenicznym kalendarzu Białegostoku na 2017 r.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Kalendarz wydał Urząd Miejski w Białymstoku. W roku postawiono na murale, które w ostatnich latach powstały w mieście.

Białystok zaczyna być słynny z murali o wysokich wartościach artystycznych - powiedział w poniedziałek (14.11) na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. I dlatego - jak dodał - zdecydowano się je zamieścić w kalendarzu.

"Dziewczynka z konewką", "Chłopiec z dywanem" czy "Esperanto"

Na okładce jest najsłynniejszy białostocki mural "Dziewczynka z konewką" autorstwa Natalii Rak, który znajduje się na jednym z budynków przy alei Piłsudskiego. Mural to interpretacja artystki podlaskiej legendy o ludziach gigantach. Dziewczynka ubrana w ludową sukienkę "podlewa" rosnące w pobliżu ściany drzewo. Mural stał się na tyle sławny, że znalazł się na znaczkach pocztowych i doczekał się swoich kopii m.in. w Chorwacji i Chinach.

W kalendarzu znalazł się też antyrasistowski mural przedstawiający czarnoskórą kobietę zdejmującą maskę białej kobiety. Jest on symbolem równości osób o różnych kolorach skóry i odpowiedzią na ataki rasistowskie, do których doszło kilka lat temu w mieście.

Jednemu z miesięcy patronuje mural "Esperanto" autorstwa Andrzeja Muszyńskiego. To najprawdopodobniej pierwszy mural, który powstał w Białymstoku. Zajmuje całą ścianę bloku przy ul. Zamenhofa. Na jednym z pięter, z balkonu spogląda na przechodniów urodzony w Białymstoku, twórca międzynarodowego języka esperanto - Ludwik Zamenhof. Mural miał upamiętniać przypadającą w 2009 roku 150. rocznicę urodzin Zamenhofa, wtedy w mieście odbył się 94. Światowy Kongres Esperanto.

W kalendarzu można również znaleźć m.in. mural "Chłopiec z dywanem" wykonany przez białoruską grupę TAKTAK, który przedstawia chłopca w ludowym stroju na tle tradycyjnej tkaniny dwuosnowowej, czy mural "Matka natura" autorstwa Magdaleny Talmon.

Święta państwowe, katolickie, prawosławne, żydowskie i muzułmańskie

W kalendarzu zaznaczone są wszystkie święta państwowe, katolickie, prawosławne, żydowskie i muzułmańskie, czyli związane z różnymi kulturami i religiami kojarzonymi z miastem i jego historią. Podobnie było w kalendarzach miasta w poprzednich latach.

"Wynika to z naszej wielokulturowości i pewnej tradycji" - powiedział Truskolaski. Mówił, że w pierwszych kalendarzach nie było uwzględnionych świąt różnych wyzwań, ale - jak podkreślił - wsłuchując się w potrzeby mieszkańców, zdecydowano by je włączyć i od kilku lat kalendarz jest ekumeniczny.

Ekumeniczny kalendarz ścienny wydano w nakładzie 1,5 tys. egzemplarzy. Można go wygrać, np. biorąc udział w konkursie na miejskim profilu na facebooku

źródło: PAP | red: sk, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Matka Natura - to nowy mural na jednym z białostockich bloków

28.09.2017, 13:50

Jest dobrze widoczny z osiedla, a także z bulwarów nad Białą przy ulicy Branickiego. W Białymstoku powstał nowy mural na bloku przy ul. Konopnickiej 12c.


W Białymstoku powstaje mural inspirowany kulturą ludową [zdjęcia, wideo]

11.07.2017, 13:38

To jeden z największych, jeśli nie największy z murali w Polsce - inspirowany kulturą ludową. Przy ulicy Radzymińskiej w Białymstoku powstaje wielkoformatowe malowidło. Tworzy je białoruska grupa "Tak, Tak".


Twórcy facebookowego profilu "Nienormalny Białystok" chcą stworzyć w Białymstoku mural Zenka Martyniuka

9.04.2017, 10:25

Czy oprócz Dziewczynki z konewką powstanie w Białymstoku kolejny słynny mural? Taki plan mają twórcy facebookowego satyrycznego profilu "Nienormalny Białystok". Zbierają pieniądze na tę wielkoformatową pracę na jednym z budynków i czekają na propozycje, jak miałaby wyglądać.


Mural upamiętniający żołnierzy wyklętych w centrum Białegostoku

28.10.2016, 17:42

Malowidło znajduje się na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Starobojarskiej. Ma ponad 2,5 metra wysokości i około 10 metrów szerokości.


Radni zadecydowali, że mural "Dziewczynka z konewką" ma być chroniony

26.09.2016, 19:06

Większość radnych przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta, gdzie stoi budynek z malowidłem.


Chłopiec z wędką - to najnowszy mural w Białymstoku

22.05.2016, 09:13

W ramach Dni Sztuki Współczesnej na ścianie bloku przy ul. Antoniukowskiej 42 powstał kolejny mural w Białymstoku.


Internauci zdecydowali - w Białymstoku są najpiękniejsze murale [zdjęcia]

1.03.2016, 17:19

Miasto zwyciężyło w konkursie ogłoszonym przez portal komunalny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok