Radio Białystok | Wiadomości | Białystok wydał kalendarz z imprezami kulturalnymi na 2020 r.

Białystok wydał kalendarz z imprezami kulturalnymi na 2020 r.

4.01.2020, 14:57, akt. 15:00

Kilkaset zaplanowanych wydarzeń kulturalnych, które będą odbywały się w 2020 r. w Białymstoku znalazło się w wydanym przez miasto kalendarzu "Białystok wielu kultur". Trafi on m.in. do instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

fot. Marcin Jakowiak, UM Białystok
fot. Marcin Jakowiak, UM Białystok

Kalendarz "Białystok wielu kultur" wydawany jest od 2004 roku. Znajduje się w nim harmonogram imprez organizowanych przez miejskie i wojewódzkie instytucje kultury, a także przez organizacje pozarządowe. To zarówno imprezy cykliczne, jak i nowe inicjatywy. W kalendarzu zamieszczono też zdjęcia z wydarzeń kulturalnych z minionego roku.

"Wydanie przygotowane na 2020 rok pokazuje, że miastu zależy na tym, aby imprezy kulturalne budowały tożsamość białostoczan, by przypominały o przeszłości naszego miasta, jego wielokulturowości, wielowyznaniowości" - powiedział cytowany w komunikacie przesłanym mediom zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Wpisy zaczynają się już od stycznia, a wśród wymienionych w kalendarzu na ten miesiąc są m.in. Orszak Trzech Króli, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, koncerty kolęd, a także propozycje na ferie zimowe, które w Podlaskiem rozpoczną się 20 stycznia.

W kalendarzu znalazły się imprezy organizowane przez mniejszości zamieszkujące województwo podlaskie, m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020", który odbędzie się po raz 39., wydarzenia organizowane przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, XXI Dni Kultury Kresowej, 13. Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - kolor i dźwięk" czy 7. Festiwal Kultury Tatarskiej.

Można też tu znaleźć informacje o stałych imprezach, cieszących się co roku dużym zainteresowaniem, jak np. Dni Sztuki Współczesnej, Targi Książki, Białostocki Jarmark Świętojański, Podlaski Piknik Militarny "Misja Wschód", Podlaska Oktawa Kultur, Wschód Kultury/Inny Wymiar, Up To Date Festival czy Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka".

Są tu też rozpisane wernisaże wystaw m.in. w Galerii im. Sleńdzińskich, Galerii Arsenał, Muzeum Podlaskim; premiery spektakli w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, Białostockiego Teatru Lalek czy Opery i Filharmonii Podlaskiej; muzyczne propozycje w Białostockim Ośrodku Kultury czy koncerty przygotowane przez studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. To także plenerowe imprezy przypominające podlaskie zwyczaje i tradycje przygotowywane w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

W każdym miesiącu można też zapoznać się z ofertą instytucji kultury: planowanymi warsztatami, spotkaniami, akcjami i pokazami. To m.in. projekty Muzeum Pamięci Sybiru, Domu Kultury Śródmieście, Książnicy Podlaskiej czy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury (od 1 lutego instytucja zmieni nazwę na Podlaski Instytut Kultury), a także działania organizacji pozarządowych jak Klanza czy fundacji Teatr Latarnia.

Kalendarz "Białystok wielu kultur" wydano w nakładzie 700 egzemplarzy. Trafi m.in. do instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Kalendarz jest dostępny i uzupełniany na bieżąco na stronie internetowej www.odkryj.bialystok.pl

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki Teatr Dramatyczny podsumował projekty wsparte przez Ministerstwo Kultury

30.12.2019, 12:54

Konspekty lekcji o teatrze, książeczka dla dzieci towarzysząca spektaklowi o Koziołku Matołku - to niektóre z efektów projektów edukacyjnych, które w 2019 r. dzięki dotacjom z ministerstwa kultury zrealizował Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku.


Co działo się w podlaskiej kulturze w 2019 roku?

29.12.2019, 08:27

Pod koniec grudnia spotykamy się w większym gronie, aby podsumować wydarzenia kulturalne ostatnich 12 miesięcy.


Władze Białegostoku wesprą w 2020 r. 23 różne projekty kulturalne

21.12.2019, 14:59

23 różne projekty kulturalne wesprze w 2020 r. miasto Białystok. Przedsięwzięcia do dofinansowania wybrano w rozstrzygniętym właśnie przez władze miasta konkursie; łączna wartość tych projektów to 1,2 mln zł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok