Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki Teatr Dramatyczny podsumował projekty wsparte przez Ministerstwo Kultury

Białostocki Teatr Dramatyczny podsumował projekty wsparte przez Ministerstwo Kultury

30.12.2019, 12:54, akt. 13:25

Konspekty lekcji o teatrze, książeczka dla dzieci towarzysząca spektaklowi o Koziołku Matołku - to niektóre z efektów projektów edukacyjnych, które w 2019 r. dzięki dotacjom z ministerstwa kultury zrealizował Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku.

Kolejka przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku w ramach akcji "Bilet do teatru za 350 groszy", fot. Monika Kalicka
Kolejka przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku w ramach akcji "Bilet do teatru za 350 groszy", fot. Monika Kalicka

Ministerstwo przeznaczyło pieniądze na cztery projekty 

Projekty podsumowano w poniedziałek (30.12) na konferencji prasowej w teatrze. Na cztery projekty: warsztaty teatralne dla nauczycieli "Teatr. Lubię to!", spektakl dla dzieci "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek", międzynarodowy festiwal Kierunek Wschód III i archiwum cyfrowe (dalszą digitalizację zasobów teatru), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało kwotę ponad 350 tys. zł.

Projekty te, wsparte także przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku i teatr, kosztowały łącznie prawie 1 mln zł - poinformowała kierująca działem promocji, pozyskiwania funduszy i edukacji w Teatrze Dramatycznym Martyna Faustyna Zaniewska.

Z bezpłatnych zajęć warsztatowych, które odbyły się na przełomie października i listopada skorzystało ponad stu nauczycieli - poinformowała koordynator warsztatów Emilia Rogalska. Dodała, że chodziło o podnoszenie kwalifikacji nauczycieli z tworzenia spektakli, prowadzenia koła teatralnego, rozumienia spektaklu, poezji, ale też z emisji głosu.

Po warsztatach wydano też gotowe konspekty teatralne, poświęcone omawianym zagadnieniom. Konspekty - w formie elektronicznej - są na stronie teatru dostępne dla wszystkich. Ich autorami są prowadzący szkolenia aktorzy, instruktorzy, reżyserzy. Warsztaty zrealizowano we współpracy z Kuratorium Oświaty w Białymstoku i Centrum Edukacji Nauczycieli.

Dr Maciej Białous z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku i Fundacji SocLab podkreślił, że edukacja kulturalna, kulturowa to bardzo ważna kwestia, a w wielu regionach powstają całe strategie związane z jej rozwojem. Zaznaczył, że taka edukacja pozwala placówkom budować "długofalowe więzi z uczestnikami kultury", może wyzwalać potencjał, oddolną kreatywność, a Teatr Dramatyczny pokazuje dobre przykłady takich działań.

Ministerstwo kultury wsparło również przygotowanie spektaklu dla dzieci "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek".

- Stworzyliśmy ten spektakl z myślą o dzieciach, które na co dzień mają utrudniony dostęp do oferty kulturalnej - podkreśliła Martyna Faustyna Zaniewska. Dodała, że w ramach projektu odbyło się siedem przedstawień, które zobaczyły dzieci, podopieczni placówek Caritas i Eleos, dzieci, które rzadko bywają w teatrze. Powstała też książeczka o przygodach Koziołka Matołka na Podlasiu, a 19 lutego 2020 r. spektakl wchodzi do repertuaru teatru i będą go mogły oglądać całe rodziny.

Teatr Dramatyczny systematycznie digitalizuje swoje zbiory

Teatr Dramatyczny systematycznie digitalizuje swoje zbiory, by były dostępne w formie cyfrowej. Mariusz Kozłowski z Fundacji Miasto, która jest jednym z partnerów teatru, poinformował, że w 2019 r. udało się zeskanować i udostępnić w archiwum cyfrowym teatru ponad 5 tys. różnych obiektów: zdjęć ze spektakli, afiszy, projektów scenografii, kostiumów, ogłoszeń o spektaklach z lat 1965-83, ale też np. fotografii ważnych dla historii teatru, bo sięgających jego początków i prywatnych archiwów rodziny Węgierków. Obecnie w archiwum cyfrowym teatru jest 6 tys. 194 skanów, które można bezpłatnie oglądać w sieci.

Teatr chce kontynuować digitalizację swoich zasobów. W ramach tego projektu powstał też film o teatrze autorstwa Krzysztofa Kiziewicza, który jest rozmową Doroty Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok z dyrektorem Archiwum Państwowego w Białymstoku Markiem Kietlińskim i aktorami teatru o historii Teatru Dramatycznego.

Dzięki dotacji z ministerstwa kultury jesienią 2019 r. Teatr Dramatyczny zorganizował również kolejną edycję międzynarodowego festiwalu "Kierunek Wschód III", który służy prezentacji kultury pogranicza. Dyrektor teatru Piotr Półtorak ocenił, że tegoroczna edycja tego przedsięwzięcia była "najbogatszą" z dotychczasowych pod względem prezentowanych teatrów i spektakli. Pierwszy raz w historii sceny białostockiej pojawił się teatr z Gruzji" - mówił Półtorak. Na festiwalu pokazały się także teatry z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Teatr Dramatyczny w Białymstoku będzie zmodernizowany - zapowiada marszałek województwa

16.11.2019, 18:35

Teatr Dramatyczny w Białymstoku będzie przebudowany. Podczas sobotniej (16.11) uroczystej gali z okazji 75-lecia placówki, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zapewnił, że modernizacja teatru rozpocznie się w 2020 roku.


Gala 75-lecia Teatru Dramatycznego w Białymstoku [zdjęcia]

16.11.2019, 08:01

670 premierowych spektakli zagranych w ciągu 75 lat - tym może poszczycić się Teatr Dramatyczny, który świętuje swój jubileusz.


Niepodległościowy spektakl z udziałem niewidomych w Teatrze Dramatycznym

10.11.2019, 04:48

Spektakl "Legiony to..." z udziałem osób niedowidzących i niewidomych oraz młodzieży licealnej przygotował w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Teatr Dramatyczny w Białymstoku. Pokaz odbędzie się w niedzielę, 10 listopada.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: stock.adobe.com
UWAGA!
20.10.2020, 08:01, akt. 14:51

Uwaga! Mikrofon czeka!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok