Radio Białystok | Wiadomości | Gala 75-lecia Teatru Dramatycznego w Białymstoku [zdjęcia]

Gala 75-lecia Teatru Dramatycznego w Białymstoku [zdjęcia]

autor: Dorota Sokołowska

16.11.2019, 08:01, akt. 17.11.2019, 07:55

670 premierowych spektakli zagranych w ciągu 75 lat - tym może poszczycić się Teatr Dramatyczny, który świętuje swój jubileusz.

Gala 75-lecia Teatru Dramatycznego w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Gala 75-lecia Teatru Dramatycznego w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Z Arletą Godziszewską i Katarzyna Siergiej rozmawia Dorota Sokołowska

Z Ewą Krajewską i Urszulą Bondaruk rozmawia Dorota Sokołowska

Ukazała się specjalna książka ze zdjęciami i dokumentami ze zbiorów Teatru Dramatycznego - relacja Doroty Sokołowskiej

Na scenie Teatru Dramatycznego stoją Dorota Sokołowska i Olga Gordiejew

Czy Dorocie Sokołowskiej i Oldze Gordiejew udało się dotrzeć do serca teatru, czyli sceny?

Na każdym kroku Dorota i Olga znajdują życzliwych pracowników teatru

Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska widzą wielu aktorów przygotowujących się do premiery sztuki "Samobójca"

Dorota Sokołowska i Olga Gordiejew w teatralnych kulisach

Przed drzwiami garderoby stoją Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska

Z aktorami Teatru Dramatycznego rozmawiają Dorota Sokołowska i Olga Gordiejew

Z Małgorzatą Bil-Jaruzelską rozmawiają Dorota Sokołowska i Olga Gordiejew

Premiera spektaklu "Samobójca" i wystawa - Teatr Dramatyczny obchodzi jubileusz 75-lecia - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczystą galą oraz premierą spektaklu "Samobójca" uczczono w sobotę 75-lecie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Władze województwa zapowiedziały w przyszłorocznym budżecie pieniądze na przebudowę teatru.

"Historia teatru sięga okresu przedwojennego, ale za oficjalny początek działalności teatru uznaje się rok 1944" - mówił podczas uroczystości dyrektor Piotr Półtorak. Dodał, że wtedy, 15 września, miała miejsca pierwsza powojenna premiera - spektakl "Uciekła mi przepióreczka".


"Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jest przykładem instytucji, która powstała dzięki połączeniu dążeń społeczności lokalnej z ideą oraz wytrwałą pracą artystów" - napisał w liście odczytanym podczas gali wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że teatr od początku realizuje potrzeby kulturalne swojej publiczności, wystawia sztuki zarówno klasyczne, jak i współczesne, dla dorosłych i dla dzieci, realizuje również liczne działania edukacyjne. Zauważył też, że ważna w działalności teatru jest jego współpraca z państwami Partnerstwa Wschodniego oraz ośrodkami kultury zlokalizowanymi na pograniczu.

Obecny na uroczystości minister edukacji Dariusz Piontkowski mówił, że do tego teatru przychodzi jako widz od kilkudziesięciu lat i było wiele spektakli, które bardzo mu się podobały. "Mam nadzieję, że takich spektakli w historii teatru, takich, które będą się podobały widzom, będzie ciągle bardzo, bardzo dużo. Że ten teatr mimo swojej +Dramatycznej+ nazwy, będzie nas także bawił, że potrafi skłonić nas do zadumy i przede wszystkim zachęci nas do tego, byśmy przychodzili" – mówił Piontkowski i życzył jubilatowi zawsze pełnej widowni.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki mówił, że Teatr Dramatyczny to "instytucja, z której powinniśmy być dumni". Dziękował obecnym i byłym pracownikom teatru "za to, że stworzyli tak wspaniałą atmosferę, rodzinną atmosferę". "Pracę, którą wykonujecie na rzecz naszego województwa należy docenić" - mówił.

Poinformował też, że projekcie budżetu na przyszły rok znalazły się pieniądze na przebudowę i rozbudowę Teatru Dramatycznego w Białymstoku. "Ten teatr, ci ludzie, po prostu na to zasługują" - dodał Kosicki.

Podczas uroczystości uhonorowano też i odznaczono medalami kilkunastu pracowników teatru. Natomiast dyrektor Piotr Półtorak odebrał odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Zwieńczeniem uroczystości była premiera przedstawienia "Samobójca" na podstawie dramatu Nikołaja Erdmana w reżyserii Katarzyny Deszcz. Zagrał w nim cały zespół aktorski.


Za rok powstania Teatru Dramatycznego w Białymstoku uznaje się 1944, kiedy powołano wojewódzki teatr. Jednak historia teatru zaczyna się wcześniej, od 1924 roku działał on jako teatr miejski. Pod koniec lat 30. XX wieku przeniósł się do nowej siedziby, Teatru Miejskiego im. Marszałka Piłsudskiego. Jednym z dyrektorów placówki był Aleksander Węgierko, który po śmierci stał się jej patronem.

Kilka lat temu miał miejsce spór o patrona teatru, któremu zarzucano, że służył Sowietom i na wniosek Związku Piłsudczyków władze województwa zdecydowały, by teatrowi nadać imię Józefa Piłsudskiego. Jednak kilka miesięcy później sejmik województwa podjął uchwałę, że teatr "nosi imię Aleksandra Węgierki i mieści się w Domu Ludowym im. Józefa Piłsudskiego".

W teatrze wystawiono dotąd ponad 670 premier. Jednym z najdłużej granych przedstawień są "Zapiski oficera Armii Czerwonej", który na scenie w interpretacji Krzysztofa Ławniczaka można oglądać od ok. 30 lat. Ławniczak przedstawienie to zagrał ponad 700 razy.

Wśród aktorów, którzy grali na deskach Węgierki, należy wymienić m.in. Czesława Wołłejkę, Seweryna Butryma oraz Tolę Mankiewiczównę.

Polskie Radio Białystok też uroczyście obchodziło ten jubileusz. Na naszej antenie można było wysłuchać specjalnie na ten dzień przygotowanych relacji z teatru, a także rozmów z twórcami przedstawień. 

źródło: PAP | red: rbon, mag, mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


75 lat Teatru Dramatycznego w Białymstoku - odbędzie się premiera spektaklu "Samobójca”

13.11.2019, 16:27

W najbliższą sobotę (16 listopada) Teatr Dramatyczny w Białymstoku będzie świętować jubileusz 75-lecia.


Martyna Zaniewska i Marek Cichucki

10.11.2019, 11:11

- To jest tydzień wyjątkowy, przede wszystkim ze względu na to, że mamy w teatrze premierę, która jest wydarzeniem nietypowym jeśli chodzi o scenę teatralną, ponieważ w tym spektaklu będzie można obejrzeć cały zespół aktorski - mówi Martyna Zaniewska.


Niepodległościowy spektakl z udziałem niewidomych w Teatrze Dramatycznym

10.11.2019, 04:48

Spektakl "Legiony to..." z udziałem osób niedowidzących i niewidomych oraz młodzieży licealnej przygotował w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Teatr Dramatyczny w Białymstoku. Pokaz odbędzie się w niedzielę, 10 listopada.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok