Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku wesprą w 2020 r. 23 różne projekty kulturalne

Władze Białegostoku wesprą w 2020 r. 23 różne projekty kulturalne

21.12.2019, 14:59, akt. 15:03

23 różne projekty kulturalne wesprze w 2020 r. miasto Białystok. Przedsięwzięcia do dofinansowania wybrano w rozstrzygniętym właśnie przez władze miasta konkursie; łączna wartość tych projektów to 1,2 mln zł.

Białystok, fot. Joanna Żemojda
Białystok, fot. Joanna Żemojda

W konkursie oceniano 117 projektów, do wsparcia wybrano 23 z ich - poinformował w komunikacie urząd miejski w Białymstoku.

Rozdzielono kwotę 1,2 mln zł, dodatkowe 400 tys. zł było już wcześniej zarezerwowane na działalność w ramach trzyletniej umowy ws. osiedlowego domu kultury.

Spora część z przyznanych dotacji trafi na imprezy, które organizowane są w mieście od lat, odbywają się cyklicznie. To np. organizowany od 28 lat Międzynarodowy Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy" (organizator: podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska) czy festiwal Piosenka Białoruska, który również ma kilkudziesięcioletnią tradycję (organizator Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce).

Miasto wesprze także m.in. 39. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" w Białymstoku (największa przyznana dotacja - 140 tys. zł), 14. Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej, przeglądy: kolęd prawosławnych, pieśni patriotycznych, ale także festiwal kultury żydowskiej "Zachor", festiwal muzyki żeglarskiej "Kopyść".

Dotacje otrzymają także np. organizatorzy kolejnej edycji festiwalu literackiego "Zebrane", festiwalu muzyki elektronicznej Up To Date, festiwalu tanecznego "Kalejdoskop", międzynarodowego festiwalu szkół lalkarskich "Lalka Nie Lalka".

Dotacje otrzymają także organizatorzy festiwalu kultury ukraińskiej "Podlaska jesień", czy Fundacja Tatarskie Towarzystwo Kulturalne na projekt: "Buńczuk - tatarskie trwanie w tradycji i kulturze". Fundacji "Sąsiedzi" na organizację kolejnej edycji Festiwalu Literackiego "Na pograniczu kultur" przyznano 110 tys. zł. To druga pod względem wielkości środków dotacja.

Z budżetu miasta będą również np. dofinansowane dwa charytatywne koncerty Piotra Rubika na rzecz Fundacji Fundusz Białystok Ojcu Świętemu czy doroczna uroczystość z okazji dni patrona miasta błogosławionego ks. Michała Sopoćki czyli wręczenie nagród "Michały" oraz wydanie i promocja audiobooka "Wspomnienia".

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Archeolodzy zlokalizowali w Podlaskiem 22 unikalne grodziska sprzed ok. 2,5 tys. lat

18.12.2019, 14:54

Unikalne 22 grodziska obronne sprzed ok. 2,5 tys. lat, tzw. dolinne, czyli znajdujące się w dolinach rzek, zlokalizowali w Podlaskiem archeolodzy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Odkrycie było możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii.


O niezależności kobiet i ich walce o prawa wyborcze dyskutowały badaczki z regionu

13.12.2019, 15:22

Jak kobiety walczyły o prawa wyborcze i stawały się niezależne - o tym dyskutowały badaczki z województwa podlaskiego w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku.


Wspominamy działalność twórcy języka esperanto - Białostockie Dni Ludwika Zamenhofa

14.12.2019, 11:06

160 lat temu, 15 grudnia 1859 r., w Białymstoku urodził się Ludwik Zamenhof, twórca języka esperanto. To nie tylko narzędzie do komunikacji; to pewien pomysł na inny świat - mówią miłośnicy tego międzynarodowego języka.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok