Radio Białystok | Wiadomości | Wigilia dla osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących w tym roku w zmienionej formie [zdjęcia]

Wigilia dla osób samotnych, bezdomnych i potrzebujących w tym roku w zmienionej formie [zdjęcia]

autor: Wojciech Szubzda

24.12.2020, 07:02, akt. 15:14

W paczkach były m.in. gotowe dania wigilijne, a do tego słodycze i środki czystości. Kilkaset świątecznych zestawów odebrali w wigilię (24.12) w centrum Białegostoku samotni, ubodzy i bezdomni.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Potrzebujący w Białymstoku dostali świąteczne paczki - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W czwartek (24.12) przy katedrze wolontariusze i żołnierze WOT rozdawali paczki ze świątecznymi potrawami. Znalazły się w nich m.in. gotowe dania wigilijne, słodycze i środki czystości.

To wspólna akcja m.in. Caritas Archidiecezji Białostockiej i Fundacji Rodziny Czarneckich. W poprzednich latach organizowali spotkania wigilijne na kilkaset osób, teraz z powodu pandemii - trzeba było się ograniczyć tylko do rozdania paczek.


Jeśli chodzi o menu, są to tradycyjne potrawy wigilijne: barszcz czerwony, kapusta z grzybami, krokiety z kapustą, łazanki, śledź czy ryba po grecku. W tym roku paczki są bogatsze. Każdy otrzyma trzy pakiety: w pierwszym są produkty żywnościowe o długim terminie przydatności. Są tam słodycze, kawa czy konserwy. W drugim pakiecie znajdzie się chemia, czyli proszek do prania, płyn do naczyń, szampon. A trzeci pakiet to potrawy stricte wigilijne - wylicza Barbara Wróblewska z Fundacji Rodziny Czarneckich.


Od kilku lat spotkanie wigilijne było organizowane w Zespole Szkół Katolickich w Białymstoku. Z powodu pandemii trzeba było je odwołać, ale społeczność szkoły również zaangażowała się w pomoc - podkreśla dyrektor szkoły Honorata Kozłowska.


Uczniowie i nauczyciele przygotowali w tym roku ponad 500 kartek świątecznych, w których wypisali słowa życzliwości, wsparcia i dobrych życzeń - takich, które mają zmienić chociaż na chwilę tę rzeczywistość trudną wokół - mówi Honorata Kozłowska.


O potrzebie bliskości i osamotnieniu wielu ludzi podczas zbliżających się świąt w tym wyjątkowo trudnym roku mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek.


Te święta będą wyjątkowe z powodu stanu całego społeczeństwa, wszystkich ludzi na świecie przejętych pandemią, bojących się o swoje zdrowie, o życie. Tym bardziej Bóg staje się bliski dlatego, że i Jego zdrowie i życie było zagrożone kiedy nie miał gdzie się urodzić - mówi ks. Jerzy Sęczek.


Organizatorzy przygotowali ok. 600 paczek dla potrzebujących. Mimo deszczu, potrzebujący stali w długiej kolejce, pierwsze osoby ustawiły się w niej niespełna dwie godziny przed rozpoczęciem wydawania paczek.

Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda mówił, że Boże Narodzenie to święta "wspólnoty ludzkiej". Nieść Jezusa innym, to znaczy dzielić się swoją dobrocią, swoimi dobrami, okazywać gesty miłosierdzia względem innych. Dzisiaj mamy jeden z takich gestów" - mówił hierarcha, nawiązując do akcji rozdawania paczek potrzebującym. Podkreślał, że miłosierdziem jest nie tylko dawanie, ale i przyjmowanie. Wyraził nadzieję, że za rok w święta będzie można spotkać się znowu przy wigilijnym stole i podzielić opłatkiem, złożyć życzenia.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki również wyraził nadzieję, że pandemia szybko się skończy. Podkreślał, że choć nie ma tradycyjnego spotkania przy stole, to osoby obdarowane "choć trochę poczują te święta". "Mam nadzieję, że te paczki państwu mogą w tym, żeby spędzić te święta chociaż trochę w takim gronie rodzinnym, ale też, żebyście zapomnieli o pandemii, trudnym czasie, który jest już, mam nadzieję, powoli, powoli za nami" - mówił Kosicki.

źródło: PAP | red: bs, zmj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W tym roku większość firm i instytucji odwołała spotkania opłatkowe i zakładowe wigilie

21.12.2020, 07:17

Zwykle ostatnie dni przed świętami to czas kiedy w wielu firmach odbywały się spotkania opłatkowe, zakładowe wigilie. Czas rozmów, wspólnego kolędowania i życzeń. W tym roku z powodu pandemii większość firm i instytucji odwołała takie wydarzenia.


Stowarzyszenie "Droga" przygotowało ponad 5 tys. paczek dla potrzebujących

20.12.2020, 16:06

Do ponad 5 tys. rodzin trafią paczki świąteczne, przygotowane dla potrzebujących przez białostockie Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga". W niedzielę wolontariusze rozwozili je do osób, które wcześniej wskazały ośrodki pomocy społecznej w Białymstoku i regionie.


Obchody Bożego Narodzenia: Betlejem bez turystów, ograniczenia w Watykanie

19.12.2020, 08:23

Pandemia Covid-19 ograniczy w tym roku obchody świąt Bożego Narodzenia na całym świecie. Surowe restrykcje obowiązywać też będą w pięciu najważniejszych w tym okresie miastach: w Betlejem, Jerozolimie, Nazarecie, w Rzymie i Watykanie.


To symbol porozumienia i braterstwa - Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do białostoczan [zdjęcia]

20.12.2020, 10:41

Ma jednoczyć rodziny i narody. Po raz 30. Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Białegostoku. Na dziedzińcu Pałacu Branickich w niedzielę (20.12) odebrali je przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i kościelnych. Od ognia z Betlejem zapłonęło też tradycyjne harcerskie ognisko.


Wigilijne dzieło pomocy dzieciom 19.12.2020

19.12.2020, 00:13

Ta świeca to nie tylko symbol ciepłej atmosfery rodzinnych świąt, ale przede wszystkim realna pomoc i uwrażliwianie na potrzeby tych, którzy są w trudnej sytuacji. W audycji opowiemy o świątecznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok