Radio Białystok | Wiadomości | To symbol porozumienia i braterstwa - Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do białostoczan [zdjęcia]

To symbol porozumienia i braterstwa - Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do białostoczan [zdjęcia]

autor: Renata Reda

20.12.2020, 10:41, akt. 21.12.2020, 06:44

Ma jednoczyć rodziny i narody. Po raz 30. Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Białegostoku. Na dziedzińcu Pałacu Branickich w niedzielę (20.12) odebrali je przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i kościelnych. Od ognia z Betlejem zapłonęło też tradycyjne harcerskie ognisko.

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do białostoczan, fot. Sylwia Krassowska
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do białostoczan, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Betlejemskie Światło Pokoju trafia do białostoczan - relacja Laury Maksimowicz | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Światło Służby

Tegorocznym hasłem przewodnim Betlejemskiego Światła Pokoju jest "Światło Służby". Jak mówi komendant Chorągwi Białostockiej ZHP hm. Krzysztof Jakubowski, harcerze od początku pandemii pomagają potrzebującym.

Ten rok jest szczególny. Myślę, że młodzi ludzie, zapamiętają go jako rok służby, dlatego, że ta służba odbywa się wszędzie. Harcerze mają służbę wpisaną w swoje działania - to wynika z naszego przyrzeczenia. My niesiemy tę pomoc osobom potrzebującym od samego początku pandemii - mówi hm. Krzysztof Jakubowski.Betlejemskie Światło Pokoju gości na wigilijnych stołach

Z powodu pandemii tegoroczne uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju są dużo skromniejsze. O godz. 10:00 płomień z Betlejem odebrali przedstawiciele władz.

Ogień betlejemski przyjeżdża do Białegostoku od początku lat 90. Myślę, że najważniejszym przesłaniem naszych świąt jest to, abyśmy mogli, dzięki temu też światłu, bardziej jeszcze jako wspólnota się zintegrować - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.Betlejemskie Światło Pokoju to akcja, którą zapoczątkowano w 1986 r. w austriackim Linz. W latach dziewięćdziesiątych dotarła ona do Polski. Światło pochodzi z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Od wielu lat jest ono obecne na polskich stołach wigilijnych. Jak mówi ks. bp Henryk Ciereszko, światło z Betlejem ma wyjątkowe przesłanie.

To światło jest wyjątkowe, ponieważ pochodzi z Betlejem, z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa. To jest światło, które rozjaśnia i ogrzewa. Światło od Boga. Bóg, jako to światło do nas przychodzi. To jest przeżycie, mieć światło z Betlejem na swoim wigilijnym stole. To wszystko pięknie się zamyka w tej symbolice i tajemnicy Bożego Narodzenia  - mówi ks. biskup Henryk Ciereszko.Ogień z Betlejem trafi do służb zaangażowanych w walkę z pandemią

ZHP otrzymuje ogień z Betlejem od słowackich skautów. Następnie harcerze przekazują go dalej m.in. na Litwę i Białoruś. Betlejemskie Światło Pokoju jest przekazywane w całym województwie podlaskim. Trafi do parafii, instytucji państwowych, szpitali i również do służb mundurowych, które razem z harcerzami służą podczas pandemii koronawirusa.

Betlejemskie Światło Pokoju białostoczanie mogą odebrać do godz. 18:00 na dziedzińcu Pałacu Branickich lub w parafiach. Organizatorzy apelują o zakrywanie ust i nosa oraz unikanie tłoku. Należy przyjść z własnymi lampionami lub świecami.


| red: mag, lma, wsz, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoczanie mogli za darmo wymienić sztuczne choinki na żywe drzewka [zdjęcia]

18.12.2020, 11:41

W ciągu zaledwie godziny rozdano 100 drzewek. Po raz drugi białostoczanie mogli za darmo wymienić sztuczne choinki na żywe drzewka. Proekologiczna akcja odbyła się na Rynku Kościuszki.


Święta w pandemii

18.12.2020, 11:12

Co trzeci Polak przyznaje, że te święta Bożego Narodzenia będą mniej radosne niż zwykle. Jak w tej trudnej sytuacji się z nich cieszyć i spędzić je bezpiecznie, nie zapominając o naszych seniorach?


Uczestnicy konkursu recytatorskiego "Kresy" spotkali się na wspólnej wigilii - tym razem online

9.12.2020, 19:43

Nie jak zawsze w Białymstoku, ale wirtualnie. Trwa 29. konkurs recytatorski dla Polaków z Zagranicy "Kresy".


Rozpoczęcie sezonu przedświątecznego w Białymstoku [zdjęcia]

6.12.2020, 21:57

W mikołajkową niedzielę (6.12) w Białymstoku oficjalnie rozpoczął się sezon przedświąteczny. Od godz. 16:00 zaświeciły się montowane od kilku tygodni ozdoby i iluminacje.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
21.05.2024, 19:41, akt. 22.05.2024, 19:45

Do skansenu w Nowogrodzie trafił ponad stuletni strój


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok