Radio Białystok | Wiadomości | Rolnicy za swoje produkty dostają coraz mniej pieniędzy

Rolnicy za swoje produkty dostają coraz mniej pieniędzy

autor: Michał Buraczewski

23.01.2021, 11:08, akt. 11:13

Chociaż za żywność w sklepach płacimy więcej, rolnicy za swoje produkty dostają coraz mniej pieniędzy. Tak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, który porównał ceny z 2020 i 2019 roku.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Kwoty, które w grudniu otrzymywali w skupach rolnicy były o 6,1% niższe w porównaniu z grudniem 2019 roku. Natomiast ceny żywności w sklepach, biorąc pod uwagę te same miesiące, wzrosły o 0,7%.

Największy spadek cen skupu - prawie 37% - dotyczył żywca wieprzowego. W sklepach mięso wieprzowe również było tańsze, ale jedynie o blisko 12%. Wędliny podrożały o prawie 3%.

Coraz więcej ludzi przechodzi na zdrową żywność, na jedzenie wegetariańskie, wegańskie, czyli popyt - moim zdaniem - długofalowo będzie coraz niższy. Wieprzowina będzie niestety w odwrocie. Natomiast to, że drożeje w sklepach, to jest pochodna tego, że sklepy są obciążane różnego typu dodatkowymi kosztami, których jeszcze np. na poziomie skupu czy rolnictwa nie ma. Mówię tu np. o kwestiach opłat, podatków 

- mówi ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku profesor Robert Ciborowski.

Jeśli chodzi o drób - stawki w skupach w grudniu były prawie 11% niższe niż rok wcześniej. Mięso drobiowe było tańsze w sklepach o 8,5%.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają natomiast dobrą koniunkturę na rynku mleka. Spółdzielnie płaciły rolnikom o prawie 9,5% więcej, podczas gdy ceny mleka i serów w sklepach wzrosły o mniej więcej 3%. Mleczarnie z województwa podlaskiego oferują najwyższe ceny w kraju.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy rolnicy dostali w 2020 roku ponad miliard złotych z płatności bezpośrednich

2.01.2021, 07:22

Ponad miliard złotych za ubiegłoroczne płatności bezpośrednie przekazał rolnikom do końca 2020 roku - Podlaski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Ceny wieprzowiny spadają. Producenci: sytuacja jest dramatyczna

22.07.2020, 08:34

Obecnie sytuacja na rynku wieprzowiny jest "dramatyczna". Niskie ceny skupu mięsa są głównie spowodowane epidemią koronowirusa i załamaniem się światowych powiązań handlowych - tłumaczy prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) Wiesław Różański.


W pandemii zwiększyło się zainteresowanie produktami lokalnymi i ekologicznymi

9.07.2020, 11:58

W czasie pandemii COVID-19 w Europie nastąpił gwałtowny wzrost spożycia paczkowanych owoców i warzyw; zwiększyło się także zainteresowanie produktami lokalnymi i ekologicznymi - podała w czwartek Unia Owocowa, powołując się na wnioski ze spotkania grupy ekspertów ds. rynku owoców i warzyw przy KE.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok