Radio Białystok | Wiadomości | O zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo zwierząt gospodarskich apeluje RDOŚ w Białymstoku

O zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo zwierząt gospodarskich apeluje RDOŚ w Białymstoku

autor: Marcelina Markowska

24.01.2021, 17:46, akt. 19:00

Bądźmy czujni i zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo zwierząt gospodarskich - apeluje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Ma to związek z coraz częstszym pojawianiem się wilków w pobliżu osad ludzkich w Podlaskiem.

Supraśl, fot. Monika Kalicka
Supraśl, fot. Monika Kalicka

Elwira Choińska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku przypomina, że w przypadku szkód wyrządzonych przez te drapieżniki, można starać się o odszkodowanie.

Należy przede wszystkim przesłać do nas wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. W miarę możliwości należy wykazać także dokumentację fotograficzną zagryzionego zwierzęcia. Zabezpieczyć ślady w pobliżu zdarzenia np. tropy, czy ślady przeciągania ofiary. Należy zgłosić się też do lekarza weterynarii, żeby mógł stwierdzić przyczynę zgonu zwierzęcia 

- wyjaśnia Elwira Choińska.

Elwira Choińska podkreśla, że odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli zwierzę pozostawało bez opieki od zachodu do wschodu słońca.

Tutaj jest konieczna opieka i nadzór właściciela od zachodu do wschodu słońca. Nie powinno się zostawiać zwierząt bez nadzoru w nocy, ponieważ wtedy ataki wilków są wzmożone. Jeżeli doszłoby do ataku w ciągu dnia, to wtedy odszkodowanie przysługuje 

- dodaje Elwira Choińska.

W 2018 roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wpłynęło blisko 70 wniosków o rekompensaty za szkody wyrządzone przez wilki. W ubiegłym roku prawie dwa razy więcej.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wójt gminy Białowieża zachęca do wypełniania ankiety dotyczącej obserwacji wilków

15.01.2021, 11:09

Chodzi o to, by zebrać więcej informacji i wiedzieć jakie decyzje podejmować. Wójt gminy Białowieża apeluje o wypełnianie ankiety dotyczącej obserwacji wilków w pobliżu osady.


Miłośnicy zwierząt zarzucają śledczym opieszałość w związku ze sprawą zastrzelonego wilka

13.01.2021, 07:13

Są zdziwieni opieszałością grajewskiej prokuratury i monieckiej policji. Fundacja Dla Biebrzy jako strona poszkodowana - złożyła do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry i Prokuratury Okręgowej w Łomży pismo o objęcie nadzorem postępowania dotyczącego zastrzelenia młodego wilka w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Na ulicach Białowieży coraz częściej pojawiają się wilki

11.01.2021, 08:08

Wilki coraz częściej pojawiają się na ulicach Białowieży. Jak mówią naukowcy i mieszkańcy, można je zauważyć w ciągu dnia nawet w centrum miasteczka. Niektórzy spotykają je także na swoich podwórkach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok