Radio Białystok | Wiadomości | Miłośnicy zwierząt zarzucają śledczym opieszałość w związku ze sprawą zastrzelonego wilka

Miłośnicy zwierząt zarzucają śledczym opieszałość w związku ze sprawą zastrzelonego wilka

autor: Aneta Gałaburda

13.01.2021, 07:13, akt. 11:30

Są zdziwieni opieszałością grajewskiej prokuratury i monieckiej policji. Fundacja Dla Biebrzy jako strona poszkodowana - złożyła do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry i Prokuratury Okręgowej w Łomży pismo o objęcie nadzorem postępowania dotyczącego zastrzelenia młodego wilka w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

fot. Katarzyna Ramotowska
fot. Katarzyna Ramotowska

Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Grajewie.

Przedstawiciele fundacji są zawiedzeni, że od początku grudnia na razie nic się w tej sprawie nie dzieje. Do tej pory nie przesłuchano np. głównego świadka, nie zabezpieczono też śladów i rejestru indywidualnych polowań myśliwych. Upływ czasu sprzyja natomiast zatarciu śladów ewentualnego przestępstwa - mówi pełnomocnik fundacji Dla Biebrzy mecenas Piotr Kosiński.

Prokuratura w Grajewie nie podjęła wciąż decyzji - co dalej w tej sprawie. Prokurator Józef Iwański poinformował nas, że wystąpił natomiast do policji powiatowej w Mońkach o przesłanie dokumentacji z dotychczasowego postępowania.

Do zdarzenia doszło na początku grudnia. Martwe zwierzę znalazła przewodniczka po parku. Wyniki sekcji zwłok wykonane przez Instytut Biologii SSaków Pan w Białowieży wykazały, że zwierzę zastrzelono.

Sprawa wywołała szeroki odzew społeczny.

Za znalezienie sprawcy anonimowy darczyńca wyznaczył 20 tysięcy złotych nagrody. Wilki są w Polsce pod ścisłą ochroną. Ich populacje szacuje się na zaledwie 2,5 tysiąca sztuk. W ostatnim czasie w regionie doszło do kilku przypadków strzelania do wilków.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Śmierć wilka"- reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

22.12.2020, 00:01

To był piękny, zdrowy samiec, nadzieja rodziny - mówi przewodniczka po Biebrzańskim Parku Narodowym Katarzyna Ramotowska. Na początku grudnia znalazła zastrzelone zwierzę, na polanie w południowym Basenie Biebrzy.


Policja wyjaśnia sprawę wilka zabitego w otulinie Biebrzańskiego PN

19.12.2020, 16:45

Policja bada sprawę zabitego w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego wilka. Zwierzę zastrzelono nocą, na początku grudnia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

fot. Monika Kalicka
REGION
26.01.2021, 07:20, akt. 20:39

Trudne warunki na drogach w Podlaskiemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok