Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni przyjęli stanowisko upamiętniające 40. rocznicę rejestracji NZS

Białostoccy radni przyjęli stanowisko upamiętniające 40. rocznicę rejestracji NZS

25.01.2021, 10:29, akt. 10:32

Rada Miasta Białystok przyjęła w poniedziałek (25.01) stanowisko upamiętniające 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Radni jednogłośnie wyrazili w nim "szacunek oraz uznanie dla twórców i członków NZS, którzy walczyli o wolną i demokratyczną Polskę".

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

NZS zostało zarejestrowane 17 lutego 1981 roku przez ówczesne ministerstwo Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Stało się to po trzech tygodniach strajku studenckiego, którego jednym z głównych postulatów było prawo do zrzeszania się w wolnych organizacjach.

Stanowisko w sprawie upamiętnienia tej rocznicy, to inicjatywa radnych Koalicji Obywatelskiej, poparta przez całą radę.

Radni podkreślili w nim, że Niezależne Zrzeszenie Studentów było pierwszą zarejestrowaną w krajach bloku komunistycznego niezależną organizacją studencką, a studenci "stanęli do walki z ustrojem komunistycznym żądając min. rejestracji niezależnej od władz organizacji studenckiej, przywrócenia autonomii szkołom wyższym, ograniczenia cenzury, uwolnienia więźniów politycznych".

Przypomnieli też, że historia Niezależnego Zrzeszenia Studentów jest upamiętniona w przestrzeni miejskiej Białegostoku; od niespełna czterech lat taką nazwę nosi Plac Uniwersytecki w centrum, zlokalizowany przed budynkiem dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR, obecnie budynku wydziałów filologicznych Uniwersytetu w Białymstoku. Zmiana tej nazwy była inicjatywą dawnych działaczy NZS, którzy przypominali wówczas historyczne związki miejsca z działalnością organizacji w latach 80. i 90. ub. wieku.

Chodziło m.in. o protesty ze stycznia 1990 roku, gdy studenci okupowali budynek KW PZPR. Akcja zakończyła się podpisaniem porozumienia o przekazaniu gmachu na potrzeby Filii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie samodzielnego Uniwersytetu w Białymstoku.

W stanowisku radni podkreślili, że obecnie NZS dba o prawa studenckie, o szanse rozwoju młodych ludzi, reprezentuje głos studentów na uczelniach i w debacie publicznej. "Rada Miasta Białystok w 40. rocznicę rejestracji wyraża szacunek oraz uznanie dla twórców i członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów, którzy walczyli o wolną i demokratyczną Polskę" - podkreślili radni.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni powiatu białostockiego przyjęli uchwałę w obronie Jana Pawła II

23.12.2020, 14:55

Uchwałę w obronie Jana Pawła II przyjęli radni powiatu białostockiego. Podkreślają w nim jego zasługi i wyrażają przekonanie, że takie stanowisko w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebne.


Białostoccy radni przyjęli krytyczne stanowisko ws. Funduszu Inwestycji Lokalnych

14.12.2020, 11:18

Nie rozumieją tej decyzji, są oburzeni i apelują o racjonalny podział pieniędzy w kolejnym rozdaniu. Białostoccy radni Koalicji Obywatelskiej przygotowali i przegłosowali stanowisko w sprawie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przeciw przyjmowaniu tego stanowiska byli radni Prawa i Sprawiedliwości.


W przyszłym roku Białystok będzie miał trzech patronów

23.11.2020, 14:20

Do Jana Klemensa Branickiego, o którym radni zdecydowali miesiąc temu, w poniedziałek (23.11) dołączyli Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego i Maxa Webera.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul

O kobietach… dla kobiet… na Dzień Kobiet!

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok