Radio Białystok | Wiadomości | Jacek Żalek nie jest już w Porozumieniu Jarosława Gowina - tak zdecydował sąd koleżeński

Jacek Żalek nie jest już w Porozumieniu Jarosława Gowina - tak zdecydował sąd koleżeński

autor: Katarzyna Kozłowska

13.02.2021, 15:01, akt. 15:15

Sąd koleżeński zdecydował o wykluczeniu z Porozumienia Jarosława Gowina ośmiu członków, w tym 3 posłów - informuje rzeczniczka partii Magdalena Sroka.

Jacek Żalek, fot. Edyta Wołosik
Jacek Żalek, fot. Edyta Wołosik

Magdalena Sroka poinformowała, że w sobotę (13.02) zebrał się sąd koleżeński Porozumienia, który zajmował się piątkowymi wnioskami prezydium zarządu partii, które opowiedziało się za wyrzuceniem 8 polityków w związku z wielokrotnym łamaniem statutu partii.

Wśród wyrzuconych polityków partii są: wiceszef resortu do spraw funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, minister w KPRM ds. samorządu terytorialnego Michał Cieślak oraz wiceszef MAP Zbigniew Gryglas. Ponadto usunięci zostali: Włodzimierz Tomaszewski, Karol Rabenda, Magdalena Błeńska, Paweł Skotarek, Andrzej Walkowiak.

W ostatnim czasie doszło do sporu w kwestii kierownictwa Porozumienia. Europoseł Adam Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek Gowina został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne. Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina, upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii, który odbył się jesienią 2017 r., wyboru prezesa nie przeprowadzono. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii.

W ubiegły piątek - jak przekazał PAP wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek - decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, a powodem było wielokrotne łamanie statutu partii.

W zeszły piątek po południu na koncie Porozumienia na Twitterze pojawiło się oświadczenie podpisane przez większość parlamentarzystów partii Gowina. "My, niżej podpisani posłowie i senatorowie partii Porozumienie Jarosława Gowina, udzielamy pełnego poparcia Jarosławowi Gowinowi, jako wybranemu demokratycznie i bez głosów sprzeciwu prezesowi zarządu krajowego naszej partii" - napisali przedstawiciele ugrupowania.

Ponadto - jak poinformowała rzeczniczka partii Magdalena Sroka - Jarosław Gowin zawiesił swoją obecność na posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przemysław Czarnek i Jacek Żalek ukarani naganą za "obraźliwe słowa dotyczące osób LGBT"

18.11.2020, 17:55

Poseł PiS, szef MEN Przemysław Czarnek oraz poseł PiS Jacek Żalek zostali ukarani w środę (18.11) przez Komisję Etyki Poselskiej naganą za "obraźliwe słowa dotyczące osób LGBT" - poinformowała przewodnicząca komisji Monika Falej (Lewica). Upomnienie otrzymał też Grzegorz Braun (Konfederacja).


Młodzieżówka Wiosny i poseł Paweł Krutul apelują do władz UwB o zakończenie współpracy z Jackiem Żalkiem

18.06.2020, 16:13

O zakończenie współpracy z posłem Jackiem Żalkiem apeluje do władz Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku podlaskie Przedwiośnie, czyli młodzieżówka Wiosny i poseł tej partii Paweł Krutul.To reakcja na ostatnią wypowiedź Jacka Żalka na antenie TVN24, tu cytat: "LGBT to nie są ludzie, to ideologia”.


Jacek Żalek

6.05.2020, 08:24

"Jeżeli my tych wyborów nie przeprowadzimy w terminie konstytucyjnym, czyli do 23 maja, to każde następne wybory będą pod dyktando stanów wyjątkowych, każda władza będzie mogła dowolnie przesunąć termin wyborów, powołując się na stan wyjątkowy" - mówił Jacek Żalek.


Jacek Żalek nowym wiceministrem funduszy i polityki regionalnej

10.04.2020, 17:27

Premier Mateusz Morawiecki powołał Jacka Żalka na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej - podało w piątek (10.04) ministerstwo.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłośćJerzy Maksymiuk, fot.: Sylwia Krassowska
KULTURA
9.04.2021, 10:02, akt. 13:05

Jerzy Maksymiuk kończy 85 lat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok