Radio Białystok | Wiadomości | Jest akt oskarżenia ws. ucieczki nastolatki z Bielska Podlaskiego

Jest akt oskarżenia ws. ucieczki nastolatki z Bielska Podlaskiego

23.02.2021, 14:19, akt. 14:23

Prokuratura w Bielsku Podlaskim skierowała we wtorek (23.02) do miejscowego sądu akt oskarżenia wobec 38-latka oskarżonego o działania, których celem miało być seksualne wykorzystanie 14-latki oraz narażenie jej zdrowia, a nawet życia na niebezpieczeństwo. Od zatrzymania we wrześniu jest on aresztowany.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Nastolatkę z Bielska Podlaskiego odnaleziono 600 km od domu

Mężczyzna został zatrzymany w związku z zaginięciem nastoletniej mieszkanki Bielska Podlaskiego. Po kilku dniach od zgłoszenia przez rodziców zaginięcia, została ona odnaleziona ok. 600 km od domu, w województwie dolnośląskim.

Z ustaleń policji wynikało, że dziewczyna - zamiast do szkoły - poszła na dworzec kolejowy i pojechała pociągiem do Bolesławca, gdzie na stacji spotkała się z jakimś mężczyzną. Policja opublikowała wówczas jego wizerunek z zapisu monitoringu, gdyż podejrzewała, że może on mieć związek z zaginięciem 14-letniej Roksany.

Dziewczynę odnaleziono w pustostanie, w lesie w powiecie lwóweckim. Cała i zdrowa została przekazana rodzinie.


Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim postawiła mężczyźnie, mieszkańcowi okolic Bolesławca, dwa zarzuty. Ostatecznie oba stanowią podstawę aktu oskarżenia. O jego skierowaniu do sądu poinformował szef tej prokuratury Adam Naumczuk. "Nie zmieniamy swojej oceny tego zdarzenia" - powiedział.

38-latek oskarżony został o to, że za pośrednictwem internetu nawiązał z dziewczyną (małoletnią w wieku poniżej 15 lat) kontakt, podając się za jej rówieśniczkę i takim podstępem zmierzał do spotkania z nią w celu wykorzystania seksualnego, czyli przestępstwa z art. 200a par. 1 Kodeksu karnego.

Drugi zarzut, to narażenie zdrowia a nawet życia dziewczyny poprzez - jak to ujęto w opisie czynu - "ukrywanie jej w pustostanach, gdzie była narażona na negatywne oddziaływania warunków atmosferycznych, w szczególności niskiej temperatury". Od przyjazdu do Bolesławca nastolatka nocowała bowiem w takich miejscach.


Mężczyzna przyznał się do kontaktu z nastolatką

W śledztwie mężczyzna przyznał się do nawiązania kontaktu z 14-latką i utrzymywania z nią korespondencji z fikcyjnego profilu internetowego, ale nie do tego, że ostatecznie miało chodzić o jej wykorzystanie seksualne. Od zatrzymania jest tymczasowo aresztowany.

Stawiając mężczyźnie zarzuty prokuratura podawała, że nastolatka zamieściła w internecie wpis, iż planuje ucieczkę z domu i szuka osoby, która mogłaby jej towarzyszyć. 


- W odpowiedzi na to ogłoszenie zgłosił się podejrzany, który podjął korespondencję z fikcyjnego profilu, podając się za jej rówieśniczkę - mówił wtedy prokurator Naumczuk.


Dziewczyna była ponownie poszukiwana w listopadzie 2020 roku. Policjanci odnaleźli ją w okolicach wsi Haćki, leżącej niecałe 10 km od Bielska Podlaskiego; szła drogą w kierunku Białegostoku. Po tym wydarzeniu miejscowa komenda powiatowa policji skierowała do sądu rodzinnego wniosek, w związku z ucieczkami 14-latki. Chce, by sąd zbadał jej sytuację domową.

W odrębnym postępowaniu prokuratura również badała tę kwestię pod kątem ewentualnej odpowiedzialności karnej; postępowanie umorzyła.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura chce przedłużenia aresztu mężczyzny ws. ucieczki z domu 14-latki

4.12.2020, 18:03

Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim wystąpiła do miejscowego sądu z wnioskiem o przedłużenie o kolejne trzy miesiące aresztu wobec 37-letniego mężczyzny podejrzanego o działania, których celem miało być seksualne wykorzystanie 14-latki oraz narażenie jej zdrowia, a nawet życia na niebezpieczeństwo.


Policja zapowiada wniosek do sądu rodzinnego wz. z ucieczkami 14-latki z Bielska Podlaskiego

7.11.2020, 06:51

Policja zapowiada wniosek do sądu rodzinnego w związku z ucieczkami z domu 14-latki z Bielska Podlaskiego. W miniony piątek (6.11) dziewczyna była poszukiwana od wczesnego popołudnia do wieczora. Dwa miesiące temu też była poszukiwana, odnalazła się w drugim końcu kraju.


Areszt wobec podejrzanego w sprawie 14-latki z Bielska Podlaskiego

14.09.2020, 11:35

Na trzy miesiące sąd w Bielsku Podlaskim aresztował w poniedziałek (14.09) 37-letniego mężczyznę, któremu śledczy postawili zarzut działań, których celem miało być seksualne wykorzystanie 14-latki oraz narażenie jej zdrowia a nawet życia na niebezpieczeństwo - poinformował szef bielskiej prokuratury rejonowej Adam Naumczuk.


Prokurator przedstawił zarzuty mężczyźnie, który miał mieć związek z zaginięciem 14-latki z Bielska Podlaskiego

13.09.2020, 18:18

Zarzut działań, których celem miało być seksualne wykorzystanie nastolatki oraz narażenia jej zdrowia a nawet życia, postawiła w niedzielę (13.09) prokuratura w Bielsku Podlaskim mężczyźnie, zatrzymanemu w związku z zaginięciem 14-latki z tego miasta. Do sądu trafił wniosek o areszt.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

„Łamacz szyfrów” Andrzeja Fedorowicza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok