Radio Białystok | Wiadomości | Areszt wobec podejrzanego w sprawie 14-latki z Bielska Podlaskiego

Areszt wobec podejrzanego w sprawie 14-latki z Bielska Podlaskiego

autor: Ryszard Minko

14.09.2020, 11:35, akt. 12:05

Na trzy miesiące sąd w Bielsku Podlaskim aresztował w poniedziałek (14.09) 37-letniego mężczyznę, któremu śledczy postawili zarzut działań, których celem miało być seksualne wykorzystanie 14-latki oraz narażenie jej zdrowia a nawet życia na niebezpieczeństwo - poinformował szef bielskiej prokuratury rejonowej Adam Naumczuk.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Sąd w pełni uwzględnił wniosek prokuratury

Sąd w Bielsku Podlaskim aresztował 37-latka. Tym samym sąd w pełni uwzględnił wniosek prokuratury. Postanowienie nie jest prawomocne, przysługuje od niego zażalenie do sądu drugiej instancji.

Sąd Rodzinny w Bialsku Podlaskim ma zbadać relacje w rodzinie, z której kilka dni temu uciekła 14-stoletnia dziewczyna.


Dowody wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów

Jak ocenił sąd rozpatrujący wniosek aresztowy, dowody wskazują na wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów. Sąd wziął pod uwagę zeznania nastolatki, nagrania monitoringu oraz inne materiały zebrane przez śledczych, zgodził się też z argumentacją prokuratury, że zachodzi obawa matactwa, tzn. że pozostając na wolności mężczyzna mógłby wpływać na bieg postępowania, np. kontaktując się ze świadkami.

37-letni mężczyzna został zatrzymany w związku z zaginięciem 14-letniej mieszkanki Bielska Podlaskiego. Zniknęła ona w poniedziałek w ub. tygodniu, została odnaleziona w nocy z piątku na sobotę ok. 600 km od domu, w województwie dolnośląskim.


Dziewczyna pojechała pociągiem do Bolesławca

Z ustaleń policji wynikało, że dziewczyna - zamiast do szkoły - poszła na dworzec kolejowy i pojechała pociągiem do Bolesławca, gdzie na stacji spotkała się z jakimś mężczyzną. W piątek policja opublikowała jego wizerunek z zapisu monitoringu, gdyż podejrzewała, że mężczyzna może mieć związek z zaginięciem 14-letniej Roksany.

Dziewczynę odnaleziono w pustostanie, w lesie w powiecie lwóweckim. Cała i zdrowa została przekazana rodzinie.

W niedzielę, po wcześniejszym przesłuchaniu dziewczyny w charakterze świadka, Prokuratura Rejonowa w Bielsku Podlaskim postawiła mężczyźnie, mieszkańcowi okolic Bolesławca, dwa zarzuty.

Jest on podejrzany o to, że za pośrednictwem internetu nawiązał z dziewczyną (małoletnią w wieku poniżej 15 lat) kontakt, podając się za jej rówieśniczkę i takim podstępem zmierzał do spotkania z nią w celu wykorzystania seksualnego, czyli przestępstwa z art. 200a par. 1 Kodeksu karnego. Drugi zarzut, to narażenie zdrowia a nawet życia dziewczyny poprzez - jak to ujęto w opisie czynu - "ukrywanie jej w pustostanach, gdzie była narażona na negatywne oddziaływania warunków atmosferycznych, w szczególności niskiej temperatury". Od przyjazdu do Bolesławca nastolatka nocowała bowiem w takich miejscach.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledztwa, 14-latka zamieściła w internecie wpis, że planuje ucieczkę z domu i szuka osoby, która mogłaby jej w tym towarzyszyć. 

W odpowiedzi na to ogłoszenie zgłosił się podejrzany, który podjął korespondencję z fikcyjnego profilu, podając się za jej rówieśniczkę

- mówił w niedzielę prokurator Adam Naumczuk.

Wymiana informacji była tak prowadzona, by miejscem ucieczki były okolice Bolesławca (miejsce zamieszkania mężczyzny), do tego na dworcu miała pojawić się nie ta rzekoma współtowarzyszka ucieczki, ale jej znajomy. W śledztwie podejrzany przyznał się do nawiązania kontaktu z 14-latką i utrzymywania z nią korespondencji z fikcyjnego profilu internetowego, ale nie do tego, że ostatecznie chodziło o jej wykorzystanie seksualne.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokurator przedstawił zarzuty mężczyźnie, który miał mieć związek z zaginięciem 14-latki z Bielska Podlaskiego

13.09.2020, 18:18

Zarzut działań, których celem miało być seksualne wykorzystanie nastolatki oraz narażenia jej zdrowia a nawet życia, postawiła w niedzielę (13.09) prokuratura w Bielsku Podlaskim mężczyźnie, zatrzymanemu w związku z zaginięciem 14-latki z tego miasta. Do sądu trafił wniosek o areszt.


Przez 5 dni szukali jej policjanci - teraz 14-latkę z Bielska Podlaskiego przesłucha prokurator

13.09.2020, 10:11

Z informacji policji wynika, że nastolatka robiła wszystko, by jej nie znaleziono - zmieniała wygląd i kolor włosów. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Bielsku Podlaskim.


Szczęśliwy finał poszukiwań 14-latki z Bielska Podlaskiego

12.09.2020, 07:32

Policja odnalazła 14-letnią Roksanę z Bielska Podlaskiego, która zaginęła w poniedziałek (7.09), po tym, gdy rano wyszła do szkoły. Dziewczynka została odnaleziona w pustostanie w okolicach Bolesławca na Dolnym Śląsku. W sprawie zatrzymano jedną osobę.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!
źródło: twitter.com/PremierRP
KRAJ
30.09.2020, 15:53, akt. 1.10.2020, 06:46

Nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok