Radio Białystok | Wiadomości | MŚ w short tracku - awans Natalii Maliszewskiej w eliminacjach na wszystkich dystansach

5.03.2021, 18:13, akt. 18:15

Natalia Maliszewska awansowała do ćwierćfinału na 500 i 1000 m oraz półfinału 1500 m w rozpoczętych w Dordrechcie mistrzostwach świata w short tracku. Ze zmiennym szczęściem w eliminacjach startowali inni polscy łyżwiarze: Nikola Mazur i Michał Niewiński.

Na najdłuższym z dystansów, w ostatnim biegu ćwierćfinałowym Natalia Maliszewska (Juvenia Białystok) upadła, ale ostatecznie zakwalifikowała się do półfinału.

Upadek Natalii spowodowała Corinne Stoddard i za to Amerykanka została zdyskwalifikowana. Nasza zawodniczka w tamtym momencie była na pozycji dającej awans, dlatego zgodnie z regulaminem przyznano jej miejsce w półfinale

– powiedział dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Konrad Niedźwiedzki.

Czas Polki - 3.03,784. Wygrała Włoszka Arianna Fontana - 2.35,215.

Na 1500 m odpadła Mazur (Stoczniowiec Gdańsk), która zajęła czwarte miejsce w swoim wyścigu - 2.30,582. Przegrała z Belgijką Hanne Desmet - 2.29,342, Kanadyjką Florence Brunelle - 2.29,443 i Włoszką Cynthią Mascitto - 2.29,526

Obydwie polski zawodniczki wystąpią w ćwierćfinałach na dystansach 500 m i 1000 m.

Na krótszym z nich, w pierwszej serii triumfowała Włoszka Martina Valcepina - 43,566, a druga była Mazur - 43,659. Z kolei w ostatniej, siódmej serii zwyciężyła Maliszewska - 43,495.

Na 1000 m było podobnie, najpierw startowała Mazur i uplasowała się na drugiej pozycji - 1.35,140, za Francuzką Tifany Huot Marchand - 1.34,931. Natomiast w serii drugiej najlepsza była Maliszewska - 1.33,093, a za nią linię mety minęła Holenderka Selma Poutsma - 1.33,235.

Gorzej poszło Niewińskiemu (Juvenia Białystok), który mimo ambitnej postawy zakończył ściganie o wysokie lokaty na piątkowych eliminacjach. Będzie startował jeszcze w sobotę w sesjach porannych w wyścigach rankingowych o niższe miejsca.

Na 500 m był trzeci w swoim wyścigu – 42,176, zaś awansowali Kanada Charles Hamelin – 40,853 i Węgier Liu Shaoang – 40,895. Na 1500 m Polak zajął czwartą lokatę w ćwierćfinałowej serii – 2.23,291, wygrał Kazach Adil Galiachmetow – 2.22,407.

Na koniec, na dystansie 1000 m uzyskał 1.34,801 i był czwarty, walcząc do ostatnich metrów o trzecie miejsce z Belgiem Rino Vanhoorenem - 1.34,789.

Indywidualnie w MŚ w Holandii startuje troje Polaków, zaś biało-czerwone powalczą jeszcze w sztafecie.

Liderką polskiej reprezentacji jest 25-letnia Maliszewska, która w MŚ zdobyła srebro na 500 m przed trzema laty w Montrealu. Łyżwiarka Juvenii bardzo dobrze spisuje się również w mistrzostwach Europy – na tym dystansie wywalczyła złoty medal w 2019 roku właśnie w Dordrechcie, srebrny kilka tygodni temu w Gdańsku i brązowy w edycji 2020 w Debreczynie.

W tym sezonie, ze względu na pandemię koronawirusa, w short tracku udało się przeprowadzić tylko mistrzostwa kontynentu. Drugą i ostatnią, ale jeszcze większą imprezą są rozpoczęte MŚ. Odwołany wszystkie zawody cyklu Pucharu Świata.

W sobotę medale zostaną rozdane na 500 i 1500 m, zaś w niedzielę – na 1000 m, w super finale i w sztafetach.

źródło: PAP | red: mag

Były dyplomy, podziękowania i życzenia dalszych sukcesów. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski spotkał się we wtorek (26.01) z zawodnikami i trenerką klubu Juvenia Białystok.

ME w short tracku – Maliszewska bez medalu na 1000 metrów

24.01.2021, 15:22

Natalia Maliszewska nie stanie w niedzielę w Gdańsku na podium mistrzostw Europy w short tracku. Srebrna medalistka sobotniej (23.01) rywalizacji na 500 m została zdyskwalifikowana w ćwierćfinale na dwa razy dłuższym dystansie. W tej fazie odpadła też Gabriela Topolska.

Drugi dzień ME w short tracku - Natalia Maliszewska wicemistrzynią Europy w wyścigu na 500 metrów

23.01.2021, 14:03

Natalia Maliszewska zajęła drugie miejsce w finale mistrzostw Europy w short tracku na 500 m. 25-letnia łyżwiarka Juvenii Białystok była także siódma na 1500 m. W sobotę w Gdańsku na obu dystansach najlepsza okazała się Holenderka Suzanne Schulting.