Radio Białystok | Wiadomości | Przybywa zakażonych COVID-19 w Podlaskiem

Przybywa zakażonych COVID-19 w Podlaskiem

5.03.2021, 18:36, akt. 18:44

Przybywa zakażonych koronawirusem w Podlaskiem. W regionie są od piątku (05.03) 1182 łóżka covidowe i 119 respiratorów.

Szpital tymczasowy w budynku USK przy ul. Żurawiej w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Szpital tymczasowy w budynku USK przy ul. Żurawiej w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Łóżek jest o 14 więcej niż w ostatnim czasie, bo tyle przybyło od piątku w szpitalu w Kolnie. Wojewoda podjął decyzję w tej sprawie po wniosku szpitala.

W ostatnim tygodniu dzienna liczba hospitalizowanych z COVID-19 w regionie wahała się od 607 do 661, a respiratorów od 63 do 73. W regionie codziennie przybywa po ok. 400 zakażeń. W piątek było zajętych 661 łóżek i 69 respiratorów.

"Sytuacja epidemiczna w naszym województwie wskazuje, że mamy większą liczbę zakażeń" – poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Zaznaczył, że Podlaskie jest w grupie województw, gdzie potwierdzonych zakażeń jest najmniej, choć gdy przełoży się te liczby na 10 tys. mieszkańców, to sytuacja nie jest dobra.

Bohdan Paszkowski podał, że najwięcej pacjentów zakażonych koronawirusem jest w szpitalach w Białymstoku, głównie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w szpitalu w Augustowie (to wciąż szpital covidowy) i w szpitalu wojewódzkim w Łomży. Zaznaczył, że widać, że więcej pacjentów trafia także do szpitala tymczasowego. Szpital ten działa w kompleksie klinik zakaźnych szpitala USK w Białymstoku przy ul. Żurawiej. Dodał, że jeśli będzie taka potrzeba, właśnie także tam będą kierowani pacjenci wymagający hospitalizacji.

"Nie wykluczam, że będziemy uruchamiać szpital tymczasowy przy ul. Wołodyjowskiego" – powiedział Bohdan Paszkowski i dodał, że stworzono ten szpital właśnie po to, aby był wykorzystywany, jeśli zajdzie taka potrzeba. Szpital powstał w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Działa tam na razie punkt szczepień, nie hospitalizowano jeszcze pacjentów.

Coraz większą liczbę hospitalizowanych pacjentów potwierdza rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Katarzyna Malinowska-Olczyk. W szpital zajętych było w piątek 110 miejsc covidowych, z czego 28 w szpitalu tymczasowym przy ul. Żurawiej, 31 łóżek było wolnych. W głównym kompleksie szpitala przy ul. Skłodowskiej na oddziale intensywnej terapii zajęte są wszystkie z 16 respiratorów.

W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku na oddziale covidowym było w piątek 21 pacjentów. Rzecznik szpitala Rafał Tomaszczuk poinformował PAP, że dzienna liczba pacjentów na tym oddziale utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

W szpitalu wojewódzkim w Suwałkach przebywa 42 pacjentów zarażonych koronawirusem. Jak poinformował dyrektor szpitala Adam Szałanda, ostatniej doby przyjęto 10 pacjentów. Ocenił, że to dużo. Czterech chorych leży podłączonych do respiratorów. Liczba takich chorych maleje powoli w tej placówce. Szpital ma zakontraktowanych 65 łóżek covidowych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 16 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, w Podlaskiem ponad 400

5.03.2021, 10:45

Ostatniej doby zarejestrowano 15 829 zakażeń koronawirusem w kraju, 405 nowych przypadków wykryto w województwie podlaskim, najwięcej w Białymstoku i Łomży - poinformowało w piątek (5.03) Ministerstwo Zdrowia.


Ozdrowieńcy będą szczepieni po 6 miesiącach od zakażenia i jedną dawką

4.03.2021, 15:09

Osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem, będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia jedną dawką szczepionki - poinformował w czwartek (04.03) szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że to rekomendacja Rady Medycznej.


prof. Robert Flisiak

4.03.2021, 07:40

- Gdyby ktoś powiedział rok temu, że będziemy się cieszyć, gdy będzie poniżej 10 000 zachorowań dziennie, to chyba nikt by nie uwierzył.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok