Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem powstanie ponad 30 punktów szczepień masowych

W Podlaskiem powstanie ponad 30 punktów szczepień masowych

8.04.2021, 14:45, akt. 17:13

34 punkty szczepień masowych mają powstać w województwie podlaskim. Nie jest to jednak liczba ostateczna, bo lista jest jeszcze tworzona. Wnioski samorządów wciąż są sprawdzane - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Źródło: Dawid Gromadzki / UM Białystok
Źródło: Dawid Gromadzki / UM Białystok


0:00
0:00
W Białymstoku powstaną trzy punkty szczepień masowych - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Za organizację punktów szczepień masowych odpowiadają samorządy 

Za organizację punktów szczepień masowych, które mają ruszyć od 19 kwietnia, odpowiadają samorządy – powiedział w czwartek (08.04) na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. W Białymstoku miałoby powstać sześć punktów szczepień masowych. Trzy chce utworzyć samorząd województwa podlaskiego, a trzy władze Białegostoku.

Punkty w Białymstoku będą się mieściły w hali Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Broniewskiego, w hali Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej i w budynku poradni Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) przy ul. Waszyngtona. Podlaski samorząd chce jeszcze takie punkty utworzyć m.in. w szpitalu wojewódzkim i w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Szczepienia w tych punktach będą odbywały się siedem dni w tygodniu. Podmioty, które będą prowadziły te szczepienia, czyli USK i dwa podmioty niepubliczne, zadeklarowały utworzenie w sumie 24 zespołów szczepiennych. Deklarują łączną możliwość zaszczepienia 30 tys. osób tygodniowo

– powiedział Zbigniew Nikitorowicz.

Zbigniew Nikitorowicz, mówiąc o organizacji punktów, powiedział, że miasto odpowiada za przygotowanie techniczne i organizacyjne, czyli m.in. za przygotowanie hali i stanowisk do szczepień. Za stronę medyczną – przeprowadzenie szczepień, zamawianie szczepionek – odpowiadają podmioty prowadzące punkty.

Obecny na konferencji dyrektor USK dr hab. Jan Kochanowicz mówił, że w szpitalu działa pięć punktów, a dotąd zaszczepiono ponad 40 tys. osób. Zapewnił, że personel szpitala ma doświadczenie.

Szczepienie i ewentualne powikłania z tym związane nie są dla nas obce. Personel się nauczył, kształcimy coraz to nowych lekarzy do kwalifikacji, pielęgniarki i położne do wykonywania szczepień

– mówił Jan Kochanowicz. Dodał, że szpital ma też opracowany system zamawiania szczepionek.

Jan Kochanowicz mówił, że gdy miasto zwróciło się z pytaniem o to, czy szpital może zorganizować punkt szczepień populacyjnych, to – jak podkreślił – "jest to dla nas sprawa oczywista". Dodał, że szpital mieści się na terenie miasta, więc może dodatkowo rozszerzyć "swoją zdolność do szczepienia".

Mówił, że punkt szczepień w szpitalu będzie mieścił się w zespole poradni przyklinicznych, gdzie są gabinety lekarskie i zabiegowe, a przy budynku jest duży parking.

"Proponujemy, aby te szczepienia odbywały się w godzinach popołudniowych, wieczornych, nocnych. Od godz. 15:00 do godz. 8:00 rano możemy szczepić, bo taka jest idea szczepień populacyjnych" – powiedział Jan Kochanowicz.


Wojewoda podlaski: 34 zgłoszenia ws. tworzenia punktów szczepień masowych w regionie

34 zgłoszenia wpłynęły dotąd w Podlaskiem w sprawie tworzenia punktów szczepień masowych przeciwko COVID-19 - poinformował w czwartek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Wnioski od zainteresowanych zostały wysłane do analizy do Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Myślę, że decyzje gdzie one (punkty) będą powstawać i w jakiej ilości, zapadną w przyszłym tygodniu" - poinformował wojewoda Bohdan Paszkowski. Wtedy ma być wiadomo ile takich punktów szczepień powstanie i gdzie się one będą znajdować.

Wojewoda przypomniał, że założenia mówią o tym, aby przynajmniej jeden taki punkt szczepień populacyjnych powstał w każdym powiecie na bazie jednostki zajmującej się ochroną zdrowia, która już ma doświadczenia ze szczepieniami przeciwko zakażeniu korona wirusem. "Chcemy również, żeby, co najmniej jeden punkt powstał w każdym powiecie w oparciu o nowe lokalizacje prowadzone czy współorganizowane przez jednostkę samorządu terytorialnego" - powiedział wojewoda. Przypomniał także, że założeniem tworzenia punktów szczepień masowych jest to, aby w krótkim czasie - jeśli będzie dużo dostępnych szczepionek - zaszczepić nimi jak najwięcej osób.

Chcemy, aby z jednej strony te punkty, które już funkcjonują - a ich jest przecież ponad 250 na terenie naszego województwa - one mogły wykorzystywać w pełni ten potencjał, który w tej chwili mogą w zakresie szczepień realizować, a z uwagi na brak szczepionek w pełni go jeszcze nie rozwinęły, a z drugiej strony też chcemy uruchomić nowe punkty w oparciu o współpracę z samorządami

- powiedział Bohdan Paszkowski. Z danych z mapy z realizacji programu szczepień wynika, że w Podlaskiem wykonano dotąd blisko 236,3 tys. szczepień. Obie dawki szczepionki dostało 72,1 tys. osób.


Premier: będą dodatkowe pieniądze na tworzenie punktów szczepień powszechnych

Rząd zdecydował o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na stworzenie punktów szczepień powszechnych. To dla nas główny kierunek walki z koronawirusem  – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Według niego do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60 lat.

Rząd zdecydował się na przekazanie dodatkowych środków na stworzenie punktów szczepienia powszechnego. Powszechnego, ponieważ to jest dla nas główny kierunek walki z wirusem. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w powszechny  sposób Polacy zostali w jak najkrótszym czasie zaszczepieni

– powiedział Mateusz Morawiecki.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


dr Andrzej Trybusz

8.04.2021, 06:57

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.


W Siemiatyczach powstanie punkt szczepień masowych przeciw COVID-19

7.04.2021, 07:32

W hali widowiskowo-sportowej w Siemiatyczach powstanie punkt szczepień masowych przeciw COVID-19. Taką decyzję podjęli wspólnie samorządowcy z powiatu siemiatyckiego.


Bohdan Paszkowski

7.04.2021, 08:32

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.


Coraz krótsze kolejki na szczepienia na COVID-19 w Podlaskiem

6.04.2021, 13:54

Coraz krótsze kolejki na szczepienia na COVID-19 są w wielu punktach szczepień w Podlaskiem. Ma to związek głównie z większą ilością dostępnych preparatów.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Lotto Netta Cup 2024, fot. Karol Prymaka
REGION
20.07.2024, 09:57, akt. 21.07.2024, 18:51

Zawody w skokach na nartach wodnych Lotto Netta CupDzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok