Radio Białystok | Gość | Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski

7.04.2021, 08:32, akt. 10:32

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda
Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Bohdanem Paszkowskim rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Utworzenie punktów szczepień masowych ma związek ze spodziewanymi zwiększonymi dostawami szczepionek przeciw COVID-19. Docelowo w maju w Polsce ma być przynajmniej 10 milionów szczepień miesięcznie, czyli dwa razy więcej niż teraz. Za przygotowanie punktów odpowiadają samorządy.

O tworzeniu punktów szczepień masowych z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Ile samorządów zgłosiło chęć utworzenia punktów szczepień masowych?


Bohdan Paszkowski: Mamy 40 takich zgłoszeń. W zasadzie mamy tę siatkę miast i powiatów zapełnioną, a nie jest to lista zamknięta, bo wiem, że będzie pewnie rozszerzana w najbliższym czasie.


Najwięcej jest w Białymstoku?


Myśmy tę ofertę dedykowali dla samorządów. Założeniem było to, żeby co najmniej jeden taki punkt w powiecie powstał. W samym Białymstoku samorząd miejski będzie organizował trzy punkty. W tym zakresie aktywność wykazuje również samorząd województwa. W dużych miastach posiada duże placówki opieki zdrowotnej, a mianowicie szpitale poziomu wojewódzkiego i właśnie zadeklarował, że również te szpitale chcą włączyć się w akcję organizowaną przez samorządy.


W jakich miejscach poza szpitalami będą jeszcze takie punkty działać - hale gimnastyczne, remizy czy jeszcze jakieś inne?


Na razie operujemy tutaj odniesieniami do tego rodzaju obiektów jak szkoły, domy kultury. Te miejsca mogą być różne. Natomiast mówiłem o szpitalach w kontekście organizowania, bo samorządy mają organizować z reguły w oparciu o lokale, pomieszczenia, które są w ich zasobach. Natomiast aby utworzyć taki punkt, trzeba się opierać na współpracy z podmiotem leczniczym. Te punkty musiały mieć partnera w postaci punktu leczniczego.


Jakie jeszcze kryteria musiały spełnić te punkty i do kiedy będzie zamknięta oficjalna lista, bo wspomniał pan o tym, że można jeszcze zgłaszać chęć utworzenia takiego punktu?


Rozpoczynamy pewien proces. Będzie możliwa bardzo duża liczba szczepień. Mówi się, że do naszego kraju przybędzie jeszcze w tym miesiącu około 7 milionów szczepionek. Stąd też trzeba tę akcję jak najszybciej rozwijać.

Na razie założenie jest takie, żeby w każdym powiecie - oprócz tych punktów, które już istnieją - powstał co najmniej jeden samorządowy punkt masowych szczepień. W miejscowościach do 50 tys. mieszkańców taki punkt szczepień powinien mieć możliwość wyszczepienia dziennie co najmniej 200 osób. Natomiast w miejscowościach powyżej 50 tys. mieszkańców taki punkt powinien wyszczepić co najmniej 500 osób dziennie.

Jeżeli będzie bardzo duża dostępność tej szczepionki, to przecież wszystkim nam zależy na tym, żeby w stosunkowo krótkim czasie zaszczepić jak najwięcej osób.


Wstępnie rząd podał, że te punkty szczepień masowych mają działać od 19  kwietnia, ale jak będzie więcej szczepionek, jest możliwość, że będą uruchomione wcześniej.


Jeżeli będzie taka sytuacja i będą spełnione wszystkie zakładane wymogi, również w kontekście organizacji takich punktów, to będą mogły one ewentualnie ruszyć wcześniej.


Wiele punktów jest gotowych od zaraz podawać ludziom zastrzyki, jak na przykład Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.


Tutaj trzeba też powiedzieć o jednej rzeczy. System ten ma być rozszerzeniem tego, który funkcjonuje dotychczas.


Ma być poszerzona lista osób, które będą szczepić.


Do tego właśnie chciałem nawiązać. W tej chwili zmieniane są przepisy, które będą rozszerzały zawody uprawnione nie tylko do tego, aby kwalifikować do szczepienia, ale i wyszczepiać. Mówi się chociażby o farmaceutach, fizjoterapeutach.

Pani powiedziała tutaj o tym, że są pewne wymogi lokalowe. Istotna jest również kwestia, że pewnie te procedury będą uproszczane. Do tego trzeba być przygotowanym, jeżeli będą szczepionki, kumulacja tego wszystkiego w krótkim odcinku czasu.


Czy każdy będzie mógł zgłosić się do punktu szczepień masowych bez wcześniejszej rejestracji, czy jednak dotychczasowe zasady na razie się nie zmieniają i wciąż wymagane będzie skierowanie?


To jest proces, który cały czas ulega ewolucji. Nie chcę się w tej chwili tak miarodajnie wypowiadać. Na razie na pewno funkcjonujemy w tym systemie, który mamy. Na pewno będzie on zmieniany, bo tego będzie wymagała potrzeba tego, aby ten system był jak najbardziej dostępny, a jednocześnie sprawny.


Utworzenie takich punktów będzie kosztować. Kto za to zapłaci?


Za same szczepienia będzie płacić NFZ tak jak dotychczas. W tej chwili stawka za szczepienie to 61 zł i w tych punktach będzie tożsama. Rozważa się, że co do zasady samorządy będą ponosić z tym związane różne koszty, ale też trzeba pamiętać, że najprawdopodobniej będzie jakaś suma na zorganizowanie takiego punktu. W tej chwili trwają jeszcze szczegółowe uzgodnienia między stroną rządową i samorządową w tym zakresie.

Też trzeba pamiętać, że przy organizacji takiego punktu szczepień z jednej strony koszty mogą również ponosić te podmioty lecznicze, które będą miały płacone, z drugiej strony pewne sprzęty będą przesunięte - to jest kwestia czasami przesunięcia z jednego obiektu samorządowego do drugiego czy w ramach jednego obiektu.

I jest jeszcze trzecia okoliczność, a mianowicie można tutaj liczyć na wsparcie tych instytucji, służb, inspekcji, które dotychczas były już zaangażowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, a nawet już otrzymałem pierwszy taki wniosek, by zaangażować chociażby Wojska Obrony Terytorialnej. Możemy się spodziewać, że jak zawsze można liczyć na straż pożarną, w której funkcjonują też osoby z przeszkoleniem ratowniczym. Być może będą też dopuszczone do tego, żeby bardziej się zaangażować już w sam proces szczepień. Ale nie chcę przesądzać.


Ile osób teraz tygodniowo jest szczepionych w Podlaskiem? Ilu mieszkańców dodatkowo w tych nowych punktach może być szczepionych?


Jest to uzależnione od dostępności szczepionek. W tej chwili na terenie województwa mamy wykonanych ponad 230 tys. szczepień, z tego już ponad 73 tys. osób uzyskało drugą dawkę. Tygodniowo to oczywiście różne się układało. Potencjał w tym zakresie wydaje się dużo większy niż w tej chwili jest to możliwe.


Czy uda się - powiedzmy już w maju - podwoić miesięcznie liczbę osób szczepionych? Tak w planach ma przynajmniej rząd.


To jest oczywiście możliwe. W tej chwili największe punkty, jak Uniwersytecki Szpital Kliniczny, szczepią nawet kilkaset osób dziennie. Myślę, że każdy punkt mógłby to w sposób odpowiedni do swoich możliwości zintensyfikować. To jest wszystko osiągalne. Wola jest, potencjał jest. Mam nadzieję, że wszystkie tryby organizacyjne będą przygotowane. Jest to kwestia tego, żeby ta dostępność, a jest przecież taka możliwość w najbliższym czasie, była jak najszersza i będziemy szczepić. Wszyscy czekamy, aby uzyskać odporność, bo z tym Covidem walczymy ponad rok i chcemy z tym jak najszybciej się rozstać.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.06.2021

"Ten półmaraton będzie wyglądał zupełnie inaczej niż to, do czego wszyscy są przyzwyczajeni, jest to edycja wyjątkowa. Po pierwsze biegamy w czerwcu, a zawsze biegaliśmy w maju, po drugie będzie edycja nocna po raz pierwszy od 2013 roku" - mówi organizator półmaratonu.

Tomasz Musiuk, fot. Laura Maksimowicz

dr Tomasz Musiuk

z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Hajnówce
16.06.2021

"Najlepsze efekty na pewno by się uzyskiwało od razu po zakończeniu choroby, natomiast po dłuższym okresie ta rehabilitacja również jest potrzebna, jeśli pacjent odczuwa dolegliwości" - mówi dr Tomasz Musiuk.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
15.06.2021

"Zachęcam mieszkańców, żeby przyszli, wspólnie świętowali 603. rocznicę nadania Łomży praw miejskich, bo to jest także ich święto" - mówi Mariusz Chrzanowski.


Agnieszka Czarkowska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Czarkowska

kierownik Studia Reportażu i Dokumentu Radia Białystok
14.06.2021

"Reportaż polega na tym, jak ciekawie i intrygująco opowiedzieć czyjś los, jakieś wydarzenie, opowiedzieć o jakimś zjawisku w formie reportażu, któremu trzeba nadać formę, który trzeba przemyśleć i który musi mieć swoją dramaturgię" - mówi Agnieszka Czarkowska.

Mecze polskich spraw Stefan Szczepłek

Stefan Szczepłek

dziennikarz sportowy, komentator
14.06.2021

"Fakt, że jedziemy do Petersburga i gramy na rosyjskiej ziemi ze Słowakami i Szwedami to jest niecodzienna sytuacja" - mówi Stefan Szczepłek.

Jacek Dąbrowski, fot. Iza Dąbrowska

Jacek Dąbrowski

dziennikarz sportowy Radia Białystok
14.06.2021

"Czuć tutaj atmosferę mistrzostw Europy, bo w Petersburgu zaplanowano 8 spotkań. Jest głośno, jest mnóstwo kibiców, biało-czerwoni zapełniają ulice, zwłaszcza dzisiaj. Są billboardy, plakaty, piłki, gadżety, pamiątki, tłumy ludzi"- relacjonuje Jacek Dąbrowski.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
14.06.2021

"W szczególności chcemy się zwrócić do osób powyżej 60 i 70 lat, bo są to grupy obarczone największym ryzykiem. Gminy będą uprawnione, by otrzymać na to dodatkowe pieniądze" - mówi wojewoda.

Dariusz Bayer, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Bayer

były piłkarz Jagiellonii Białystok
11.06.2021

- Stawiam na Niemców - tak o faworytach piłkarskich ME mówi Dariusz Bayer. - Paulo Sousa stoi przed bardzo dużym wyzwaniem. Miał niewiele czasu, żeby przygotować drużynę, jest za dużo niewiadomych na wielu pozycjach.

prof. Lucyna Ostrowska, fot. Monika Kalicka

prof. Lucyna Ostrowska

prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
10.06.2021

"Jesteśmy w tej chwili na pierwszym miejscu w Europie jeśli chodzi o otyłość u dzieci, stąd pierwsze programy, jakie ruszają, to będą programy edukacyjne skierowane do dzieci" - mówi prof. Lucyna Ostrowska.


Wojciech Konończuk, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Wojciech Konończuk

wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
9.06.2021

- Myślę, że wizyta prezydenta RP w liceum białoruskim w Bielsku Podlaskim i spotkanie z przedstawicielami mniejszości białoruskiej na Podlasiu, to też próba pokazania gigantycznej asymetrii, jaka istnieje w Polsce i na Białorusi jeśli chodzi o traktowanie mniejszości narodowych.

fot. Sylwia Krassowska

Ireneusz Mamrot

trener Jagiellonii Białystok
8.06.2021

"Ja i moja rodzina mamy dobre wspomnienia z Białymstokiem, dlatego cieszę, że trafiłem tu z powrotem" - mówi Ireneusz Mamrot.

Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

koordynator punktu szczepień powszechnych w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego w Białymstoku
7.06.2021

"Do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci nie muszą się specjalnie przygotowywać, muszą być po prostu zdrowe. U dzieci nie obserwuje się ciężkich powikłań, niepożądanych odczynów poszczepiennych - najczęściej młodzi przechodzą to szczepienie bardzo łagodnie" - mówi Szymon Bielonko.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza [wideo]

były prezes Jagiellonii Białystok
4.06.2021

"Czas przyszedł taki, że trzeba się rozstać i ta decyzja nie była decyzją dzisiejszą, tylko podjąłem ją pół roku wcześniej, dzisiaj nastąpił ten dzień, w którym powiedziałem do widzenia. Niemniej jednak będę kibicował Jagiellonii, nadal będę gdzieś tam spoglądał z boku na wyniki. Chciałbym wszystkim kibicom podziękować" - mówi Cezary Kulesza.

ks. Adam Szot, fot. Monika Kalicka

ks. Adam Szot

kustosz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku
4.06.2021

"Mamy w archiwum dokument ustanowienia diecezji białostockiej i drohiczyńskiej napisany odręcznie i podpisany przez papieża Jana Pawła II, niejako post factum" - mówi ks. Adam Szot.

foto: Monika Kalicka

Aleksandra Bromblik

z serwisu Prezentmarzeń
3.06.2021

Rząd znosi kolejne obostrzenia epidemiczne, powoli wracamy do "normalności". Nie ulega wątpliwości, że pandemia diametralnie zmieniła nasze życie - także podejście do czasu wolnego, co pokazują badania "Covidowe rozrywki Polaków".


Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova
2.06.2021

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Alicja Andrulewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

Alicja Andrulewicz

dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury
1.06.2021

"W tym roku podczas Suwałki Blues Festival wystąpią wyłącznie polscy wykonawcy" - mówi Alicja Andrulewicz.

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Tarasiuk i Dominik Nikitorowicz

białostocki rzecznik praw ucznia i wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Białystok
1.06.2021

"Będę się starał wzmocnić relacje między uczniami, rodzicami, nauczycielami. Jeżeli oczywiście pojawią się jakieś problemy, będę próbował je naprawiać" - mówi Mariusz Tarasiuk.


prof. Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

podlaska konsultant ds. epidemiologii
31.05.2021

- Pojawiają się nowe warianty wirusa. To jest pandemia, czyli ma zasięg globalny. Dopóki będą zachorowania na świecie, nie możemy się też czuć bezpiecznie.

Czesław Lang, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Lang [wideo]

dyrektor generalny Lang Team
28.05.2021

"To będzie prawdziwa uczta kolarska. Zawodnicy są zgłodniali, chcą się ścigać, a przy okazji będzie to niesamowita promocja dla całego województwa i Białegostoku" - mówi organizator ORLEN Wyścigu Narodów i Lang Team Race.

Katarzyna Krupicka, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Krupicka

rzeczniczka białostockiego oddziału ZUS
28.05.2021

- W naszym województwie mamy aktywowanych tylko 30 proc. bonów turystycznych. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Nie obawiajmy się tego.


dr Marta Malesza, fot. Joanna Szubzda

Marta Malesza

psycholog z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie
27.05.2021

"Nie możemy teraz zwolnić, nie możemy teraz zaprzestać, bo jesteśmy blisko mety, ale wirus ciągle z nami jest i może uderzyć" - mówi psycholog.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
26.05.2021

70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 - wynika z sondażu CBOS-u. Według specjalistów może być to za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. W związku z tym rząd opracował pakiet zachęt.

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Budnik i Bożena Krasnodębska

z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku
26.05.2021

To często rodzice chcą zaplanować karierę dziecka. Warto jednak zdiagnozować swoje mocne strony przy pomocy narzędzi, którymi dysponują doradcy zawodowi.


Natalia Stsepantsova, fot. Monika Kalicka

Natalia Stsepantsova

działaczka białoruskiej emigracji w Białymstoku
25.05.2021

"Wydaje się, że Białorusini w ciągu 9 miesięcy udowodnili, że są zdecydowani, by zmienić ustrój na Białorusi i doprowadzić do wolnych wyborów, więc oczekujemy zdecydowanych działań ze strony Unii" - mówi Natalia Stsepantsova

Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
25.05.2021

"Egzamin został dostosowany do trudnego czasu pandemii, jest przygotowany na podstawie ograniczonych wymagań" - mówi dyrektor OKE w Łomży.

Grzegorz Piekarski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Piekarski

dyrektor Narwiańskiego Parku Narodowego
24.05.2021

"Przyjedźcie, zobaczcie nasze bagna, piękną rzekę Narew i to, co jest dookoła. Możemy tutaj podglądać bąka czy błotniaka łąkowego, kropiatki, zielonki, bataliony, wodniczki - najlepiej z poziomu rzeki, z kajaka" - zachęca Grzegorz Piekarski.


prof. Daniel Boćkowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z UwB
24.05.2021

"Mamy do czynienia z sytuacją bardzo niebezpieczną, bo jeśli dowolne państwo pod fałszywym pretekstem może zmusić do lądowania samolot cywilny, wejść na pokład i wyjąć stamtąd dowolnego pasażera, to zaczynamy się zastanawiać nad bezpieczeństwem lotów. Białoruś nie użyła żadnej normalnej procedury w przypadku tego samolotu".

kpt. Łukasz Wilczewski, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Łukasz Wilczewski

oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
21.05.2021

"To, co jest istotą terytorialnej służby wojskowej, to łączenie życia cywilnego, pracy zawodowej i życia rodzinnego właśnie ze służbą wojskową, ze służbą na rzecz obrony lokalnej społeczności" - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.

Mirosław Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Wnorowski

dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
20.05.2021

"Nie da się wyróżnić części metrologii, która by nie była potrzebna. Czy to w życiu gospodarczym kraju, czy to w społecznym" - mówi Mirosław Wnorowski.


Marek Guszczyn, fot. Joanna Szubzda

Marek Guszczyn

z firmy Miodowa Mydlarnia
20.05.2021

- Nawet 77 proc. żywności roślinnej, którą spożywamy, jest uzależniona od zapylania. Myślę, że perspektywy są dobre, jeżeli maksymalnie ograniczymy opryski czy chemiczne związki, które dostarczamy do środowiska, bo pszczoły głównie przez to giną.

Beata Matyskiel, fot. Sylwia Krassowska

Beata Matyskiel

komendantka OHP w Podlaskiem
20.05.2021

- Pomagamy młodzieży, która chciałaby szybko zdobyć zawód i wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku, znaleźć pracę, usamodzielnić się. Nie wszyscy muszą być naukowcami. Potrzebujemy też fachowców.

Eugeniusz Ławreniuk, fot. Sylwia Krassowska

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
19.05.2021

"Jeśli wylatujemy do któregoś z krajów Unii Europejskiej, ten paszport covidowy będzie nam bardzo pomocny przy przekraczaniu granicy. Nie będziemy musieli posiadać przy sobie aktualnego testu PCR bądź zaświadczenia o przejściu choroby. Szczepienie gwarantuje nam swobodne poruszanie się po całej Unii Europejskiej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok