Radio Białystok | Gość | Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski

7.04.2021, 08:32, akt. 10:32

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda
Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Z Bohdanem Paszkowskim rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Utworzenie punktów szczepień masowych ma związek ze spodziewanymi zwiększonymi dostawami szczepionek przeciw COVID-19. Docelowo w maju w Polsce ma być przynajmniej 10 milionów szczepień miesięcznie, czyli dwa razy więcej niż teraz. Za przygotowanie punktów odpowiadają samorządy.

O tworzeniu punktów szczepień masowych z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Ile samorządów zgłosiło chęć utworzenia punktów szczepień masowych?


Bohdan Paszkowski: Mamy 40 takich zgłoszeń. W zasadzie mamy tę siatkę miast i powiatów zapełnioną, a nie jest to lista zamknięta, bo wiem, że będzie pewnie rozszerzana w najbliższym czasie.


Najwięcej jest w Białymstoku?


Myśmy tę ofertę dedykowali dla samorządów. Założeniem było to, żeby co najmniej jeden taki punkt w powiecie powstał. W samym Białymstoku samorząd miejski będzie organizował trzy punkty. W tym zakresie aktywność wykazuje również samorząd województwa. W dużych miastach posiada duże placówki opieki zdrowotnej, a mianowicie szpitale poziomu wojewódzkiego i właśnie zadeklarował, że również te szpitale chcą włączyć się w akcję organizowaną przez samorządy.


W jakich miejscach poza szpitalami będą jeszcze takie punkty działać - hale gimnastyczne, remizy czy jeszcze jakieś inne?


Na razie operujemy tutaj odniesieniami do tego rodzaju obiektów jak szkoły, domy kultury. Te miejsca mogą być różne. Natomiast mówiłem o szpitalach w kontekście organizowania, bo samorządy mają organizować z reguły w oparciu o lokale, pomieszczenia, które są w ich zasobach. Natomiast aby utworzyć taki punkt, trzeba się opierać na współpracy z podmiotem leczniczym. Te punkty musiały mieć partnera w postaci punktu leczniczego.


Jakie jeszcze kryteria musiały spełnić te punkty i do kiedy będzie zamknięta oficjalna lista, bo wspomniał pan o tym, że można jeszcze zgłaszać chęć utworzenia takiego punktu?


Rozpoczynamy pewien proces. Będzie możliwa bardzo duża liczba szczepień. Mówi się, że do naszego kraju przybędzie jeszcze w tym miesiącu około 7 milionów szczepionek. Stąd też trzeba tę akcję jak najszybciej rozwijać.

Na razie założenie jest takie, żeby w każdym powiecie - oprócz tych punktów, które już istnieją - powstał co najmniej jeden samorządowy punkt masowych szczepień. W miejscowościach do 50 tys. mieszkańców taki punkt szczepień powinien mieć możliwość wyszczepienia dziennie co najmniej 200 osób. Natomiast w miejscowościach powyżej 50 tys. mieszkańców taki punkt powinien wyszczepić co najmniej 500 osób dziennie.

Jeżeli będzie bardzo duża dostępność tej szczepionki, to przecież wszystkim nam zależy na tym, żeby w stosunkowo krótkim czasie zaszczepić jak najwięcej osób.


Wstępnie rząd podał, że te punkty szczepień masowych mają działać od 19  kwietnia, ale jak będzie więcej szczepionek, jest możliwość, że będą uruchomione wcześniej.


Jeżeli będzie taka sytuacja i będą spełnione wszystkie zakładane wymogi, również w kontekście organizacji takich punktów, to będą mogły one ewentualnie ruszyć wcześniej.


Wiele punktów jest gotowych od zaraz podawać ludziom zastrzyki, jak na przykład Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku.


Tutaj trzeba też powiedzieć o jednej rzeczy. System ten ma być rozszerzeniem tego, który funkcjonuje dotychczas.


Ma być poszerzona lista osób, które będą szczepić.


Do tego właśnie chciałem nawiązać. W tej chwili zmieniane są przepisy, które będą rozszerzały zawody uprawnione nie tylko do tego, aby kwalifikować do szczepienia, ale i wyszczepiać. Mówi się chociażby o farmaceutach, fizjoterapeutach.

Pani powiedziała tutaj o tym, że są pewne wymogi lokalowe. Istotna jest również kwestia, że pewnie te procedury będą uproszczane. Do tego trzeba być przygotowanym, jeżeli będą szczepionki, kumulacja tego wszystkiego w krótkim odcinku czasu.


Czy każdy będzie mógł zgłosić się do punktu szczepień masowych bez wcześniejszej rejestracji, czy jednak dotychczasowe zasady na razie się nie zmieniają i wciąż wymagane będzie skierowanie?


To jest proces, który cały czas ulega ewolucji. Nie chcę się w tej chwili tak miarodajnie wypowiadać. Na razie na pewno funkcjonujemy w tym systemie, który mamy. Na pewno będzie on zmieniany, bo tego będzie wymagała potrzeba tego, aby ten system był jak najbardziej dostępny, a jednocześnie sprawny.


Utworzenie takich punktów będzie kosztować. Kto za to zapłaci?


Za same szczepienia będzie płacić NFZ tak jak dotychczas. W tej chwili stawka za szczepienie to 61 zł i w tych punktach będzie tożsama. Rozważa się, że co do zasady samorządy będą ponosić z tym związane różne koszty, ale też trzeba pamiętać, że najprawdopodobniej będzie jakaś suma na zorganizowanie takiego punktu. W tej chwili trwają jeszcze szczegółowe uzgodnienia między stroną rządową i samorządową w tym zakresie.

Też trzeba pamiętać, że przy organizacji takiego punktu szczepień z jednej strony koszty mogą również ponosić te podmioty lecznicze, które będą miały płacone, z drugiej strony pewne sprzęty będą przesunięte - to jest kwestia czasami przesunięcia z jednego obiektu samorządowego do drugiego czy w ramach jednego obiektu.

I jest jeszcze trzecia okoliczność, a mianowicie można tutaj liczyć na wsparcie tych instytucji, służb, inspekcji, które dotychczas były już zaangażowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, a nawet już otrzymałem pierwszy taki wniosek, by zaangażować chociażby Wojska Obrony Terytorialnej. Możemy się spodziewać, że jak zawsze można liczyć na straż pożarną, w której funkcjonują też osoby z przeszkoleniem ratowniczym. Być może będą też dopuszczone do tego, żeby bardziej się zaangażować już w sam proces szczepień. Ale nie chcę przesądzać.


Ile osób teraz tygodniowo jest szczepionych w Podlaskiem? Ilu mieszkańców dodatkowo w tych nowych punktach może być szczepionych?


Jest to uzależnione od dostępności szczepionek. W tej chwili na terenie województwa mamy wykonanych ponad 230 tys. szczepień, z tego już ponad 73 tys. osób uzyskało drugą dawkę. Tygodniowo to oczywiście różne się układało. Potencjał w tym zakresie wydaje się dużo większy niż w tej chwili jest to możliwe.


Czy uda się - powiedzmy już w maju - podwoić miesięcznie liczbę osób szczepionych? Tak w planach ma przynajmniej rząd.


To jest oczywiście możliwe. W tej chwili największe punkty, jak Uniwersytecki Szpital Kliniczny, szczepią nawet kilkaset osób dziennie. Myślę, że każdy punkt mógłby to w sposób odpowiedni do swoich możliwości zintensyfikować. To jest wszystko osiągalne. Wola jest, potencjał jest. Mam nadzieję, że wszystkie tryby organizacyjne będą przygotowane. Jest to kwestia tego, żeby ta dostępność, a jest przecież taka możliwość w najbliższym czasie, była jak najszersza i będziemy szczepić. Wszyscy czekamy, aby uzyskać odporność, bo z tym Covidem walczymy ponad rok i chcemy z tym jak najszybciej się rozstać.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Szpiedzy, wielka historia i miłość
Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usow

białoruski politolog i analityk
13.04.2021

- Żyjemy w takim kraju, że nawet biało-czerwono-białe skarpetki mogą być pretekstem do aresztu i kar finansowych. Dla Białorusi za rządów Łukaszenki już nie będzie żadnego światełka w tunelu.

prof. Aleksandra Zasada, fot. własne

prof. Aleksandra Zasada

kierownik zespołu badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH.
12.04.2021

"Dzieci, nawet jeśli rzadko chorują, przechodzą zakażenie bezobjawowo, to jednak przenoszą tego wirusa. Dlatego ważne jest, aby je zaszczepić" - mówi prof. Aleksandra Zasada.

Jarosław Jatel, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jatel

działacz w kole Związku Dużych Rodzin
9.04.2021

"W kole Związku Dużych Rodzin chcemy się wspierać, żeby ludzie byli razem, żeby pokazywali, że duża rodzina to nie jest patologia, tylko to jest coś naprawdę bardzo zdrowego" - mówi Jarosław Jatel.


Adam Dembowski, fot. Sylwia Krassowska

Adam Dembowski

hodowca gołębi
9.04.2021

"Ptaki zawsze były obecne w moim życiu. Ta pasja zrodziła się we wczesnych, dziecięcych latach" - mówi Adam Dembowski, który gołębiami zajmuje się prawie 60 lat.

Andrzej Trybusz, screen z rozmowy

dr Andrzej Trybusz

były Główny Inspektor Sanitarny
8.04.2021

"Moim zdaniem za dwa miesiące możemy zaobserwować to, że liczba hospitalizacji i co najważniejsze - liczba zgonów - zmniejszy się. Będzie to wynikało z faktu, że przede wszystkim w znacznym odsetku zostaną zaszczepieni seniorzy" - mówi dr Andrzej Trybusz.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
7.04.2021

Zgodnie z zapowiedziami rządu punkty szczepień masowych mają działać za niespełna dwa tygodnie. - Założeniem było to, żeby w każdym powiecie powstał co najmniej jeden taki punkt. Do tej pory mamy 40 zgłoszeń, a nie jest to lista zamknięta.


Krzysztof Krawczyk w Polskim Radiu Białystok, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Krawczyk

piosenkarz
6.04.2021

"Trzeba kochać ludzi, dla których się śpiewa. Widzę przy wejściu na scenę, jak oni reagują na mnie. Znają wszystkie moje piosenki, od A do Z" - mówił Krzysztof Krawczyk.

Magdalena Kartasińska, mat. pras.

Magdalena Kartasińska

dietetyk kliniczny
6.04.2021

"Część osób negatywnie odbiera pracę zdalną. Te osoby deklarują zmniejszenie efektywności, częstsze zajadanie stresu, mają gorsze nawyki żywieniowe, a więc częściej tyją" - mówi Magdalena Kartasińska.

fot. Sylwia Krassowska

bp Henryk Ciereszko

administrator archidiecezji białostockiej
2.04.2021

- Czasami mówimy, że święta wielkanocne to przede wszystkim święconka. Nie pochwalam takiego myślenia. To nie jest istota, ale czasami ta tradycja u niektórych mogła za bardzo dominować, więc może, gdy są ograniczenia, zwrócimy się ku temu, co jest prawdziwym wymiarem przeżywania Wielkanocy.


Maciej Kawecki, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

dr Maciej Kawecki

prezes Instytutu Lema, ekspert ds. cyfryzacji
1.04.2021

- Żyjemy w czasach tzw. postprawdy, w których oceniamy rzeczywistość przez pryzmat subiektywnych okoliczności, a nie faktów. To wszystko skutkuje tym, że postawa krytyczna dzisiaj jest jedyną receptą na bezpieczeństwo w przestrzeni cyfrowej.

ks. Jerzy Sęczek, fot. Sylwia Krassowska

ks. Jerzy Sęczek

dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
31.03.2021

"Trzeba zatroszczyć się o bezpieczeństwo seniorów, oczywiście maseczki, dezynfekcja, ale bądźmy z nimi. Pacjent otoczony miłością zdrowieje szybciej" - mówi ks. Jerzy Sęczek.

Mieczysław Baszko, foto: Monika Kalicka

Mieczysław Baszko

poseł Porozumienia
31.03.2021

"Polski parlament jest bardzo mocno zaniepokojony tym, co się dzieje z mniejszością polską na Białorusi. To pokazuje innym państwom z Unii Europejskiej, żeby przeciwstawiali się i pomogli w rozwiązaniu tego kryzysu" - mówi Mieczysław Baszko.


Agnieszka Otapowicz, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Agnieszka Otapowicz

agentka nieruchomości REcentrum
30.03.2021

Od 6-7 tys. do nawet 10 tys. zł za metr w centrum - tyle zapłacimy za mieszkanie w Białymstoku. - Ciągle dużą popularnością cieszą się tzw. kawalerki. Ludzie szukają też czegoś docelowo dzieciom, a na ten moment na wynajem, więc popularne są również mieszkania dwupokojowe.

prof. Bogdan de Barbaro, fot. z archiwum prywatnego

prof. Bogdan de Barbaro

psychiatra i psychoterapeuta
30.03.2021

Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.

podkom. Edyta Wilczyńska, fot. KWP Białystok

podkom. Edyta Wilczyńska

z zespołu prasowego podlaskiej policji
29.03.2021

- Policjanci generalnie nie będą prowadzić wyrywkowych kontroli w czasie świąt. Oczywiście będziemy reagować i reagujemy na każde zgłoszenie, które do nas wpłynie - czy dotyczące łamania obostrzeń w świątyniach, w sklepach czy w domach.


Karolina Cicha & Spółka w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, fot. Joanna Szubzda

Karolina Cicha

nominowana do Fryderyków 2021 w kategorii Album Roku - Muzyka Świata
27.03.2021

"Zwykle inspirujemy się tą stroną świata, z której pochodzimy. Dla mnie jest to właśnie moje rodzinne Podlasie" - mówi Karolina Cicha.

Katarzyna Hamer, fot. arch. wł.

Katarzyna Hamer

psycholog
26.03.2021

Zmęczenie życiem w pandemii i tęsknota za normalnością - m.in. to sprawia, że wiele osób lekceważy obostrzenia sanitarne. Niektórzy stosują też mechanizm zaprzeczania i w ten sposób radzą sobie z kryzysem i lękiem - mówił nasz gość.

Paweł Usow, fot. Jarosław Iwaniuk

dr Paweł Usow

politolog, kierownik Centrum Analiz i Prognoz Politycznych
25.03.2021

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys - aresztowana przez białoruskie służby. Jeden z działaczy związku Andrzej Poczobut - zatrzymany. Reżim Aleksandra Łukaszenki zaognia konflikt dyplomatyczny z Polską.


prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
25.03.2021

"Należy jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę osób, bo te szczepienia dają efekt. (...) Każdy dzień bez zaszczepienia to jest ryzyko również śmierci" - mówi prof. Robert Flisiak.

Robert Ćwikowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Ćwikowski

z Pracowni Psychoedukacji i Profilaktyki "Noezis"
24.03.2021

"Starsi ludzie często czują się zaniedbani przez dzieci, przez wnuków i w momencie, kiedy mogą pomóc - chociażby daniem pieniędzy - cieszą się, że w końcu są potrzebni" - mówi Robert Ćwikowski.

Maciej Maciejewski, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Maciej Maciejewski

synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
23.03.2021

- Pracuję w biurze prognoz 40 lat i zmiany, jakie nastąpiły w tym czasie, są przeogromne. Co najważniejsze, w tej chwili modele matematyczne opisujące atmosferę pozwalają nam prognozować ze znacznie większym wyprzedzeniem.


Eugeniusz Ławreniuk, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Eugeniusz Ławreniuk

właściciel jednego z białostockich biur podróży
23.03.2021

"To pierwszy krok ku temu, żeby rynek turystyczny zaczął się w miarę odradzać". Tzw. paszporty covidowe mogą być szansą dla branży turystycznej na wyjście z kryzysu. Mają zawierać informacje o szczepieniach, przebytej chorobie lub wyniku testu.

Marek Jadeszko, fot. Joanna Szubzda (archiwum)

Marek Jadeszko

zastępca dyrektora do spraw usług wodnych Wód Polskich w Białymstoku
22.03.2021

- Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie, w tym w Europie, nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W ciągu najbliższej dekady dostępność ta może spaść aż o 40 proc.

Jarosław Zieliński - Fot. Robert Bońkowski

Jarosław Zieliński

przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, poseł Prawa i Sprawiedliwości
19.03.2021

- Musimy teraz postawić sprawę budowy drogi ekspresowej między Białymstokiem a Augustowem twardo i jasno, bo jeśli tego nie zrobimy, to może ona nie powstać przez kolejne dziesięciolecia. Jednocześnie zależy nam na rozbudowie drogi z Białegostoku przez Mońki i Grajewo do Ełku - mówi gość Radia Białystok, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego poseł Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
19.03.2021

W kwietniu rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny. - Zachęcamy, by każdy sam spisał się elektronicznie. Zakładamy, że wywiady bezpośrednie będą tak naprawdę realizowane w ostateczności.

prof. Joanna Zajkowska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
18.03.2021

"Udział wariantu brytyjskiego bardzo wpływa na przyspieszenie epidemii, na liczbę zakażonych przypadków" - mówi prof. Joanna Zajkowska.

Dariusz Piontkowski, fot. Barbara Sokolińska

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki
17.03.2021

- Mamy nadzieję, że szczepienia nauczycieli pomogą w powrocie do szkół. Za kilka tygodni, jeżeli uda się opanować tę wysoką falę zachorowań, możemy spokojnie rozmawiać o powrocie kolejnych roczników do nauczania stacjonarnego.


Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
16.03.2021

Czy podlaskie szpitale są gotowe na trzecią falę pandemii? - Tak jak od grudnia przechodziliśmy proces uwalniania sporej liczby łóżek wydzielonych pod zagrożenia covidowe, tak teraz odwracamy tę tendencję - mówi wojewoda.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

wojewódzki konsultant ds. epidemiologii
15.03.2021

- Niepokojąco zbliżamy się do tej sytuacji, która była w listopadzie. Obawiam się, że ona się powtórzy - mam nadzieję, że jednak tylko jeżeli chodzi o liczbę przypadków, a nie o brak miejsc w szpitalach.

prof. Piotr Gliński, fot. Joanna Szubzda

prof. Piotr Gliński [wideo]

minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu
12.03.2021

- W Operze były kłopoty finansowe, były jakieś problemy z prowadzeniem gospodarki finansowej, dlatego poprzedni dyrektor musiał odejść. W tej chwili reformujemy Operę, a w związku z tym ona także potrzebuje dodatkowego wsparcia.


Katarzyna Dąbrowska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Dąbrowska

sołtys wsi Sochonie
11.03.2021

Kiedyś tabliczka z napisem sołtys oznaczała, że w tym domu znajdziemy często jedyny telefon we wsi. Na czym polega współczesne sołtysowanie?

dr Jan Kisielewski, fot. Marcin Mazewski

dr Jan Kisielewski

fizyk UwB, ekspert Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW
11.03.2021

- Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, kiedy skończy się epidemia. Nawet stosując mocno wyrafinowane symulacje, trudno jest to przewidzieć, zwłaszcza że jesteśmy w trudnym momencie jeśli chodzi o modelowanie, bo mamy wiele niewiadomych.

Edward Siarka, źródło: gov.pl/web/klimat

Edward Siarka

wiceminister klimatu i środowiska
10.03.2021

Leśnicy będą mogli wyciąć kilkanaście tysięcy metrów sześciennych drewna w Puszczy Białowieskiej i na jej obrzeżach. - Od razu mówię - żadne harwestery do puszczy nie wjadą. Nie będzie takiej metody pracy - zapewnia wiceminister.


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Barbara Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
9.03.2021

Matury są bezpłatne, ale jak się okazuje - tylko dwa razy można do tych egzaminów przystąpić za darmo. Ci, którzy chcą swoje wyniki poprawić po raz trzeci i kolejny, muszą za każdy taki egzamin zapłacić 50 zł.

Dorota Hermanowicz-Kozłowska i Nikola Wądołowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Hermanowicz-Kozłowska i Nikola Wądołowska

uczestniczka The Voice Kids 4 i jej trenerka wokalna
9.03.2021

- Teraz pracuję na swoją przyszłość i staram się jak najbardziej kształcić w kierunku muzycznym. Dużo się uczę ze szkoły muzycznej, cały czas kształcę się też wokalnie, żeby nie stać w miejscu - mówi 13-letnia Nikola.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, źródło: gov.pl

Małgorzata Jarosińska-Jedynak

wiceminister funduszy i polityki regionalnej
9.03.2021

- Turystyka jest potencjałem do wykorzystania w Polsce wschodniej, gdzie nie mówimy o rozwoju dużego przemysłu, tylko właśnie ten potencjał turystyczny jest bardzo ważny do tego, abyśmy stworzyli taką perełkę Polski wschodniej.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok