Radio Białystok | Wiadomości | Rosną ceny mieszkań w Białymstoku

Rosną ceny mieszkań w Białymstoku

autor: Adam Janczewski

12.04.2021, 07:47, akt. 11:43

Zdarza się już, że za metr kwadratowy trzeba zapłacić powyżej 10 tysięcy złotych - wszystko zależy od lokalizacji i standardu wykończenia. Przez rok ceny mieszkań w Białymstoku wzrosły o średnio 7 proc. - wynika z najnowszej analizy Expandera i Rentier.io.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Rosną ceny mieszkań w Białymstoku - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Kupują nie tylko białostoczanie

Wyraźny wzrost cen obserwują klienci, ale też właściciele biur nieruchomości.

Dużo mieszkań pojawia się już w kwocie 10 tysięcy złotych za metr i więcej. Widziałam nawet oferty po 12 tysięcy w okolicy ulicy Jurowieckiej czy Mickiewicza 

- mówi Polskiemu Radiu Białystok właścicielka jednego z białostockich biur nieruchomości Anna Koprowska-Prokop. 

Przyznaje, że wielu jej klientów jest nie tylko spoza miasta, ale nawet spoza regionu.

Mamy duże zainteresowanie wśród klientów z Warszawy i zza granicy, którzy inwestycyjnie kupują u nas nieruchomości. Stawiają na jakość i standard wykończenia - no i na gotowe mieszkania, co jest prostsze, niż pilnowanie ekip remontowych. Klienci są coraz bardziej wymagający i standard mieszkań idzie w górę. Pojawiają się gresy hiszpańskie, dekoracyjne tynki włoskich firm. Również usługi firm wykończeniowych poszły mocno w górę 

- tłumaczy Anna Koprowska-Prokop.

Lokale w cenie powyżej 10 tysięcy złotych za metr ma w ofercie swojego biura nieruchomości również Marek Szubzda. Podkreśla, że na ceny wpływają jakość wykończenia i lokalizacja. Z jego analiz wynika, że najtańsze mieszkania to te do generalnego remontu - w mało popularnych dzielnicach miasta jak np. Starosielce. Tam, w jego opinii, można znaleźć lokal poniżej 5 tysięcy złotych za metr. Najdroższe mieszkania są w apartamentowcach w atrakcyjnych lokalizacjach. Wykończone, jak popularnie się mówi - "pod klucz". Tak jak jeden z lokali należący do Marka Szubzdy.

Mieszkanie jest typowo loftowe - cegła na ścianach, fototapeta z mapą Białegostoku. Jest w pełni wykończone - mamy całe oświetlenie, aneks kuchenny z wyposażeniem, sprzętem AGD. Są nowoczesne rozwiązania typu zlicowane drzwi, wykończona łazienka, urządzona sypialnia. Ktoś, kto kupi to mieszkanie, może wprowadzać się praktycznie z samą walizką

 - przekonuje właściciel biura nieruchomości.


Nie tylko lokalizacja i wykończenie mieszkania wpływa na cenę

Według ekonomisty dr. Arkadiusza Niedźwiedzkiego z Uniwersytetu w Białymstoku na ceny mieszkań oczywiście wpływa wzrost kosztów wynagrodzeń w branży budowlanej i cen materiałów. Podstawowego powodu coraz droższych mieszkań upatruje jednak gdzie indziej.

Mamy do czynienia z ogromnym odejściem deponentów od depozytów terminowych. W przeciągu roku mamy spadek z poziomu około 280 miliardów do poziomu 200 miliardów złotych i te pieniądze muszą się gdzieś pojawić 

- tłumaczy ekonomista.

Ludzie po prostu likwidują konta oszczędnościowe i lokaty, wypłacają pieniądze i inwestują - często właśnie w nieruchomości.

Mieszkania nie są za drogie


W powszechnej opinii mieszkańców panuje przekonanie, że mieszkania w Białymstoku są za drogie. W ocenie dr. Arkadiusza Niedźwiedzkiego ciężko w ogóle mówić o takim zjawisku.

Trudno mówić o takim pojęciu, że jakieś dobro jest za drogie. Jeżeli dana cena jest oferowana na rynku i znajdują się kupujący, to znaczy, że cena jest adekwatna. Niestety nie każdy może nabyć takie dobro i wtedy to właśnie pojawia się taka opinia, że jest za drogie. Oczywiście w porównaniu do na przykład przeciętnego wynagrodzenia, to ceny mieszkań są za drogie, bo one rosną zdecydowanie bardziej niż wynagrodzenia 

- wyjaśnia ekonomista i nie kreśli zbyt optymistycznych planów dla osób marzących o własnym lokum.

W perspektywie długoterminowej wydaje się, że sufitu nie ma, bo w historii gospodarczej mamy do czynienia z permanentnym wzrostem cen. Krótkoterminowo Białystok - w porównaniu do innych ośrodków miejskich - aż tak atrakcyjnym ośrodkiem nie jest, a więc raczej należy oczekiwać sytuacji takiej, że inwestorzy chętniej będą kupowali mieszkania tam, gdzie te ceny rosną jeszcze szybciej. Rośnie ten rynek inwestycyjny, ale pamiętajmy, że cały czas w Polsce jest duży problem z posiadaniem własnego mieszkania 

- podsumowuje ekonomista.

| red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Zambrowie mają być nowe mieszkania czynszowe

25.03.2021, 15:39

120 nowych czynszowych mieszkań zamiast 270 blaszanych garaży - to pomysł władz Zambrowa na zagospodarowanie terenów przy ul. Magazynowej.


Największy od lat wzrost cen stali, za tym pójdą inne podwyżki - zapowiadają producenci

23.03.2021, 07:14

Domy, mieszkania, samochody, maszyny, a także sprzęt AGD czy narzędzia - to wszystko będzie drożej kosztować - zapowiadają producenci. Powodem jest wzrost cen stali - największy od co najmniej 10 lat.


Nasze mieszkania nie są dostosowane do obecnych "pandemicznych" potrzeb - podkreślają eksperci

12.03.2021, 11:59

Pandemia pokazała, że przestrzeń domów jest dziś często niedostosowana do naszych potrzeb - mówi autorka badań na ten temat - dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z Instytutu Socjologii UwB.


Pomimo pandemii Polacy wciąż chętnie kupują mieszkania

2.12.2020, 22:46

Pomimo pandemii, nie widać kryzysu na rynku nieruchomości. Według ekspertów Polacy - także w województwie podlaskim - wciąż chętnie kupują mieszkania, a wiele osób traktuje to nie jako niezbędną inwestycję, a lokatę kapitału.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


fot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok