Radio Białystok | Wiadomości | Największy od lat wzrost cen stali, za tym pójdą inne podwyżki - zapowiadają producenci

Największy od lat wzrost cen stali, za tym pójdą inne podwyżki - zapowiadają producenci

autor: Katarzyna Kozłowska

23.03.2021, 07:14, akt. 07:25

Domy, mieszkania, samochody, maszyny, a także sprzęt AGD czy narzędzia - to wszystko będzie drożej kosztować - zapowiadają producenci. Powodem jest wzrost cen stali - największy od co najmniej 10 lat.

industrieblick - Fotolia.com
industrieblick - Fotolia.com


0:00
0:00
Największy od lat wzrost cen stali, za tym pójdą inne podwyżki - zapowiadają producenci - relacja Katarzyny Kozłowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stal to stop żelaza z węglem, a te strategiczne surowce ostatnio bardzo podrożały. Do tego pandemia spowodowała przerwy w działalności wielu przedsiębiorstw. Dlatego, jak tłumaczy doradca eksportowy Sebastian Sadowski Romanov, huty wygaszały pracę pieców i wstrzymywały się z decyzją o ich ponownym uruchomieniu.

Najbardziej podwyżkę odczuje branża budowlana. Bo stal wykorzystywana jest tu niemal wszędzie - do budowy dróg, mostów, szlaków kolejowych, czy domów  Prezes firmy Unibep z Bielska Podlaskiego Leszek Gołąbiecki mówi, że to bardzo duży wzrost, który wymusi kolejne. Podobnie uważa współwłaściciel firmy deweloperskiej Kamil Rutkowski. Jego zdaniem ceny mieszkań będą rosły nie tylko ze względu na wyższe koszty materiałów budowlanych, ale także dlatego, że mieszkania są bardzo popularną lokatą kapitału.

Kolejną z branż, która może dość mocno odczuć skutki wzrostu cen stali będzie rolnictwo. Już wiadomo, że będą kolejne podwyżki cen maszyn rolniczych - mówi prezes firmy Samasz Antonii Stolarski i dodaje, że to dlatego, że stal stanowi w tych urządzeniach 50 procent ceny. Firma podniesie ceny swoich produktów od lipca.

Stal wykorzystuje się również przy produkcji sprzętu domowego, a Polska jest największym eksporterem dużego AGD. Wyższe ceny są tu raczej nieuniknione biorąc pod uwagę, że producenci muszą też sprostać nowym unijnym wymaganiom. Podwyżka cen stali oznacza również wyższe koszty dla producentów narzędzi i uchwytów. Dyrektor logistyki w białostockiej firmie Bizon SA Maciej Kołodziejczyk zastrzega jednak, że firma wstrzyma się jeszcze z podnoszeniem cen.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że popyt na stal w krajach Unii Europejskiej spadł o kilkanaście procent. Teraz eksperci zauważają ożywienie ale ceny sprzed pandemii raczej nie wrócą.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


61 proc. Polaków ograniczyło wydatki w pandemii

19.11.2020, 09:09

W pandemii wydatki ograniczyło 61 proc. Polaków - wynika z badania "Barometr oszczędności". Ponad 43 proc. postępuje tak z powodu wzrostu cen produktów i usług, a 35 proc. ze względu na spodziewane podwyżki.


Marek Szubzda

11.09.2020, 08:45

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.


W pandemii zwiększyło się zainteresowanie produktami lokalnymi i ekologicznymi

9.07.2020, 11:58

W czasie pandemii COVID-19 w Europie nastąpił gwałtowny wzrost spożycia paczkowanych owoców i warzyw; zwiększyło się także zainteresowanie produktami lokalnymi i ekologicznymi - podała w czwartek Unia Owocowa, powołując się na wnioski ze spotkania grupy ekspertów ds. rynku owoców i warzyw przy KE.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANAfot. Sylwia Krassowska
UWAGA!
28.03.2023, 19:33, akt. 29.03.2023, 07:37

Mroźna noc i poranek w Podlaskiem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok