Radio Białystok | Gość | Marek Szubzda - ekspert rynku nieruchomości

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości

11.09.2020, 08:45, akt. 12:24

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska
Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Markiem Szuzbdą rozmawia Adam Janczewski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pandemia koronawirusa wpływa nie tylko na codzienne życie Polaków, ale też na rynek nieruchomości. Niepewna jest sytuacja osób, które kupiły mieszkania, by zarabiać na ich wynajmie. Jak kształtują się też ceny mieszkań i gruntów - o tym z ekspertem rynku nieruchomości, właścicielem firmy Express House Markiem Szubzdą rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Powrót wielu studentów do Białegostoku w przypadku nauczania zdalnego lub hybrydowego stoi pod znakiem zapytania. Nie wiadomo co z pracownikami z Białorusi. Czy te niepewności to duży problem dla osób, które kupiły mieszkania jako inwestycję pod wynajem?Marek Szubzda: To duża niepewność, co się dalej wydarzy, co będzie z mieszkaniami, czy one będą stały puste, czy będą wynajęte. Wiele osób kupuje mieszkania inwestycyjne, lokując środki, które wyjęła z lokat bankowych, sprzedano dużo akcji, w związku z tym inwestycja w mieszkanie była takim rozsądnym rozwiązaniem. Natomiast w tej chwili problem ze studentami i z pracownikami ze wschodu powoduje to, że te mieszkania stoją puste. Nie wiemy, co się wydarzy, czy będzie obłożenie, czy będzie dużo wynajętych mieszkań, tak naprawdę to się okaże w październiku, kiedy uczelnie podejmą decyzję o tym czy pracują zdalnie, czy pracują w trybie stacjonarnym.


W tym czarniejszym scenariuszu - wiele osób kupiło mieszkania pod wynajem na kredyt, czy zatem mogą być one zmuszone do odsprzedania tych mieszkań?


Być może, aczkolwiek zależy, jak się zachowa rynek pracy, czy ci ludzie, którzy kupili na kredyt będą w stanie spłacać to zobowiązanie z pracy, którą wykonują. Jeżeli tak, to myślę, że przeczekają, jeżeli nie - to faktycznie część osób może być zmuszona do sprzedaży.


Ratunkiem w tej sytuacji chyba są niskie stopy procentowe?


Tak, niskie stopy procentowe powodują, że raty kredytów znacznie spadają i każdy procent to jest odzwierciedlenie w kilkuset złotych często na racie, więc jak najbardziej mają bardzo duży wpływ.


A co z coraz bardziej popularnym ostatnio najmem krótkoterminowym? 


Ostatnio, to znaczy w czasie wakacji, mieliśmy bardzo duży ruch turystyczny w Białymstoku. W tych czasach ciężko jest wyjechać za granicę, ludzie podróżują po Polsce, odkrywają Podlasie, jako takie miejsce, które jest nieco dzikie, gdzie nie ma dużego ruchu tak, jak na plażach nad Bałtykiem, gdzie nie spotykamy się z tak wieloma ludźmi. Rozmawiam z tymi ludźmi, obserwujemy bardzo dużo osób, które pierwszy raz są na Podlasiu, w ogóle w tej części Polski, przyjeżdżają do nas z Wrocławia, Poznania, Trójmiasta, Warszawy.


Czyli o dziwo tutaj ta forma wynajmu na plus?


Tak, zobaczymy, co będzie po sezonie wakacyjnym. Jeżeli będzie ruch biznesowy, jeżeli firmy będą dalej podróżowały, to będzie OK. Natomiast jeżeli tutaj też się zatrzyma tak, jak się zatrzymało na początku marca - kwietnia, to będzie problem.


U nas najem krótkoterminowy chyba też napędzali Białorusini?


W dużej mierze, zwłaszcza w ubiegłych latach, ta turystyka zakupowa była takim motorem napędowym tego biznesu. Natomiast w ostatnim czasie, też jeszcze przed koronawirusem, było dużo obostrzeń związanych z wizami i były takie przestoje w tym ruchu z Białorusi, więc też byliśmy przyzwyczajeni do takich wprawdzie krótkoterminowych przerw, natomiast teraz jest słabo, nie ma tego ruchu z Białorusi. 


A jak w czasie pandemii kształtują się ceny mieszkań, czy jest to dobry moment na taki zakup?


Ceny mieszkań się specjalnie nie zmieniły, wręcz bym powiedział, że rosną cały czas. Ludzie mają gotówkę, którą wyjęli z lokat, nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach. Kupujemy mieszkanie nie na rok, nie na dwa, często na 10 lat, a w długim okresie - patrząc historycznie - zawsze zyskujemy. 


Tutaj przeszkodą dla niektórych może być to, że banki śrubują wymagania i podwyższają też wymaganą kwotę wkładu własnego.


Tak, wymagana kwota wkładu własnego może dużo się nie zmieniła, te 20% już się od dłuższego czasu mamy, natomiast bardziej się zmieniło podejście banków do klienta, bardziej to ryzyko jest badane pod względem pracy, jaką ten klient wykonuje. Są pewne branże zagrożone przez koronawirusa, jeżeli się pracuje w tych branżach, trzeba się liczyć z tym, że te restrykcje będą większe.


A jak wygląda sytuacja na rynku działek budowlanych i rekreacyjnych? Czy ludzie wciąż mają w głowie przymusowe zamknięcie, pamiętają o tym lock downie i szukają własnego kawałka ziemi, czy już ten popyt jednak trochę zmalał?


Ruch w takich nieruchomościach, wiosną zwłaszcza i na początku lata był bardzo duży. Raz, że ludzie przez zamknięcie w domach docenili to świeże powietrze i jego wartość, natomiast to nie jest pierwszy raz kiedy wzmożony ruch mamy na takich terenach, czy nieruchomościach, bo w poprzednich latach też tak się zdarzało, zwłaszcza w tym okresie wiosennym, kiedy szukamy tego miejsca rekreacji na lato. W tej chwili troszeczkę to zmalało i jeżeli chodzi o działki rekreacyjne, jeżeli chodzi o działki stricte budowlane pod budowę domu, to jak najbardziej ten trend już obserwujemy od wielu miesięcy, jak nie lat.


Czyli pandemia tylko nasiliła ten trend?


Tak, więcej się o tym mówi, więcej osób zwraca na to uwagę i mając do wyboru mieszkanie w cenie domu - wybierają dom.


To w co w takim razie inwestować, bo z tego co pan mówi, to pandemia jakoś mocno nie wstrząsnęła rynkiem? Na koniec dobra porada dla słuchaczy, jeżeli mają gotówkę, to gdzie te pieniądze ulokować, jeżeli mówimy oczywiście o nieruchomościach?


To zależy na ile czasu chcemy ulokować i czego oczekujemy. Jeżeli oczekujemy stopy zwrotu i stałego czynszu najmu, to jak najbardziej w mieszkanie lub w lokale użytkowe, aczkolwiek tutaj też trzeba być ostrożnym. A jeżeli myślimy o takich wieloletnich inwestycjach, na 10 czy więcej lat, to myślę, że grunty.


Dziękuję bardzo za tę poradę i za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Sidney Polak, źródło: mat. pras.

Sidney Polak

polski wokalista, perkusista, autor tekstów, muzyk i kompozytor
20.07.2024

- Zapraszam wszystkich do Augustowa. Nie byłem jeszcze na takiej imprezie i na scenie zdecyduję, co zagramy. Zobaczę, jak się ludzie bawią - mówi muzyk, który wystąpi na Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz

prezes Jagiellonii Białystok
18.07.2024

- W tym sezonie założyliśmy miejsce nie niższe niż 8. Wolę podchodzić dość ostrożnie do wszelkich przewidywań, szczególnie, że mają one przełożenie na finanse - mówi prezes Wojciech Piertkiewicz.

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja, 17.07.2024,

Norbert Jadczuk

Norbert Jadczuk, wójt gminy Nurzec-Stacja
17.07.2024

Mieszkańcy gminy Nurzec-Stacja nie mieli nic wspólnego ze znieważeniem żołnierzy przy granicy polsko-białoruskiej.


Andrzej Aleksiejczuk, 16.07.2024, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Aleksiejczuk

Andrzej Aleksiejczuk, wiceprzewodniczący Podlaskiej Rady OPZZ
16.07.2024

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Joanna Fiodorow, fot. Joanna Szubzda

Joanna Fiodorow

trenerka Wojciecha Nowickiego
11.07.2024

Jak będą wyglądać ostatnie trzy tygodnie Wojciecha Nowickiego przed startem na igrzyskach w Paryżu

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
9.07.2024

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki matur.


Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor OKE w Łomży
3.07.2024

Znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty w naszym województwie. Podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

Prof. Adam Krętowski, 27.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Krętowski

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
27.06.2024

Z nagrodą za skok do czołówki rankingu Uczelni Akademickich kończy kadencję rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - profesor Adam Krętowski.

prof. Urszula Wróblewska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Urszula Wróblewska [wideo]

trenerka uważności i technik relaksacyjnych z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
20.06.2024

- Urlop jest nam potrzebny po to, żeby uzupełniać nasze zasoby energetyczne, żebyśmy lepiej funkcjonowali. Podchodźmy do tego czasu z luzem i spokojem - mówi prof. Urszula Wróblewska.


Wojciech Strzałkowski, 20.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Wojciech Strzałkowski [wideo]

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
19.06.2024

FK Paneveżys i HJK Helsinki są w naszym zasięgu - uważa Wojciech Strzałkowski. Jedna z tych drużyn będzie rywalem Jagiellonii w 2. rundzie eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów. - Można powiedzieć, że los był dla nas łaskawy, ale pewnie tak samo myślą w klubach z Litwy i Finlandii - mówi.

dr Marek Jedynak, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Jedynak

dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
19.06.2024

Zbliża się XV jubileuszowa edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii”. Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów - instytucje, organizacje i osoby.

Jacek Dobrzyński, źródło: archiwum prywatne

Jacek Dobrzyński [wideo]

rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych
19.06.2024

- Żołnierz czy funkcjonariusz musi wiedzieć, że państwo za nim stoi i daje mu takie narzędzia, które są niezbędne do tego, żeby mógł skutecznie strzec naszej wschodniej granicy - mówi Jacek Dobrzyński.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
18.06.2024

Charytatywna sztafeta maratońska Plum Ekiden to przede wszystkim integracja, która jest ważniejsza od rywalizacji, to dobra zabawa w aktywny, sportowy sposób. To przyciąga uczestników najbardziej - mówi Grzegorz Kuczyński.

Iwona Kulesza-Woroniecka, fot. Joanna Szubzda

Iwona Kulesza-Woroniecka [wideo]

wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem
17.06.2024

Wzrost płacy minimalnej. - Pracodawcy nie mogą używać argumentu, że ich na to nie stać, dlatego że wszystkie dane poświadczają wzrost gospodarczy, a skoro jest wzrost gospodarczy i skoro zyski pracodawców są wyższe, to wypadałoby się tymi zyskami podzielić z pracownikami - mówi wiceprzewodnicząca OPZZ w Podlaskiem.

Adrian Siemieniec, fot. Sylwia Krassowska

Adrian Siemieniec [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
16.06.2024

- Zobaczymy, co nam los przydzieli. Na pewno nie zejdziemy ze swojej drogi, nie zmienimy swojej tożsamości. Niezależnie od tego, z kim będziemy grali, będziemy chcieli grać na swoich warunkach - mówi Adrian Siemieniec.


prof. Michał Żmihorski, screen z rozmowy

prof. Michał Żmihorski [wideo]

dyrektor Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk
13.06.2024

- Te dwa interesy, czyli obronność kraju i interesy przyrodnicze są zbieżne. Jeżeli pomyślimy o zredukowaniu zagęszczenia dróg, o unaturalnieniu lasów, to są to czynniki, które wpływają pozytywnie zarówno na obronność, jak i mają bardzo pozytywny wpływ na przyrodnicze walory tych ekosystemów - mówi prof. Michał Żmihorski

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka [wideo]

komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.06.2024

- Na pewno żadnych utrudnień dla mieszkańców w związku z wprowadzeniem strefy buforowej nie przewidujemy. Chciałbym też podkreślić, że w chwili obecnej całe niebezpieczeństwo, które jest, koncentruje się wyłącznie na granicy. Poza tą strefą jest bezpiecznie, więc można śmiało na Podlasiu wypoczywać - podkreśla komendant POSG.

Mariusz Madejczyk, fot. Piotr Pietruczuk

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK
12.06.2024

Celem naszych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego mieszkańców województwa podlaskiego, między innymi poprzez działania edukacyjne – w tym organizację konferencji - mówi Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody ds. cyberbezpieczeństwa.


prof. Marta Kosior-Kazberuk, fot. Barbara Sokolińska

prof. Marta Kosior-Kazberuk [wideo]

rektor Politechniki Białostockiej
11.06.2024

"Trzeba będzie młodych ludzi przekonać, żeby wybrali - jeżeli chodzi o studiowanie - właśnie Politechnikę Białostocką. Dlatego też stale modernizujemy naszą ofertę edukacyjną" - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Marta Kosior-Kazberuk.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

- Musimy pamiętać o swoich żołnierzach i pomagać im, jak tylko możemy - mówi prof. Adam Bartnicki.

dr Sławomir Bartnicki, fot. Marcin Gliński

dr Sławomir Bartnicki

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
10.06.2024

W województwie podlaskim, tworzącym w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeden okręg z Warmią i Mazurami - zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 42 proc. głosów. W skali całego okręgu nr 3 lepszy wynik miała jednak Koalicja Obywatelska. Mandaty zdobyli Jacek Protas (KO) i Maciej Wąsik (PiS).


dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.06.2024

- Tutaj nie było takich nazwisk, które byłyby jakoś wyjątkowo elektryzujące. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami - komentuje wyniki wyborów do Europarlamentu dr Maciej Białous.

Klaudia Rosińska, źródło zdjęcia: archiwum prywatne

Klaudia Rosińska

specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji
7.06.2024

- Trzeba być czujnym, bo dezinformacje, fake newsy czy manipulacje mogą zaburzyć nasze decyzje wyborcze - mówi specjalistka ds. przeciwdziałania dezinformacji dr Klaudia Rosińska.

Jacek Brzozowski, 7.06.2024, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
6.06.2024

- Granica jest święta i ona ma być bezpieczna - mówił w Polskim Radiu Białystok Jacek Brzozowski.


Jarosław Galej, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Galej

kandydat Komitetu Wyborczego Normalny Kraj do Parlamentu Europejskiego
6.06.2024

To ostatnia z cyklu rozmów w Polskim Radiu Białystok z kandydatami do Europarlamentu z okręgu nr 3, który obejmuje województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek (6.06) - zgodnie z kolejnością list wyborczych na kartach do głosowania - komitet nr 8 - Komitet Wyborczy Normalny Kraj.

kpt. Marcin Burzyński, fot. Sylwia Krassowska

kpt. Marcin Burzyński [wideo]

oficer wychowawczy 18. Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku
5.06.2024

- Rezerwy są potrzebne. Im więcej przeszkolonych ludzi, którzy po prostu wiedzą, z czym mogą mieć do czynienia, potrafią posługiwać się podstawową bronią, reagować na alarmy i po prostu być przygotowanym na wszelkie zagrożenia, tym lepiej - mówi kpt. Marcin Burzyński.

Adam Andruszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Andruszkiewicz

poseł, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
5.06.2024

- Zawsze polityk pracuje na to, żeby być docenionym przez wyborców, żeby mieszkańcy postawili przy naszym nazwisku "krzyżyk". Najważniejsze jest to, żebyśmy wygrali jako formacja te wybory - mówi Adam Andruszkiewicz.


Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
5.06.2024

Kompletnie zbędną czynnością nazywa wicemarszałek Senatu wprowadzenie strefy z zakazem przebywania przy granicy z Białorusią. - Czas najwyższy nie traktować tej sprawy biało-czarno, że przez granicę idą źli albo dobrzy. Można dbać o bezpieczeństwo, szczelność granic, ale trzeba mieć na uwadze aspekt humanitarny - podkreśla.

Edyta Kondzior, fot. Marcin Gliński

Edyta Kondzior

kandydatka Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego
4.06.2024

- Uważam, że Unia Europejska powinna mieć własne siły wojskowe - mówi Edyta Kondzior.

Andrzej Skiepko, fot. Marcin Gliński

Andrzej Skiepko [wideo]

starosta hajnowski
3.06.2024

- W imieniu samorządowców wystosowaliśmy pismo do pana premiera, aby jednak skorygował te plany, które przewidywały bardzo dużą strefę buforową przy granicy - mówił w Polskim Radiu Białystok starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski

europoseł, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego
3.06.2024

- Bezpieczeństwo i obrona polskiej granicy jest tym samym, co bezpieczeństwo i obrona granicy całej Unii Europejskiej - mówi Tomasz Frankowski.

Jacek Słoma, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Słoma [wideo]

rolnik z Krynek
3.06.2024

- Z perspektywy czasu uważam, że stan wyjątkowy w 2021 roku zdał egzamin. Mam nadzieję, że dzisiaj ta strefa buforowa też pomoże w walce z nielegalną migracją i w zarządzaniu kryzysem - mówi Jacek Słoma.

Taras Romanczuk, fot. Joanna Szubzda

Taras Romanczuk

piłkarz Jagiellonii Białystok i reprezentacji Polski
2.06.2024

- Cieszę się z tego, że trener Probierz docenił moją pracę w tym sezonie - mówi Taras Romanczuk.


Agnieszka Czarkowska, fot. Marcin Gliński

Agnieszka Czarkowska

kierownik Redakcji Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Białystok
2.06.2024

To będzie prawdziwe święto, wypełnione drobiazgowym słuchaniem wybranych reportaży. W poniedziałek (3.06) zaczynają się Ogólnopolskie Warsztaty Reportażu Radiowego w Tykocinie, które od kilkudziesięciu lat organizuje Polskie Radio Białystok.

Miłosz Kuziemka, fot. Barbara Sokolińska

Miłosz Kuziemka

lider Komitetu Wyborczego Polexit z okręgu nr 3
31.05.2024

- Jesteśmy w takim punkcie, że kończy nam się możliwość wetowania. Sam proces weto jest już podważany, a za chwilę będzie nielegalny. Skończy się to takim status quo, że nigdy nie będziemy w stanie wyjście z Unii Europejskiej - mówi Miłosz Kuziemka.

Prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński, źródło: PRB/Kazimierz Adamczewski-Uniwersytet Zielonogórski

prof. Anna Moniuszko i prof. Marek Konopczyński

z Uniwersytetu w Białymstoku
31.05.2024

Twórcza resocjalizacja z arteterapią to zupełnie nowy w Polsce pomysł na kształcenie specjalistów-pedagogów. Od września taki kierunek będzie na Uniwersytecie w Białymstoku.
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok