Radio Białystok | Gość | Marek Szubzda - ekspert rynku nieruchomości

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości

11.09.2020, 08:45, akt. 12:24

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska
Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Z Markiem Szuzbdą rozmawia Adam Janczewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pandemia koronawirusa wpływa nie tylko na codzienne życie Polaków, ale też na rynek nieruchomości. Niepewna jest sytuacja osób, które kupiły mieszkania, by zarabiać na ich wynajmie. Jak kształtują się też ceny mieszkań i gruntów - o tym z ekspertem rynku nieruchomości, właścicielem firmy Express House Markiem Szubzdą rozmawia Adam Janczewski.Adam Janczewski: Powrót wielu studentów do Białegostoku w przypadku nauczania zdalnego lub hybrydowego stoi pod znakiem zapytania. Nie wiadomo co z pracownikami z Białorusi. Czy te niepewności to duży problem dla osób, które kupiły mieszkania jako inwestycję pod wynajem?Marek Szubzda: To duża niepewność, co się dalej wydarzy, co będzie z mieszkaniami, czy one będą stały puste, czy będą wynajęte. Wiele osób kupuje mieszkania inwestycyjne, lokując środki, które wyjęła z lokat bankowych, sprzedano dużo akcji, w związku z tym inwestycja w mieszkanie była takim rozsądnym rozwiązaniem. Natomiast w tej chwili problem ze studentami i z pracownikami ze wschodu powoduje to, że te mieszkania stoją puste. Nie wiemy, co się wydarzy, czy będzie obłożenie, czy będzie dużo wynajętych mieszkań, tak naprawdę to się okaże w październiku, kiedy uczelnie podejmą decyzję o tym czy pracują zdalnie, czy pracują w trybie stacjonarnym.


W tym czarniejszym scenariuszu - wiele osób kupiło mieszkania pod wynajem na kredyt, czy zatem mogą być one zmuszone do odsprzedania tych mieszkań?


Być może, aczkolwiek zależy, jak się zachowa rynek pracy, czy ci ludzie, którzy kupili na kredyt będą w stanie spłacać to zobowiązanie z pracy, którą wykonują. Jeżeli tak, to myślę, że przeczekają, jeżeli nie - to faktycznie część osób może być zmuszona do sprzedaży.


Ratunkiem w tej sytuacji chyba są niskie stopy procentowe?


Tak, niskie stopy procentowe powodują, że raty kredytów znacznie spadają i każdy procent to jest odzwierciedlenie w kilkuset złotych często na racie, więc jak najbardziej mają bardzo duży wpływ.


A co z coraz bardziej popularnym ostatnio najmem krótkoterminowym? 


Ostatnio, to znaczy w czasie wakacji, mieliśmy bardzo duży ruch turystyczny w Białymstoku. W tych czasach ciężko jest wyjechać za granicę, ludzie podróżują po Polsce, odkrywają Podlasie, jako takie miejsce, które jest nieco dzikie, gdzie nie ma dużego ruchu tak, jak na plażach nad Bałtykiem, gdzie nie spotykamy się z tak wieloma ludźmi. Rozmawiam z tymi ludźmi, obserwujemy bardzo dużo osób, które pierwszy raz są na Podlasiu, w ogóle w tej części Polski, przyjeżdżają do nas z Wrocławia, Poznania, Trójmiasta, Warszawy.


Czyli o dziwo tutaj ta forma wynajmu na plus?


Tak, zobaczymy, co będzie po sezonie wakacyjnym. Jeżeli będzie ruch biznesowy, jeżeli firmy będą dalej podróżowały, to będzie OK. Natomiast jeżeli tutaj też się zatrzyma tak, jak się zatrzymało na początku marca - kwietnia, to będzie problem.


U nas najem krótkoterminowy chyba też napędzali Białorusini?


W dużej mierze, zwłaszcza w ubiegłych latach, ta turystyka zakupowa była takim motorem napędowym tego biznesu. Natomiast w ostatnim czasie, też jeszcze przed koronawirusem, było dużo obostrzeń związanych z wizami i były takie przestoje w tym ruchu z Białorusi, więc też byliśmy przyzwyczajeni do takich wprawdzie krótkoterminowych przerw, natomiast teraz jest słabo, nie ma tego ruchu z Białorusi. 


A jak w czasie pandemii kształtują się ceny mieszkań, czy jest to dobry moment na taki zakup?


Ceny mieszkań się specjalnie nie zmieniły, wręcz bym powiedział, że rosną cały czas. Ludzie mają gotówkę, którą wyjęli z lokat, nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach. Kupujemy mieszkanie nie na rok, nie na dwa, często na 10 lat, a w długim okresie - patrząc historycznie - zawsze zyskujemy. 


Tutaj przeszkodą dla niektórych może być to, że banki śrubują wymagania i podwyższają też wymaganą kwotę wkładu własnego.


Tak, wymagana kwota wkładu własnego może dużo się nie zmieniła, te 20% już się od dłuższego czasu mamy, natomiast bardziej się zmieniło podejście banków do klienta, bardziej to ryzyko jest badane pod względem pracy, jaką ten klient wykonuje. Są pewne branże zagrożone przez koronawirusa, jeżeli się pracuje w tych branżach, trzeba się liczyć z tym, że te restrykcje będą większe.


A jak wygląda sytuacja na rynku działek budowlanych i rekreacyjnych? Czy ludzie wciąż mają w głowie przymusowe zamknięcie, pamiętają o tym lock downie i szukają własnego kawałka ziemi, czy już ten popyt jednak trochę zmalał?


Ruch w takich nieruchomościach, wiosną zwłaszcza i na początku lata był bardzo duży. Raz, że ludzie przez zamknięcie w domach docenili to świeże powietrze i jego wartość, natomiast to nie jest pierwszy raz kiedy wzmożony ruch mamy na takich terenach, czy nieruchomościach, bo w poprzednich latach też tak się zdarzało, zwłaszcza w tym okresie wiosennym, kiedy szukamy tego miejsca rekreacji na lato. W tej chwili troszeczkę to zmalało i jeżeli chodzi o działki rekreacyjne, jeżeli chodzi o działki stricte budowlane pod budowę domu, to jak najbardziej ten trend już obserwujemy od wielu miesięcy, jak nie lat.


Czyli pandemia tylko nasiliła ten trend?


Tak, więcej się o tym mówi, więcej osób zwraca na to uwagę i mając do wyboru mieszkanie w cenie domu - wybierają dom.


To w co w takim razie inwestować, bo z tego co pan mówi, to pandemia jakoś mocno nie wstrząsnęła rynkiem? Na koniec dobra porada dla słuchaczy, jeżeli mają gotówkę, to gdzie te pieniądze ulokować, jeżeli mówimy oczywiście o nieruchomościach?


To zależy na ile czasu chcemy ulokować i czego oczekujemy. Jeżeli oczekujemy stopy zwrotu i stałego czynszu najmu, to jak najbardziej w mieszkanie lub w lokale użytkowe, aczkolwiek tutaj też trzeba być ostrożnym. A jeżeli myślimy o takich wieloletnich inwestycjach, na 10 czy więcej lat, to myślę, że grunty.


Dziękuję bardzo za tę poradę i za rozmowę.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
18.09.2020

Na starcie imprezy Białystok Biega łącznie stanie prawie 1800 osób. - Zrobiliśmy wszystko na każdym kroku - od odbioru pakietów startowych aż po przekroczenie linii mety. Wszystko jest przygotowane w obowiązującym reżimie sanitarnym, i nie tylko. Zrobiliśmy to, by biegacze czuli się bezpiecznie.

Piotr Horzela, fot. Wojciech Szubzda

Piotr Horzela

podróżnik i youtuber
18.09.2020

W Podlaskich lasach trwa rykowisko jeleni. W tym czasie samce głośno ryczą - w ten sposób pokazują swoją siłę, konfrontują się z rywalami i wabią partnerki.

foto: Monika Kalicka

dr Beata Galińska-Skok

wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii
18.09.2020

Brak poradni, specjalistów, całodobowego oddziału - w województwie podlaskim jest wielki problem z psychiatrią dziecięcą.


Jarosław Krawczyk, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
17.09.2020

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce świerki lub dęby, może dostać sadzonki za darmo. Akcja #sadziMY2020 odbędzie się w piątek, 18 września w całej Polsce, też w Podlaskiem.

Zdzisław Łuba, fot. Paweł Wądołowski

Zdzisław Łuba

przewodniczący Powiatowej Rady Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży
17.09.2020

Nowa ustawa o ochronie zwierząt, nad którą pracują posłowie, to problem dla tysięcy rolników - mówił w Polskim Radiu Białystok Zdzisław Łuba.

Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Kazimierz Witold Roszkowski

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
16.09.2020

"Dotychczas składało się jeden projekt budowlany, od 19 września następuje podział projektu budowlanego na 3 części: projekt zagospodarowania działki, architektoniczny i techniczny" - mówi nasz gość.


Aleksandra Szczudło, fot. Sylwia Krassowska

Aleksandra Szczudło

poseł, prezes podlaskich struktur Solidarnej Polski
15.09.2020

"Jako Solidarna Polska mamy wiele swoich postulatów. [...] Między innymi jest to wypowiedzenie konwencji stambulskiej, wystąpienie o reparacje od Niemiec. Tutaj bardzo ważna też jest dla nas jawność zagranicznego finansowania organizacji pozarządowych" - mówiła w Radiu Białystok poseł Aleksandra Szczudło.

Beata Pietruszka, fot. Monika Kalicka

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty w Białymstoku
14.09.2020

"System szybkiego ustalania, jakie jest zagrożenie, czyli współpracy dyrektorów z inspektorami sanitarnymi spowodował, że szybko można było stworzyć taki system, aby pozostali uczniowie byli bezpieczni" - mówi podlaski kurator oświaty.

Juraś Ziankowicz, prawnik mieszkający w Huston w Stanach Zjednoczonych, foto Jarosław Iwaniuk

Juraś Ziankowicz

amerykański prawnik
14.09.2020

Juraś Ziankowicz od lat mieszka w USA, gdzie prowadzi kancelarię adwokacką pomagającą w legalizacji pobytu w Stanach białoruskim emigrantom.


Marek Szubzda, fot. Sylwia Krassowska

Marek Szubzda

ekspert rynku nieruchomości
11.09.2020

"Nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku i nieruchomość zawsze jest pewną lokatą, zwłaszcza w długoterminowych okresach" - mówi Marek Szubzda.

Paweł Usau, fot. Jarosław Iwaniuk

Paweł Usov

politolog
10.09.2020

"Polska jest faktycznie jedynym, poza Litwą, na tym obszarze państwem, które zdecydowanie walczy po stronie Białorusinów" - mówi politolog.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
9.09.2020

"Próbowaliśmy pójść w kierunku jak największego otwarcia uczelni, żeby jak najwięcej studentów mogło wrócić w sposób bezpośredni. Ale niestety wytyczne są wytycznym, przepisy są przepisami" - mówi rektor UwB.


Marek Sewastianik, źródło: http://www.rehabka.pl/

Marek Sewastianik

konsultant wojewódzki z dziedziny fizjoterapii
8.09.2020

"Dzisiaj potrzebna jest fizjoterapia na wysokim poziomie, gdyż procedury lekarskie, na przykład w zakresie ortopedii, neurochirurgii, są cały czas w rozwoju, w związku z tym musimy nadążać" - mówi nasz gość.

Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka

prof. Joanna Zajkowska

z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji
7.09.2020

"Otwarcie szkół, nie spowodowało gwałtownego wzrostu zachorowań. Te zachorowania oczywiście będą, bo mamy czas epidemii, natomiast nie jest to główny czynnik napędzający wzrost zachorowań w populacji" - mówi prof. Zajkowska.

Paweł Łatuszka - fot. Michał Stepaniuk

Paweł Łatuszka

członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej
7.09.2020

Niezbędne są konsekwentne działania Unii Europejskiej, m.in. nieuznanie Alaksandra Łukaszenki jako prezydenta po wygaśnięciu jego kadencji 5 listopada. To jeden z postulatów, które przedstawił na spotkaniu w Białymstoku członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej, Paweł Łatuszka.


Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki

zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za edukację
4.09.2020

"Czy będziemy mieli nawrót epidemii w bardzo dużym zakresie, czy też ta jesień będzie spokojniejsza? Nikt tego w tym momencie nie wie. My będziemy oczywiście reagowali w zależności od tego co się będzie działo i będziemy podejmowali decyzje na bieżąco odnośnie placówek oświatowych." - mówił w Radiu Białystok Rafał Rudnicki.

Sebastian Rynkiewicz

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Obróbki Metali
3.09.2020

Nauczyliśmy się pracować zdalnie i radzić sobie z pandemią, a podlaskie firmy skutecznie konkurują z przedsiębiorstwami z Europy Zachodniej - uważa prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.

Aleś Zarembiuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski
2.09.2020

Plan "Solidarni z Białorusią” ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego przewiduje wspomaganie różnych działań na rzecz Białorusi na kwotę 50. milionów złotych.


Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
2.09.2020

"Na pewno maseczki w skupiskach ludzkich zrobiły swoje. Nie można powiedzieć, że to jest panaceum, ale to ogranicza rozprzestrzenianie zakażeń na bliskich, na znajomych, na otoczenie" - mówił w Radiu Białystok prof. Robert Flisiak.

Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
1.09.2020

"Część nauczycieli być może rzeczywiście się obawia, natomiast przytłaczająca większość z nich chce wrócić do normalnej, stacjonarnej pracy" - mówi minister edukacji.

Metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz - Fot. Jarosław Iwaniuk

abp Tadeusz Kondrusiewicz

metropolita mińsko-mohylewski
1.09.2020

Niewpuszczony na Białoruś metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz nadal przebywa na terytorium Polski. Sytuacja jest na tyle bezprecedensowa, że jest on obywatelem Republiki Białoruś.


Michał Janczuk, fot. Jarosław Iwaniuk

Michał Jańczuk

niezależny dziennikarz
31.08.2020

"Łukaszenka naprawdę rozzłościł Białorusinów i póki nie zacznie ustępować, myślę że Białorusini będą wychodzili na ulice coraz liczniej" - mówi nasz gość.

fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kamińska

z podlaskiego sanepidu
31.08.2020

"Inspekcja Sanitarna od 15 sierpnia przeprowadziła kontrole z przygotowania szkół do nowego roku szkolnego. Możemy stwierdzić, że szkoły w województwie podlaskim są przygotowane"- mówi nasz gość.

Ewa Kamińska-Gawryluk, fot. PRB

Ewa Kamińska-Gawryluk

zastępca wojewódzkiego komisarza spisowego
28.08.2020

"Wszystkim nam zależy na tym, żeby nasz kraj się rozwijał, żeby rozwija się gospodarka, a w szczególności rolnictwo. Dane te pozwolą na to, żeby kształtować optymalną politykę rolną, zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym i niższych szczeblach" - mówi Ewa Kamińska-Gawryluk.


Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
27.08.2020

Związkowcy z Solidarności świętują 40-lecie powstania.

Karolina Cicha, fot. Marcin Mazewski

Karolina Cicha

muzyk
24.08.2020

"Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele"

Andrzej Poczobut (zbiory pryw.)

Andrzej Poczobut

dziennikarz polonijny na Białorusi
18.08.2020

"Nie widzę na razie działań, które by prowadziły do tego, że Rosja weszłaby na teren Białorusi" - ocenia Andrzej Poczobut.


Agnieszka Romaszewska-Guzy, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Romaszewska-Guzy

dyrektorka Telewizji Biełsat
10.08.2020

Niepokojące wieści płyną z Białorusi. W wieczornych starciach powyborczych zatrzymano ponad 3 tysiące osób.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.


dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?


Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.

Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok