Radio Białystok | Wiadomości | Spotkanie ws. białostockiego lotniska Krywlany - władze miasta za wycinką drzew, społecznicy przeciw

Spotkanie ws. białostockiego lotniska Krywlany - władze miasta za wycinką drzew, społecznicy przeciw

autor: Adam Janczewski

14.04.2021, 15:31, akt. 15:50

Wycinka ok. 15 tys. drzew w Lesie Solnickim jest konieczna, by w pełni wykorzystać pas startowy na lotnisku Krywlany; chodzi o rozwój miasta - przekonują władze Białegostoku. Wycince sprzeciwiają się natomiast społecznicy.

Spotkanie ws. białostockiego lotniska Krywlany, źródło: screen z transmisji
Spotkanie ws. białostockiego lotniska Krywlany, źródło: screen z transmisji

Debata ws. białostockiego lotniska Krywlany - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie było debaty na temat lotniska Krywlany, a jedynie spotkanie panelistów

Nie było zaplanowanej na środę (14.04) debaty na temat lotniska na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Odbyła się jedynie dyskusja na temat obiektu na Krywlanach, w której uczestniczyło pięciu panelistów - w tym prezydent miasta. Ze względu na rekomendację sanepidu, prezydent miasta Tadeusz Truskolaski  w ostatniej chwili zdecydował się na przeniesienie dyskusji do internetu - mówi Urszula Boublej z Urzędu Miejskiego. Spotkanie było transmitowane online.

 

 


W Podlaskiem nie ma lotniska regionalnego

Województwo podlaskie jest jedynym regionem w Polsce, w którym nie ma lotniska regionalnego. Przed laty były plany jego budowy, ale samorząd województwa podlaskiego z nich zrezygnował. Na sportowym lotnisku Krywlany miasto Białystok, ze wsparciem finansowym samorządu województwa, zbudowało w ostatnich latach utwardzony pas startowy o długości 1 tys. 350 m. Na razie, ze względu na istniejące przeszkody lotnicze wykorzystywane jest ok. 850 m długości tego pasa, a władze miasta chcą by mógł być wykorzystywany cały, jednak trzeba w tym celu wyciąć wiele drzew.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił podczas debaty, że w dyskusji o lotnisku Krywlany chodzi o dalszy rozwój i przyszłość miasta. "Czy będziemy mieli czynnik, który będzie pobudzał rozwój, czy też będzie włączony zaciągnięty hamulec" - mówił. Wskazywał, że decyzje ws. Krywlan podejmuje w imię odpowiedzialności za miasto.

Ta odpowiedzialność każe mówić, że jest to jedyna szansa, jedyna, nie ma innej szansy - zapraszam ekspertów, kogokolwiek - aby miasto Białystok, aby województwo podlaskie nie było białą plamą na polskiej mapie lotniczej, bo inaczej lotnisko regionalne (...) w perspektywie 30 lat nie ma szans powstać. Ono nie będzie dofinansowane z UE oraz nie ma tego lotniska w żadnych dokumentach strategicznych

- mówił Tadeusz Truskolaski.

Prezydent miasta zapowiedział, że w miejsce wyciętych kilkunastu tysięcy drzew będzie zasadzonych ok. 30 tys. nowych.

Jego zdaniem Krywlany to lotnisko na miarę obecnych możliwości, ale też szansa na uruchomienie "regularnych lotów". Mówił, że są przewoźnicy zainteresowani organizacją lotów. Wskazał, że na początek jest mowa o tym, aby na Krywlanach odbywały się dziennie 2-3 starty i lądowania, "dwie, trzy destynacje", do których trzeba będzie i tak dopłacać.


Katarzyna Sztop-Rutkowska: To lotnisko będzie nas bardzo dużo kosztować

Katarzyna Sztop-Rutkowska reprezentująca sprzeciwiające się wycince Lasu Solnickiego Stowarzyszenie Okolica oceniła, że decyzja o budowie pasa na Krywlanach była "ogromnym błędem i grzechem". Podkreśliła, że ze skróconego pasa na Krywlanach mogą korzystać samoloty biznesowe. "To lotnisko będzie nas bardzo dużo kosztować" - mówiła. Dodała, że według oficjalnych materiałów opublikowanych przez miasto, do 2025 r. trzeba będzie dołożyć do lotniska ok. 130 mln zł. Jej zdaniem, wycinka tak dużej ilości drzew w lesie ochronnym jakim jest dla miasta Las Solnicki to znaczne straty społeczne, przyrodnicze i zdrowotne dla mieszkańców.

Pytana o to, czy możliwa jest rekompensata strat przyrodniczych skutków wycinki odpowiedziała, że nie. Jej zdaniem nie można mówić, że młode sadzonki zrekompensują dorosłe wycięte drzewa z kompleksu leśnego. Zaznaczyła, że miasto nie informowało dotąd, jakie szkody w drzewostanie są konieczne, by korzystać z całego pasa.


Leśnicy mają wątpliwości, jak realizować decyzję o wycince konkretnych, pojedynczych drzew

Adam Kwiatkowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku mówił, że leśnicy nie są stroną w decydowaniu o tym, w jakim kształcie ma działać lotnisko Krywlany. 

Przyznał, że leśnicy mają wątpliwości, jak realizować decyzję o wycince konkretnych, pojedynczych drzew. Jego zdaniem to trudne od strony technicznej, by nie uszkodzić innych drzew.Sprawę wycinki od strony prawnej rozstrzygnie WSA

Sprawę wycinki od strony prawnej rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wpłynęły tam bowiem skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie wydanego zezwolenia na usunięcie tych drzew jako przeszkód lotniczych. Skargę złożyło nadleśnictwo Dojlidy oraz będące stroną społeczną w tej sprawie stowarzyszenie "Okolica".

Leśnicy podnoszą, że metoda wyznaczenia drzew do wycinki była nieprecyzyjna oraz że miasto Białystok nie dopełniło właściwych procedur zanim wydało decyzję o konieczności wycinki - nie było m.in. konsultacji społecznych.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy urzędnicy bronią swojej decyzji o wycince części Lasu Solnickiego

13.04.2021, 18:11

Wycinka ok. 15 tys. drzew, by zapewnić pełne wykorzystanie pasa na lotnisku Krywlany, to trudna decyzja, ale konieczna - uważa prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Jak mówił we wtorek (13.04) dziennikarzom, usunięcie przeszkód lotniczych to obowiązek Lasów Państwowych, a sprzeciw leśników uznał za działanie polityczne.


Społecznicy składają kolejną skargę do sądu w sprawie wycinki Lasu Solnickiego

30.03.2021, 12:24

Jest kolejna skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. wycinki Lasu Solnickiego w pobliżu lotniska Krywlany.


Jest skarga leśników do WSA ws. wycinki Lasu Solnickiego

22.03.2021, 15:55

Jest skarga leśników do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. wycinki Lasu Solnickiego w pobliżu lotniska Krywlany.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok