Radio Białystok | Wiadomości | Uniewinnienie prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach od zarzutów korupcyjnych - SN oddalił kasację prokuratury

Uniewinnienie prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach od zarzutów korupcyjnych - SN oddalił kasację prokuratury

29.04.2021, 17:30, akt. 17:33

Nie będzie wznowienia wieloletniego procesu prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach, prawomocnie uniewinnionego od zarzutów przyjmowania łapówek. Sąd Najwyższy oddalił w czwartek (29.04) kasację prokuratury, uznając ją za bezzasadną.

Fotolia.com
Fotolia.com

Prokuratura oskarżyła prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach Stanisława J. o przyjęcie - w związku z pełnieniem funkcji publicznej - nie mniej niż 347 tys. zł łapówek. Według śledczych, miał on od maja 2002 r. do listopada 2004 r. dostawać 10 proc. wartości od każdej faktury wystawionej przez firmę, która wygrywała przetargi ogłaszane przez spółdzielnię na wykonywanie prac remontowych.

W tej samej sprawie został oskarżony także były inspektor nadzoru inwestorskiego w spółdzielni, któremu śledczy zarzucili, że pośredniczył w przekazywaniu pieniędzy przez przedsiębiorcę - głównego świadka oskarżenia, za co też miał dostawać łapówki.

Obaj oskarżeni od początku się nie przyznawali. Twierdzili, że przedsiębiorca ich pomawia, a zarzuty to zemsta za to, że spółdzielnia zmieniła mu kosztorysy, ograniczając wypłatę pieniędzy.

Białostockie sądy zajmowały się tą sprawą od 2010 roku. Zanim w lipcu 2019 r. zapadło prawomocne uniewinnienie prezesa spółdzielni (postępowanie w części dotyczącej inspektora nadzoru sąd drugiej instancji umorzył ze względu na jego śmierć), odbyły się wcześniej trzy procesy, ale wyroki sądu rejonowego (pierwszy skazujący, dwa kolejne uniewinniające) były w drugiej instancji uchylane i sprawa wracała do ponownego rozpoznania przed Sądem Rejonowym w Białymstoku.

W czwartym procesie znowu zapadł wyrok uniewinniający, ale tym razem sąd odwoławczy apelację prokuratury oddalił i wyrok utrzymał. Ocenił, że na podstawie zebranych przez nią dowodów nie można było "w sposób kategoryczny i stanowczy" potwierdzić winy oskarżonego, zgodził się z oceną sądu rejonowego, że zabrakło innego potwierdzenia zarzutów niż z zeznań przedsiębiorcy - głównego świadka.

Zwracał też przy tym uwagę, że zeznania te dotyczyły wielu wątków, ale nie zawierały istotnych szczegółów, np. dat czy okoliczności rzekomego przekazywania pieniędzy.

Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem tego orzeczenia, Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zdecydowała się jednak złożyć kasację na niekorzyść prezesa spółdzielni. Wpłynęła ona do Sądu Najwyższego przed rokiem, w czwartek została rozpoznana na rozprawie. "Sąd Najwyższy postanowił oddalić kasację jako oczywiście bezzasadną" - poinformował zespół prasowy tego sądu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd uniewinnił oskarżonego o łapówki prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach

5.07.2019, 07:49

Sąd Okręgowy w Białymstoku uniewinnił w piątek (05.07) oskarżonego o przyjęcie łapówek prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach. Wyrok jest prawomocny.


Zakończył się proces apelacyjny prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach

24.06.2019, 13:57

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się w poniedziałek (24.06) proces apelacyjny prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach (Podlaskie), oskarżonego o przyjęcie łapówek. Sąd I instancji go uniewinnił, prokuratura chce uchylenia tego orzeczenia. Wyrok ma być ogłoszony na początku lipca.


Już po raz trzeci białostocki sąd uniewinnił oskarżonego o korupcję prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach

9.10.2018, 10:29

Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił we wtorek (9.10) oskarżonego o przyjęcie łapówek prezesa spółdzielni mleczarskiej w Mońkach. Uznał, że są istotne wątpliwości co do wiarygodności kluczowego świadka w sprawie. Wyrok nie jest prawomocny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok