Radio Białystok | Wiadomości | W Suwałkach otwarto wystawę "Andrzej Strumiłło - Człowiek - Przestrzeń"

W Suwałkach otwarto wystawę "Andrzej Strumiłło - Człowiek - Przestrzeń"

15.05.2021, 07:23, akt. 07:29

W Galerii Stara Łaźnia w Suwałkach otwarto w piątek (14.05) wystawę "Andrzej Strumiłło - Człowiek - Przestrzeń". Znalazło się na niej w sumie 200 eksponatów autorstwa wybitnego artysty, który zmarł w ubiegłym roku w wieku 92 lat.

Prof. Andrzej Strumiłło, fot. Sylwia Krassowska
Prof. Andrzej Strumiłło, fot. Sylwia Krassowska

Ekspozycja pt. "Andrzej Strumiłło - Człowiek - Przestrzeń" prezentuje dzieła z bogatego dorobku twórczego tego wybitnego artysty i ogromnej liczby dyscyplin, które uprawiał takie jak: malarstwo, rysunek, fotografię i rzeźbę.Jak informuje organizator wystawy - Suwalski Ośrodek Kultury - założeniem artystycznym wystawy jest prezentacja zróżnicowanych cech twórczości Andrzeja Strumiłły. Wśród wielu eksponatów są także takie, które dotąd nie były prezentowane w Suwałkach. Prace pochodzą z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz zbiorów prywatnych spadkobierców artysty.

Wystawę uzupełnia katalog, plansze przedstawiające odręczne notatki i szkice artysty, pamiątki oraz pokazy cyfrowe.

Wernisaż wystawy pierwotnie planowano na 9 kwietnia tego roku, w pierwszą rocznicę śmierci Andrzeja Strumiłły, ale z uwagi na obostrzenia sanitarne przeniesiono go na maj. Ekspozycja będzie czynna do września tego roku.

Związany z Suwalszczyzną prof. Andrzej Strumiłło urodził się 23 października 1927 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 roku przeprowadził się do Maćkowej Rudy nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie, gdzie mieszkał do śmierci - 9 kwietnia ubiegłego roku. Uprawiał wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Był także podróżnikiem.

Profesor Strumiłło był honorowym obywatelem Suwałk. Od kilkunastu lat w tym mieście działa Centrum Sztuki Współczesnej - Galerii Andrzeja Strumiłły, gdzie znajduje się dorobek artysty. Obecnie mieści się ono w zabytkowym obiekcie Starej Łaźni.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Znów można zwiedzać wystawy w suwalskich placówkach kultury

10.05.2021, 08:58

Niebawem będą się tam odbywały także koncerty.


Kulturalna majówka z Polskim Radiem Białystok na północy województwa

2.05.2021, 11:47

Tegoroczną majówkę ekipa kulturalnego programu Podróże po kulturze spędza na Suwalszczyźnie, zaglądając do instytucji kultury i świętując 30-lecie Fundacji Pogranicze.


Wspominamy profesora Andrzeja Strumiłłę

1.11.2020, 10:25

"Pod koniec swojego życia zaczął dążyć do syntezy, nie tylko różnych dziedzin sztuki, ale życia i sztuki, życio-tworzenia, życio-malowania, życio-pisania" - tak o zmarłym w kwietniu profesorze Andrzeju Strumille mówi szef Ośrodka "Pogranicze", pisarz, wykładowca Krzysztof Czyżewski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok