Radio Białystok | Wiadomości | Lekarka nie popełniła błędu - orzekł biegły w głośnej sprawie śmierci pacjentki i jej dziecka

Lekarka nie popełniła błędu - orzekł biegły w głośnej sprawie śmierci pacjentki i jej dziecka

autor: Paweł Wądołowski

17.05.2021, 17:01, akt. 17:47

Lekarka nie popełniła błędu podczas opieki nad pacjentką. To opinia biegłego, która może być bardzo ważna dla przebiegu głośnej sprawy z 2018 roku.

Proces lekarki oskarżonej o błąd w sztuce lekarskiej, 25.02.2021, fot. Paweł Wądołowski
Proces lekarki oskarżonej o błąd w sztuce lekarskiej, 25.02.2021, fot. Paweł Wądołowski

31-letnia kobieta i jej nowo narodzone dziecko zmarli w łomżyńskim szpitalu. Kobieta trafiła do niego między szóstym a siódmym miesiącem ciąży. Jak się okazało, miała ostrą sepsę.

Biegły, profesor Marek Spaczyński, stwierdził, że na podstawie objawów lekarze nie mogli wiedzieć, że kobieta ma ostre zakażenie. Mówił też, że nie była odpowiednio obserwowana, ale nie był to błąd lekarzy, co próbowali wykorzystać do podważenia opinii prokurator i pełnomocnik rodziny kobiety.


Nie była prowadzona ścisła obserwacja, ale nie traktuje tego w kategorii błędu. Nie ma żadnych sprzeczności. Cała sprawa sprowadza się do tego, że nie podejrzewano w chwili przyjęcia, jak też w początkowym okresie pobytu na oddziale, zakażenia wewnątrzmacicznego. Dzisiaj jesteśmy mądrzejsi, bo wiemy, jaki był finał tego zdarzenia i znamy wyniki sekcji - zaznaczył prof. Spaczyński.


Biegły przyznał też, że taki przebieg zakażenia jest bardzo rzadki. I praktycznie niemożliwy do opanowania przez lekarzy.


- To jest drugi taki przypadek, z którym ja się spotykam podczas mojej 50-letniej kariery zawodowej. Pierwszy przypadek dotyczył naszej położnej z poznańskiego szpitala. Wobec bardzo dynamicznie i podstępnie rozwijającego się zakażenia wewnątrzmacicznego - mimo intensywnej terapii - zmarła. Wstrząs septyczny jest zagadnieniem bardzo złożonym, rozwijającym się dynamicznie i skrycie - mówił profesor.


Oskarżyciele nie zgodzili się z tą opinią i poprosili sąd o powołanie kolejnego biegłego. Ten ma zakończyć swoją pracę w czasie dwóch, trzech miesięcy. Oskarżonej o popełnienie błędu lekarce grozi do pięciu lat więzienia.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Lekarka z łomżyńskiego szpitala odpowiada przed sądem za narażenie na utratę życia matki i jej dziecka

25.02.2021, 17:53

Przed Sądem Rejonowym w Łomży rozpoczął się proces w sprawie śmierci matki i dziecka, do której doszło w grudniu 2018 roku.


W Białymstoku będzie ciąg dalszy procesu lekarza i położnych oskarżonych o błąd w sztuce

31.05.2020, 14:39

Do Sądu Okręgowego w Białymstoku wpłynęły apelacje w procesie lekarza i dwóch położnych oskarżonych o narażenie przedwcześnie narodzonego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd pierwszej instancji uznał ich za winnych; mają zapłacić grzywny.


Utrzymany wyrok wobec dyspozytorki pogotowia i lekarki nocnej opieki za błąd w sztuce

25.10.2019, 07:40

Dyspozytorka pogotowia skazana, wobec lekarki nocnej opieki zdrowotnej warunkowe umorzenie postępowania - takie są prawomocne wyroki w sprawie, w której obie odpowiadały za błąd w sztuce, bo nie podjęły decyzji o wysłaniu w Hajnówce karetki do 40-letniego mężczyzny. Chory zmarł.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok