Radio Białystok | Wiadomości | W Dzień Matki NFZ zachęca do badań mammograficznych

W Dzień Matki NFZ zachęca do badań mammograficznych

autor: Ryszard Minko

26.05.2021, 14:06, akt. 14:58

Wcześnie wykryty rak piersi to szansa na wyleczenie, dlatego w Dniu Matki, podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zachęcał panie do korzystania z bezpłatnych badań mammograficznych.

fotolia.com
fotolia.com


0:00
0:00
Akcja Białostockiego Stowarzyszenia Eurydyki - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


0:00
0:00
Mobilny mammograf przyjechał do Michałowa - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Akcja w Michałowie

Akcję profilaktyki raka "Mamo! Mamo! Mammobus! " zorganizowano w środę (26.05) w Dniu Matki na pikniku w Michałowie.

NFZ podkreśla, że profilaktyka, badania, są ważne, bo rak piersi jest drugą, najczęstszą przyczyną śmierci kobiet w Polsce. W Podlaskiem nowotwory to także druga przyczyna śmierci po chorobach układu krążenia - zaznacza Fundusz.

Podlaski NFZ podał, że od stycznia do 20 maja w Podlaskiem w ramach programu profilaktyki raka piersi z badań mammograficznych skorzystało ponad 9,9 tys. pań. Dla porównania w takim samym okresie 2020 r. było to ponad 8,8 tys. pań, ale w kwietniu, maju i czerwcu mammobusy nie wyjeżdżały na badania w terenie. NFZ podał także, że w analogicznym okresie w 2019 r. wykonano ponad 11,7 tys. badań.

Z danych Funduszu wynika, że w 2020 i 2021r. u około trzech procent przebadanych pań były wskazania do dalszej diagnostyki ( np. na mammografię uzupełniającą, USG, biopsję). Nowotwór złośliwy zdiagnozowano u ok. 0,15 proc. pań, które skorzystały z badań, w 2019 r. - u 0,23 proc. przebadanych.

Bezpłatne badania mammograficzne są dla pań w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatniego roku nie miały wykonały takiego badania oraz dla pacjentek, które mają wskazanie do wykonania mammografii w ciągu roku od ostatniej.

Bezpłatną mammografię w Podlaskiem ( w ramach podstawowego etapu diagnostyki) można wykonać w Białymstoku (dwie poradnie), Suwałkach i Łomży oraz w kilkunastu mammobusach, które jeżdżą po całym regionie. Plan tych wizyt jest publikowany przez NFZ, w promocji akcji pomagają też samorządy lokalne.

W województwie podlaskim z mammografii korzysta ok. 37 proc. pań z uprawnionej grupy wiekowej - średnia dla Polski to 33 proc. Najwięcej - 47 proc. w Suwałkach, 45,5 proc. w powiecie sejneńskim, 44,2 proc. w suwalskim. Najmniej - 21,7 proc. w powiecie łomżyńskim.

Rzeczniczka NFZ w Białymstoku Beata Leszczyńska poinformowała, że z ankiet, które wypełniły panie korzystające z badań mammograficznych wynika, że najczęściej wykonały je w regionie panie z wykształceniem średnim (43 proc.), panie na emeryturze (42 proc).

Z okazji Dnia Matki, na bezpłatne badania mammograficzne, USG piersi i cytologię w ramach akcji "Zabierz mamę na badanie", w najbliższą sobotę zaprasza panie - matki i córki (parami) - Białostockie Centrum Onkologii. Od środy można się zapisywać na te badania dzwoniąc na numer 85 664 68 88.


Akcja Białostockiego Stowarzyszenia Eurydyki

Pomagają kobietom zmagać się ze skutkami chemioterapii. Białostockie Stowarzyszenie Eurydyki przekazało w środę pacjentkom Białostockiego Centrum Onkologii 80 specjalnie wykonanych chust, dzięki którym pacjentki wciąż mogą czuć się kobieco.

To kolejna taka akcja Stowarzyszenia Eurydyki. Onkochusty powstają dzięki darczyńcom, którzy przekazują na ich szycie dobrej jakości materiał. Zainteresowani mogą przekazywać go do siedziby Eurydyk.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mimo lockdownu panie mogą badać się w mammobusach - przypomina podlaski NFZ

21.03.2021, 15:10

Podczas pandemii koronawirusa nie można zapomnieć o profilaktyce raka - przypominają specjaliści.


Wcześnie wykryty rak piersi szansą na wyleczenie - przypominają lekarze w Dniu Kobiet

8.03.2021, 17:05

Wcześnie wykryty rak piersi to szansa na całkowite wyleczenie, dlatego panie powinny się regularnie badać, jednak pandemia to utrudniła, na badania przychodziło w 2020 r. znacznie mniej pań – mówili w poniedziałek (8.03) specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO) na konferencji o leczeniu raka piersi.


BCO tworzy centrum profilaktyki raka i ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia

20.02.2020, 17:31

Dwa ośrodki związane z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem raka tworzy Białostockie Centrum Onkologii (BCO). Centrum profilaktyki ma ruszyć w listopadzie, ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia raka u kobiet Breast Cancer Unit ma powstać do 2022-2023 roku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok