Radio Białystok | Wiadomości | BCO tworzy centrum profilaktyki raka i ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia

BCO tworzy centrum profilaktyki raka i ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia

20.02.2020, 17:31, akt. 17:47

Dwa ośrodki związane z profilaktyką, diagnostyką i leczeniem raka tworzy Białostockie Centrum Onkologii (BCO). Centrum profilaktyki ma ruszyć w listopadzie, ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia raka u kobiet Breast Cancer Unit ma powstać do 2022-2023 roku.

BCO tworzy centrum profilaktyki raka i ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia, fot. Renata Reda
BCO tworzy centrum profilaktyki raka i ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia, fot. Renata Reda


0:00
0:00
BCO tworzy centrum profilaktyki raka i ośrodek kompleksowej diagnostyki i leczenia - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To jedyny taki szpital w Podlaskiem 

Białostockie Centrum Onkologii jest jedynym specjalistycznym szpitalem w Podlaskiem, który leczy chorych na nowotwory. Placówka podlega samorządowi województwa podlaskiego.

W czwartek (20.02) na konferencji prasowej w BCO podsumowano wydatki, jakie od 2018 r. samorząd województwa przeznaczył zarówno w budżetu województwa jak i z UE z na różne działania związane z walką z rakiem w Białostockim Centrum Onkologii.


Prawie 40 mln zł wsparcia 

Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Borkowska poinformowała, że w ciągu dwóch ostatnich lat, zarząd województwa podlaskiego przeznaczył łącznie 39,5 mln zł z budżetu województwa z dotacji celowych na różne projekty realizowane w tym szpitalu, w tym inwestycyjne. Oceniła, że to "duże" wsparcie.

13,5 mln zł z tej kwoty przeznaczono na zakup sprzętu medycznego, pozostała kwota - 26 mln zł - na inwestycje. "Są to ogromne środki, które są dedykowane Białostockiemu Centrum Onkologii" - dodała Magdalena Borkowska. Np. jesienią 2019 r. otwarto wyposażony w nowoczesny sprzęt zakład diagnostyki obrazowej. Za kolejne 22 mln zł środków z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego BCO realizuje projekty związane z profilaktyką różnych nowotworów.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślił, że wszystkie projekty i inwestycje realizowane w BCO wpisują się w Narodową Strategię Onkologiczną, ale też szpital i władze regionu nie czekają na tę strategię i prowadzą swoje prace i inwestycje.


Nie czekamy na narodową strategię, ona jest oczywiście potrzebna i niezbędna do tego, żeby prowadzić różne działania, tylko sami, jako zarząd województwa podlaskiego przy współpracy z dyrekcją (BCO), z personelem medycznym, realizujemy te przedsięwzięcia, żeby stworzyć jeden z najlepszych ośrodków, jak nie najlepszy w Polsce, do leczenia chorób nowotworowych - powiedział Artur Kosicki.


Centrum Profilaktyki Onkologicznej ma zacząć działać w listopadzie

Dyrektor BCO Magdalena Borkowska poinformowała, że w listopadzie powinno zacząć działać Centrum Profilaktyki Onkologicznej. Ma to być dostępne dla wszystkich miejsce, gdzie będą się odbywać różne spotkania edukacyjne z profilaktyki raka. "Naszą rolą jest edukować, naszą rolą jest nie straszyć, naszą rolą jest obowiązek stworzenia takich warunków przyjaznych, abyśmy wszyscy tak naprawdę byli zdrowi" - mówiła Magdalena Borkowska.


Breast Cancer Unit ma powstać do 2022-2023 roku

Do 2022-2023 ma być natomiast gotowe centrum kompleksowego leczenia i diagnostyki raka dla kobiet Breast Cancer Unit. W grudniu 2019 r. do urzędu miejskiego w Białymstoku trafił wniosek o pozwolenie na rozbiórkę jednego z budynków i wydanie pozwolenia na budowę w jego miejsce nowego obiektu na potrzeby Breast Cancer Unit. Magdalena Borkowska poinformowała, że będą starania o pozyskanie pieniędzy na ten ośrodek z Narodowej Strategii Onkologicznej.


Rak to choroba cywilizacyjna

"Choroby nowotworowe to jest plaga współczesności" - powiedziała kierownik Zakładu Patomorfologii BCO dr hab. Luiza Kańczuga-Koda. Wyjaśniła, że by walczyć z rakiem potrzebna jest kompleksowa, skoordynowana opieka nad pacjentem, szybka i prowadzona przez najlepszych specjalistów, i taka jest też idea ośrodków typu Cancer Unit. Muszą one spełniać szereg wymagań prawnych, organizacyjnych. Pacjent przechodzi tam diagnostykę, planowanie leczenia, samo leczenie, monitorowana też jest sytuacja pacjenta po leczeniu.

Mówiła, że aby powstał taki ośrodek, trzeba spełnić wiele restrykcyjnych warunków, także dotyczących personelu medycznego, sprzętu medycznego, bo muszą być w nim dostępne dla pacjentów wszystkie dostępne metody diagnostyki i leczenia. W takim ośrodku musi działać szerokie konsylium lekarskie, pacjent musi także dostać opiekę psychoonkologa, mieć możliwość rehabilitacji. Podkreślała, że najważniejszym aspektem leczenia w takim ośrodku jest jak najkrótszy czas leczenia pacjentów.

Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej BCO dr Wiktora Waśkiewicz poinformowała, że miesięcznie w tym szpitalu wykonywanych jest ok. 600 badań RTG, 1,5 tys. badań USG, około 1,1 tys. mammografii. 


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bezpłatna rehabilitacja onkologiczna

17.02.2020, 23:45

Kto i jak może skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji dla osób z choroba onkologiczną?


W BCO będzie można skorzystać z programów dot. wczesnej wykrywalności raka

12.02.2020, 14:09

Ponad 10 tysięcy osób z województwa podlaskiego i lubelskiego będzie mogło skorzystać z darmowych profilaktycznych badań przesiewowych pod kątem wybranych nowotworów.


Lekarze z BCO zachęcają do badań profilaktycznych

3.02.2020, 10:45

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się darmowe badania kolonoskopowe w Białostockim Centrum Onkologii.


Ponad tysiąc kobiet w Podlaskiem przebadanych w programie profilaktyki raka piersi

3.01.2020, 15:36

Ponad tysiąc kobiet skorzystało w Podlaskiem z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi, który realizuje Białostockie Centrum Onkologii wspólnie ze szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem. Projekt jest dofinansowany z UE.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa

fot. Iza Kosakowska
SUWAŁKI
21.02.2024, 15:01, akt. 15:10

Suwałki mają nowe logoźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok