Radio Białystok | Wiadomości | Ponad tysiąc kobiet w Podlaskiem przebadanych w programie profilaktyki raka piersi

Ponad tysiąc kobiet w Podlaskiem przebadanych w programie profilaktyki raka piersi

3.01.2020, 15:36, akt. 15:42

Ponad tysiąc kobiet skorzystało w Podlaskiem z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi, który realizuje Białostockie Centrum Onkologii wspólnie ze szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem. Projekt jest dofinansowany z UE.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W ramach projektu szpitale uczą też pacjentki samobadania piersi

W ramach projektu oprócz badań mammograficznych szpitale – także podczas wielu akcji plenerowych w różnych miejscach w całym regionie – uczą też pacjentki samobadania piersi.

Główny cel projektu to – jak przypomina Białostockie Centrum Onkologii – spowodowanie, by jak najmniej kobiet w wieku 50-69 lat umierało na raka piersi. Mają temu służyć szeroka profilaktyka, badania i wczesne wykrywanie choroby.

Z uwagi na niską świadomość zdrowotną społeczeństwa oraz wykrywanie chorób w zaawansowanych stadiach rozwojowych, działania edukacyjno-informacyjne ukierunkowane są na poprawę świadomości dbania o własne zdrowie, a przez to zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne (mammograficzne). Efektem podejmowanych działań będzie również przedłużenie wieku aktywności zawodowej kobiet województwa podlaskiego

- poinformowała rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz.

Program potrwa do końca stycznia 2020 r. Trwa od lutego 2018 r. Łącznie różnymi formami wsparcia ma być objętych prawie 3,7 tys. mieszkanek województwa podlaskiego w wieku 50-69 lat, zwłaszcza z tych powiatów, gdzie zgłaszalność na badania jest niska, z małych miejscowości, z obszarów wiejskich. Łącznie ma być wykonanych 1 tys. 108 badań mammograficznych. Skorzystało już z tego 1 tys. 050 pań. 1,2 tys. kobiet przeszło już także szkolenia.

Z informacji przekazywanych przez naszych lekarzy wynika, że coraz częściej w poradni chorób piersi pojawiają się kobiety, które po naszych szkoleniach z samobadania piersi chcą się skontrolować lub że podczas wykonywanego badania same wyczuły niepokojące zmiany. Wiemy, że dzięki naszym działaniom pojawiły się kobiety, u których zdiagnozowano raka piersi – poinformowała Monika Mróz.

Lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii podkreślają, że w profilaktyce chodzi o to, by na badania przychodziły zdrowe panie, które nie mają żadnych objawów mogących świadczyć o chorobie nowotworowej, bo badania są po to, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Objawem, który najczęściej przyspiesza wizytę jest ból piersi. I to on zmusza kobiety do zgłoszenia się do ginekologa lub onkologa, a w konsekwencji na mammografię

- mówi kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Białostockiego Centrum Onkologii Wiktoria Waśkiewicz. Podkreśla przy tym, że nowoczesne technologie, ale też rozwinięta profilaktyka dają szanse na wykrywanie raka we wczesnych stadiach, a to szansa na uratowanie życia kobietom.

- Diagnostyka i onkologia przeszły ogromny postęp. I dają ogromne szanse na wyleczenie. Aby tę szansę mieć, trzeba się regularnie badać - podkreśliła Wiktoria Waśkiewicz. - Niezależnie od postępu w medycynie jedna zasada od lat pozostaje niezmienna – jeżeli wykryje się raka piersi we wczesnym stopniu zaawansowania klinicznego, to wiadomo, że szanse pacjentki na leczenie są większe – dodał specjalista chemioterapii i onkologii klinicznej z BCO dr Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz.

Projekt "Wiedza podstawą działania. Szkolenia i edukacja warunkiem skuteczności programu profilaktyki raka piersi", realizowany pod hasłem "Masz po co żyć. Badaj piersi", kosztował nieco ponad 1,5 mln zł, z czego prawie 1,3 mln zł to pieniądze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Coraz młodsze pacjentki chorują na nowotwory zewnętrznych narządów rodnych

27.11.2019, 14:31

Coraz młodsze kobiety chorują na raka sromu, który dotychczas w większości dotyczył starszych pacjentek - podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii. Placówka ta jako jeden z kilku ośrodków w Polsce przeprowadza oszczędzające operacje usunięcia tego nowotworu.


Wolontariusze uszyli poduszki w kształcie serca - trafią do Białostockiego Centrum Onkologii

16.11.2019, 09:00

Ponad 300 poduszek w kształcie serca dla kobiet po mastektomii - uszyto w sobotę (16.11) w Białymstoku w ramach akcji charytatywnej "Serce od serce". Jak mówią organizatorzy, chcieli w ten sposób pomóc chorym kobietom, a zdrowym przypomnieć o profilaktyce.


Problemy z refundacją innowacyjnego leku stosowanego w leczeniu raka piersi

17.10.2019, 07:49

Innowacyjny lek stosowany w skojarzonym leczeniu raka piersi nadal jest niedostępny w ramach refundacji - alarmują pacjentki Białostockiego Centrum Onkologii, które obawiają się, że nadal będą musiały same opłacać kosztowne leczenie. Chodzi o Pertuzumab, którego jedna dawka kosztuje prawie 10 tysięcy złotych.


Jak walczyć z rakiem piersi - profilaktyka i leczenie

14.10.2019, 23:33

Jak dostrzec objawy tego nowotworu? Jak go leczyć? A przede wszystkim jak zapobiegać zachorowaniu na raka piersi?

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok