Radio Białystok | Wiadomości | Wolontariusze uszyli poduszki w kształcie serca - trafią do Białostockiego Centrum Onkologii

Wolontariusze uszyli poduszki w kształcie serca - trafią do Białostockiego Centrum Onkologii

autor: Edyta Wołosik

16.11.2019, 09:00, akt. 17:13

Ponad 300 poduszek w kształcie serca dla kobiet po mastektomii - uszyto w sobotę (16.11) w Białymstoku w ramach akcji charytatywnej "Serce od serce". Jak mówią organizatorzy, chcieli w ten sposób pomóc chorym kobietom, a zdrowym przypomnieć o profilaktyce.

Fot. Edyta Wołosik
Fot. Edyta Wołosik

Wolontariusze uszyli poduszki w kształcie serca - trafią do Białostockiego Centrum Onkologii - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Akcja w Białymstoku trwała cztery godziny, w założeniu było uszycie 200 serc, ale ostateczny wynik to 310 - powiedziała jedna z organizatorek białostockiej odsłony ogólnopolskiej akcji "Serce od serca" Anna Narel z Projektu "Era Nowych Kobiet".

Poduszki w kształcie serca szyli wolontariusze - przede wszystkim mieszkanki Białegostoku i okolicznych miejscowości, kobiety w trakcie leczenia onkologicznego oraz te, które już je zakończyły, pomagały im rodziny - dzieci i mężowie. Narel powiedziała, że w sumie ok. 200 osób było zaangażowanych w robienie poduszek.

Materiał i wycięte już formy serc przygotowała i dostarczyła na akcję jedna z lokalnych firm. Zadaniem wolontariuszy było zszycie i wypełnienie serc by utworzyły poduszki. Uczestniczki mówiły, że to nie jest szycie zwykłych poduszek, to - jak podkreślały - "szycie, które ma sens".

Teraz serduszka trafią do pacjentek Białostockiego Centrum Onkologii; posłużą jako element rehabilitacji. - To taki przyjemny element wspierający rehabilitację onkologiczną - mówiła dyrektorka Białostockiego Centrum Onkologii Magdalena Borkowska. Poduszki mogą służyć jako podparcie ręki, a noszone pod pachą - mogą łagodzić ból nacięcia chirurgicznego czy chronić przed przypadkowymi uderzeniami.

Podczas akcji przedstawicielki BCO opowiadały o profilaktyce raka piersi. Narel zwróciła też uwagę, że celem akcji, oprócz pomocy chorym, było przypomnienie o tym jak ważna jest profilaktyka, aby - jak podkreśliła - w przyszłym roku spotkać się w tym samym gronie, zdrowych kobiet. - Chęć pomocy, spontaniczne spotkanie, ale najważniejsze - profilaktyka, aby, jeśli możemy, takich sytuacji uniknąć - dodała.

Jak informowało wcześniej Białostockie Centrum Onkologii, do połowy października wykonano tam ponad 6,2 tys. profilaktycznych badań piersi. Mammografie wykonywane są m.in. w ramach projektu BCO "Masz po co żyć, badaj piersi". Na projekt składają się szkolenia dla kobiet z samobadania piersi, jego uczestniczki otrzymują też zaproszenie na mammografię.

źródło: PAP | red: rbon, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W białostockich sklepach PSS Społem można znaleźć nalepki zachęcające kobiety do badań

25.10.2019, 12:37

"Mammografia. Badaj piersi – zobacz jakie to łatwe” oraz "Cytologia. Dbanie o zdrowie, to nie tylko witaminy” - od piątku (25.10) na warzywach i owocach sprzedawanych w sieci białostockich sklepów PSS Społem można znaleźć nalepki zachęcające kobiety do badań pod kątem nowotworów.


Problemy z refundacją innowacyjnego leku stosowanego w leczeniu raka piersi

17.10.2019, 07:49

Innowacyjny lek stosowany w skojarzonym leczeniu raka piersi nadal jest niedostępny w ramach refundacji - alarmują pacjentki Białostockiego Centrum Onkologii, które obawiają się, że nadal będą musiały same opłacać kosztowne leczenie. Chodzi o Pertuzumab, którego jedna dawka kosztuje prawie 10 tysięcy złotych.


Jak walczyć z rakiem piersi - profilaktyka i leczenie

14.10.2019, 23:33

Jak dostrzec objawy tego nowotworu? Jak go leczyć? A przede wszystkim jak zapobiegać zachorowaniu na raka piersi?


Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok"

12.10.2019, 08:37

Zachęceniu ludzi do korzystania z badań profilaktycznych, a także okazaniu solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami służył Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok", który w sobotę przeszedł ulicami Białegostoku. Wzięło w nim udział ponad 200 osób.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok