Radio Białystok | Wiadomości | Polska przegrywa ze Szwecją 2:3 i żegna się z piłkarskim Euro

Polska przegrywa ze Szwecją 2:3 i żegna się z piłkarskim Euro

autor: Jerzy Kułakowski

23.06.2021, 19:37, akt. 21:16

W ostatnim meczu grupowym decydującym o awansie do 1/8 finału Euro piłkarska reprezentacja Polski przegrała ze Szwecją 2:3. Tym samym biało-czerwoni zajęli 4. miejsce w grupie E i żegnają się z mistrzostwami Europy. Dwa gole dla Polaków zdobył Robert Lewandowski.

0:00
0:00
Podsumowanie występów Polaków na piłkarskim Euro - komentarz Jerzego Kułakowskiego | Pobierz plik.

0:00
0:00
Opinie kibiców po meczu Polska - Szwecja - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.

Już w 2. minucie rywale wykorzystali niemrawą postawę Polaków w naszym polu karnym. Piłka trafiła do Emila Forsberga, który strzelił w lewy róg bramki Wojciecha Szczęsnego.

Kwadrans potem powinien być remis. Po rzucie rożnym Robert Lewandowski strzelił głową z piątego metra w poprzeczkę, a potem dobijał swój strzał z drugiego metra i też trafił w poprzeczkę.

Po pierwszej połowie było więc 0:1, a na początku drugiej groźne strzały zza pola karnego Piotra Zielińskiego i Grzegorza Krychowiaka obronił Robin Olsen.

W 59. minucie było jeszcze gorzej, a Szwedzi zrobili to czego można się było po nich spodziewać. Po stracie Grzegorza Krychowiaka przeprowadzili kontrę. Dejan Kulusevski przebiegł z piłką ponad pół boiska, zagrał na 16. metr do Emila Forsberga, a ten po raz drugi pokonał Szczęsnego.

Już dwie minuty później zrobiło się 1:2, po pięknym strzale Lewandowskiego z lewej strony pola karnego. W 84. minucie Lewy trafił z piątego metra po podaniu Przemysława Frankowskiego.

Sędzia doliczył w tym spotkaniu pięć minut, ale Polacy nie mieli już sił, żeby atakować. Krótko przed końcem gola strzelił jeszcze Viktor Claesson. Szwedzi wygrali 3:2, zajęli w grupie E pierwsze miejsce, a Polskę wyrzucili z turnieju. Awans do 1/8 finału wywalczyli też Hiszpanie, którzy w Sevilli rozbili Słowaków 5:0. Nasi sąsiedzi też jadą do domu.

Szwecja - Polska 3:2 (1:0)

Bramki: 1:0 Emil Forsberg (2), 2:0 Emil Forsberg (59), 2:1 Robert Lewandowski (61), 2:2 Robert Lewandowski (84), 3:2 Viktor Claesson (90+4).

Żółta kartka - Szwecja: Marcus Danielson. Polska: Grzegorz Krychowiak, Kamil Glik.

Sędzia: Michael Oliver (Anglia). Widzów 14 252.

Szwecja: Robin Olsen - Mikael Lustig (68. Emil Krafth), Victor Lindeloef, Marcus Danielson, Ludwig Augustinsson - Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Kristoffer Olsson, Emil Forsberg (78. Viktor Claesson) - Robin Quaison (55. Dejan Kulusevski), Alexander Isak (68. Marcus Berg).

Polska: Wojciech Szczęsny - Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek - Kamil Jóźwiak (61. Jakub Świerczok), Grzegorz Krychowiak (78. Przemysław Płacheta), Mateusz Klich (73. Kacper Kozłowski), Piotr Zieliński, Tymoteusz Puchacz (46. Przemysław Frankowski) - Karol Świderski, Robert Lewandowski.

źródło: PAP | red: bs

Polscy piłkarze w przypadku zwycięstwa nad Szwecją w Sankt Petersburgu awansują z grupy E do 1/8 finału mistrzostw Europy. Początek o godz. 18:00. O tej samej porze Hiszpania zagra w Sewilli ze Słowacją. Na środę (23.06) zaplanowano też rywalizację w grupie F, uznawanej za najsilniejszą.

Grupa D: Chorwacja w 1/8 finału, Szkoci kończą udział w turnieju

23.06.2021, 00:56

W Glasgow zmierzyły się dwa zespoły, które po dwóch kolejkach miały tylko po jednym punkcie i musiały wygrać, aby awansować do kolejnej fazy. Udało się to Chorwatom, którzy pokonali w Glasgow Szkotów 3:1.

Grupa D: Anglia awansuje z 1. miejsca po zwycięstwie z Czechami

23.06.2021, 00:51

W meczu, którego stawką było pierwsze miejsce w grupie D Anglicy pokonali Czechów 1:0. Obie drużyny już wcześniej zapewniły sobie awans do fazy pucharowej Euro.

Typy ze Świerkowej, część 5 - drugi mecz o wszystko, czyli Polska-Szwecja [wideo]

23.06.2021, 08:10

Kolejna część Typów ze Świerkowej, kolejny mecz Polaków… i kolejny mecz o wszystko. W piątym odcinku naszej zabawy obstawiamy oczywiście starcie Polska-Szwecja.