Radio Białystok | Euro 2021 | Grupa D: Chorwacja w 1/8 finału, Szkoci kończą udział w turnieju

Grupa D: Chorwacja w 1/8 finału, Szkoci kończą udział w turnieju

23.06.2021, 00:56, akt. 01:02

W Glasgow zmierzyły się dwa zespoły, które po dwóch kolejkach miały tylko po jednym punkcie i musiały wygrać, aby awansować do kolejnej fazy. Udało się to Chorwatom, którzy pokonali w Glasgow Szkotów 3:1.

źródło: fotolia.com

Największą siłą Chorwacji, wicemistrza świata sprzed trzech lat, było doświadczenie i dyscyplina taktyczna, ale do 60. minuty gospodarze zneutralizowali te atuty walecznością, poświęceniem i ogromnymi pokładami energii.

Szkocja rozpoczęła od zepchnięcia rywali do defensywy i szybkiego rozgrywania piłki na połowie rywali i wyglądało na to, że goście byli tym przez kilkanaście minut onieśmieleni, jednak stuprocentowych okazji gospodarze nie stworzyli. W 17. minucie natomiast Chorwacja wyprowadziła jedną składną akcję, której efektem był gol Nikoli Vlasica po uderzeniu z kilkunastu metrów.

Szkoci tylko na chwilę stracili rezon i po chwili znów wrócili do pressingu i ambitnych ataków - i tym razem to się opłaciło. Na przerwę schodzili już remisując 1:1, a wyrównanie dał im strzał Calluma McGregora z okolic linii pola karnego w 42. minucie.

Po zmianie stron wciąż dominowali Szkoci, ale tylko przez kwadrans. Goście przejęli wówczas inicjatywę i już chwilę później cieszyli się z prowadzenia - efektownym uderzeniem zewnętrzną częścią stopy popisał się Luka Modric.

Pomocnik Realu Madryt został najstarszym w historii zdobywcą gola dla Chorwacji w mistrzostwach Europy - we wtorek miał 35 lat i 286 dni. Ponad dekadę wcześniej, w wieku 22 lat i 273 dni, został też najmłodszym strzelcem bramki dla tej drużyny narodowej na Euro i ten rekord do dziś nie został pobity.

Entuzjazm Szkotów z każdą minutą opadał, a w 77. minucie, gdy na 3:1 podwyższył po dośrodkowaniu Modrica Ivan Perisic, gospodarze stracili jeden z największych atutów - głośne wsparcie z trybun. Kibice energicznym dopingiem pomogli swojej drużynie narodowej zremisować w drugiej kolejce z Anglią 0:0, ale po golu Perisica we wtorek na stadionie zrobiło się cicho.

Mimo wszystko Szkoci ambitnie dążyli przynajmniej do odrobienia części strat, ale Chorwacja miała już praktycznie wszystko pod kontrolą i wynik się już nie zmienił.

Szkocja żegna się z mistrzostwami Europy. Był to 11. ważny turniej (ME lub MŚ), do którego się zakwalifikowała, i za każdym razem odpadała w fazie grupowej.

Z kolei Chorwacja skorzystała na porażce Czechów z Anglią na Wembley 0:1 i awansowała na drugie miejsce w tabeli grupy D.

Jeśli Polska, która w środę zagra w ostatniej kolejce grupy E ze Szwecją, także zakończy zmagania na drugiej pozycji, wówczas zmierzy się w 1/8 finału właśnie z Chorwacją.

Chorwacja - Szkocja 3:1 (1:1)

Bramki: 1:0 Nikola Vlasic (17), 1:1 Callum McGregor (42), 2:1 Luka Modric (62), 3:1 Ivan Perisic (77-głową).

Żółta kartka - Chorwacja: Dejan Lovren. Szkocja: Scott McKenna.

Sędzia: Fernando Rapallini (Argentyna). Widzów 12 000.

Chorwacja: Dominik Livakovic - Josip Juranovic, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Josko Gvardiol (71. Borna Barisic) - Ivan Perisic (81. Ante Rebic), Mateo Kovacic, Luka Modric, Marcelo Brozovic, Nikola Vlasic (76. Luka Ivanusec) - Bruno Petkovic (70. Andrej Kramaric).

Szkocja: David Marshall - Stephen O'Donnell (84. Nathan Patterson), Scott McTominay, Grant Hanley (33. Scott McKenna), Kieran Tierney, Andy Robertson - Stuart Armstrong (70. Ryan Fraser), John McGinn, Callum McGregor - Lyndon Dykes, Che Adams (84. Kevin Nisbet).

źródło: PAP | red: bs

Belgowie w trzech meczach fazy grupowej zebrali na swoim koncie komplet punktów. W poniedziałek (21.06) w ostatnim meczu na tym etapie rozgrywek pokonali Finlandię 2:0.

Grupa B: po zwycięstwie z Rosją Dania z ostatniego miejsca w tabeli wskakuje na drugie

21.06.2021, 23:29

Sytuacja Danii przed ostatnim meczem w fazie grupowej była bardzo trudna - zero zwycięstw, zero punktów i czwarte miejsce. Po wygranej z Rosją w duńskiej drużynie zapanowała jednak euforia - wynik 4:1 pozwolił na zajęcie drugiego miejsca i bezpośredni awans do 1//8 finału Euro.

Grupa C: Holandia wygrywa z Macedonią w meczu bez stawki

21.06.2021, 20:49

Holandia zanotowała komplet zwycięstw w grupie C. W ostatnim spotkaniu pokonała Macedonię Północną, która w całych rozgrywkach nie zdobyła żadnego punktu.

Grupa C: Austriacy pokonują Ukraińców i grają dalej

21.06.2021, 20:25

W meczu decydującym o zajęciu 2. miejsca w grupie C Austria pokonała Ukrainę 1:0 po golu Christophera Baumgartnera. Podopieczni trenera Franco Fody awansowali do 1/8 finału Euro i zmierzą się z Włochami. Ukraińcy z trzema punktami w tabeli czekają na rozstrzygnięcia w innych grupach.