Radio Białystok | Euro 2021 | Grupa C: Austriacy pokonują Ukraińców i grają dalej

Grupa C: Austriacy pokonują Ukraińców i grają dalej

21.06.2021, 20:25, akt. 20:36

W meczu decydującym o zajęciu 2. miejsca w grupie C Austria pokonała Ukrainę 1:0 po golu Christophera Baumgartnera. Podopieczni trenera Franco Fody awansowali do 1/8 finału Euro i zmierzą się z Włochami. Ukraińcy z trzema punktami w tabeli czekają na rozstrzygnięcia w innych grupach.

źródło: fotolia.com

Austriacy chcąc zająć drugie miejsce w grupie musieli w poniedziałek wygrać, bo ustępowali Ukraińcom mniejszą liczbą zdobytych bramek. Taka sytuacja sprawiła, że to piłkarze trenera Franco Fody od pierwszych minut grali bardziej zdecydowanie i częściej atakowali. O gole miał się zatroszczyć Marko Arnautovic, który w drugim grupowym występie pauzował z powodu kary nałożonej przez UEFA za niesportowe reakcje po trafieniu do bramki Macedonii w pierwszym spotkaniu w ME.

Austriacy byli aktywniejsi, przechwytywali sporo piłek w środku pola, ale najgroźniejsi byli po stałych fragmentach gry. W 21. minucie w takich okolicznościach objęli prowadzenie - po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Davida Alaby Christoph Baumgartner uprzedził Ilię Zabarnego i wysuniętą nogą skierował piłkę do siatki.

Nie był to pierwszy tego dnia pojedynek tej pary. Kilka minut wcześniej pod austriacką bramką Zabrany i Baumgartner zderzyli się głowami po rzucie rożnym. Skutkiem tego zdarzenia była zmiana w 32. minucie. Strzelec gola nie mógł kontynuować gry, na ławce jego kark został obłożony lodem, a lekarze sprawdzali mu tętno. Piłkarz szybko zszedł do szatni.

W 37. minucie ładnym strzałem popisał Konrad Laimer, ale Heorhij Buszczan popisał się efektowną i skuteczną interwencją, a pięć minut później składną kontrę Austriaków nieudolnie wykończył Arnautovic.

Ukraińcy w pierwszej połowie byli tłem dla dobrze dysponowanych i zorganizowanych Austriaków. W zasadzie tylko raz groźniej zaatakowali, ale Roman Jaremczuk nie zdążył do dośrodkowania Rusłana Malinowskiego.

Trener Ukraińców Andrij Szewczenko w przerwie zareagował jedną zmianą, ale choć jego zespół częściej był przy piłce, to nie potrafił zagrozić bramce Daniela Bachmanna. Czujność austriackiego bramkarza sprawdził za to kolega z drużyny Stefan Lainer, który nie najlepiej interweniował po rzucie wolnym.

Porażka spychała Ukrainę na trzecie miejsce i z zaledwie trzema punktami oznaczała nerwowe oczekiwanie na rozstrzygnięcia w innych grupach, ale nawet ta świadomość nie obudziła piłkarzy Szewczenki. Grali wolno, niedokładnie i bez pomysłu na sforsowanie szczelnej defensywy rywali.

W 88. minucie z dobrej strony pokazał się Jaremczuk, ale strzelał ze zbyt ostrego kąta, by pokonać Bachmanna.

Austria wygrała i po raz pierwszy w ME awansowała do fazy pucharowej. O ćwierćfinał powalczy w sobotę w Londynie z Włochami.

Ukraina - Austria 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Christoph Baumgartner (21).

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja). Widzów: 10 472.

Ukraina: Heorhij Buszczan - Ołeksandr Karawajew, Ilia Zabarny, Mykoła Matwiejenko, Witalij Mykołenko (85. Artem Biesiedin) - Andrij Jarmołenko, Mykoła Szaparenko (68. Marlos ), Serhij Sydorczuk, Rusłan Malinowski (46. Wiktor Cygankow), Ołeksandr Zinczenko - Roman Jaremczuk.

Austria: Daniel Bachmann - Stefan Lainer, Aleksandar Dragovic, Martin Hinteregger, David Alaba - Konrad Laimer (72. Stefan Ilsanker), Christoph Baumgartner (32. Alessandro Schoepf), Xaver Schlager, Marcel Sabitzer, Florian Grillitsch - Marko Arnautovic (90. Sasa Kalajdzic).

źródło: PAP | red: bs

Włochy wygrały z Walią 1:0 w meczu trzeciej kolejki w grupie A. Walijczycy mogą być jednak zadowoleni, bo awansują do dalszych rozgrywek z drugiego miejsca w tabeli.

Grupa A: Szwajcaria wygrywa z Turcją i czeka na rozstrzygnięcia w innych grupach

20.06.2021, 21:38

Szwajcarzy zrobili wszystko, co mogli by awansować do fazy pucharowej Euro z trzeciego miejsca - wygrali z Turkami 3:0 i czekają na wyniki w innych grupach.

Typy ze Świerkowej, część 4 po meczu Polska-Hiszpania - wyniki

20.06.2021, 09:32

Reprezentacja Polski zremisowała z Hiszpanią 1:1 w meczu o być albo nie być w piłkarskich mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni po raz kolejny zaskoczyli wszystkie drużyny biorące udział w Typach ze Świerkowej, ponieważ… znowu nikomu nie udało się poprawnie przewidzieć wyniku ich starcia!

Polska remisuje z Hiszpanią i wciąż ma szansę na awans do fazy pucharowej Euro

19.06.2021, 23:10

Reprezentacja Polski zremisowała w Sevilli z Hiszpanią 1:1 w meczu drugiej kolejki piłkarskich mistrzostw Europy. To dobry wynik dla biało-czerwonych, którzy wciąż mogą awansować do 1/8 finału Euro.