Radio Białystok | Euro 2021 | Grupa A: Szwajcaria wygrywa z Turcją i czeka na rozstrzygnięcia w innych grupach

20.06.2021, 21:38, akt. 21:44

Szwajcarzy zrobili wszystko, co mogli by awansować do fazy pucharowej Euro z trzeciego miejsca - wygrali z Turkami 3:0 i czekają na wyniki w innych grupach.

źródło: fotolia.com

Turcy przed tym spotkaniem mieli tylko matematyczne szanse na awans do 1/8 finału. Dwa wcześniejsze mecze przegrali, a bilans bramek mieli 0-5. Szwajcaria natomiast miała na koncie tylko punkt, ale przy wysokiej wygranej i jednoczesnej porażce Walii z Włochami mogła awansować na drugie miejsce, które również daje awans.

Z wielkim animuszem konfrontację w Baku zaczęli Turcy. Już w czwartej minucie groźnie uderzał Kaan Ayhan, ale Yann Sommer popisał się świetną obroną.

W odpowiedzi Szwajcarzy skonstruowali akcję, która dała im prowadzenie. W 6. minucie Haris Seferovic miał zbyt wiele swobody w okolicach linii pola karnego rywali i mocnym strzałem trafił do siatki.

Chcący honorowo pożegnać się z Euro Turcy jeszcze kilka razy w pierwszej połowie próbowali strzelać z dystansu, jednak albo uderzali niecelnie, albo na posterunku był Sommer.

Szwajcarom natomiast zależało na kolejnych bramkach. W 26. minucie sytuację sam na sam z Ugurcanem Cakirem wykorzystał Xherdan Shaqiri.

Po przerwie obraz gry nie uległ dużej zmianie. W 62. minucie Turkom udało się jednak zdobyć bramkę na tym turnieju. Na listę strzelców wpisał się Irfan Kahveci.

Strata gola tylko na moment zbiła z tropu Helwetów. W 68. minucie znów prowadzili dwoma bramkami, a ponownie z trafienia cieszył się Shaqiri.

Do końca wynik nie uległ już zmianie, a w Rzymie Włochy wygrały z Walią tylko 1:0. To oznacza, że drugie miejsce, za Włochami, utrzymali Walijczycy. Szwajcarzy muszą teraz czekać na rozstrzygnięcia w innych grupach, bo w 1/8 finału zagrają także cztery najlepsze drużyny spośród tych, które zajęły trzecią pozycję.

Zespół trenera Vladimira Petkovica może być dobrej myśli. Podczas Euro 2016, gdy po raz pierwszy rywalizowały 24 drużyny, zdobycie czterech punktów dawało awans z trzeciej pozycji.

Szwajcaria - Turcja 3:1 (2:0)

Bramki: 1:0 Haris Seferovic (6), 2:0 Xherdan Shaqiri (26), 2:1 Irfan Kahveci (62), 3:1 Xherdan Shaqiri (68).

Żółta kartka - Szwajcaria: Granit Xhaka. Turcja: Hakan Calhanoglu, Zeki Celik, Caglar Soyuncu.

Sędzia: Slavko Vincic (Słowenia). Widzów: 17 138.

Szwajcaria: Yann Sommer - Silvan Widmer (90.+2 minuta Kevin Mbabu), Nico Elvedi, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Remo Freuler, Granit Xhaka, Steven Zuber (85. Loris Benito), Xherdan Shaqiri (75. Ruben Vargas) - Breel Embolo (86. Admir Mehmedi), Haris Seferovic (75. Mario Gavranovic).

Turcja: Ugurcan Cakir - Zeki Celik, Merih Demiral, Caglar Soyuncu, Kaan Ayhan (64. Okay Yokuslu), Mert Muldur - Cengiz Under (80. Kenan Karaman), Ozan Tufan (66. Yusuf Yazici), Hakan Calhanoglu (86. Dorukhan Tokoz), Irfan Kahveci (80. Orkun Kokcu) - Burak Yilmaz.

źródło: PAP | red: bs

Reprezentacja Polski zremisowała z Hiszpanią 1:1 w meczu o być albo nie być w piłkarskich mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni po raz kolejny zaskoczyli wszystkie drużyny biorące udział w Typach ze Świerkowej, ponieważ… znowu nikomu nie udało się poprawnie przewidzieć wyniku ich starcia!

Polska remisuje z Hiszpanią i wciąż ma szansę na awans do fazy pucharowej Euro

19.06.2021, 23:10

Reprezentacja Polski zremisowała w Sevilli z Hiszpanią 1:1 w meczu drugiej kolejki piłkarskich mistrzostw Europy. To dobry wynik dla biało-czerwonych, którzy wciąż mogą awansować do 1/8 finału Euro.

Grupa F: grad goli i zwycięstwo Niemców nad Portugalczykami

19.06.2021, 20:41

Kibice, którzy oglądali starcie Niemców z Portugalczykami nie powinni czuć się zawiedzeni. Po emocjonującym meczu w Monachium gospodarze wygrali 4:2, a Portugalczycy zanotowali dwa trafienia samobójcze.

Grupa F: niespodzianka w meczu Węgrów z Francuzami

19.06.2021, 18:01

Węgrzy sprawili chyba największą dotąd niespodziankę na piłkarskich mistrzostwach Europy. W Budapeszcie zremisowali z mistrzami świata, Francuzami 1:1.