Radio Białystok | Euro 2021 | 1/8 finału: C. Ronaldo i spółka nie obronią tytułu - Portugalia przegrywa z Belgią 0:1

27.06.2021, 22:55, akt. 23:41

Mistrzowie Europy - Portugalczycy nie obronią tytułu, na ich drodze w 1/8 finału stanęła trzecia drużyna ostatniego Mundialu - Belgowie. Skromne zwycięstwo 1:0 wystarczyło, by awansować do ćwierćfinału. Tam na "Czerwone Diabły" czekają już Włosi.

źródło: PRB
źródło: PRB

Spotkanie zapowiadało się jako być może najciekawsze spośród wszystkich meczów 1/8 finału, ale zamiast wielu akcji i bramek kibice zobaczyli niewiele ciekawej gry, za to dużo fauli. Szczególnie bezbarwna była pierwsza połowa, w której obie strony miały po jednej szansie.

W 25. minucie Ronaldo uderzył z rzutu wolnego, ale za blisko środka bramki. Thibaut Courtois i tak miał spore problemy z obroną tego strzału i wybił piłkę przed siebie, ale dobitka Joao Palhinhi była za słaba.

Belgia pierwszy celny strzał oddała w 42. minucie... i od razu cieszyła się z gola. Z ok. 20 metrów mocno na bramkę strzelił Thorgan Hazard, a nieco zasłonięty portugalski bramkarz zareagował za późno. Jak się później okazało, było to jedyne celne uderzenie "Czerwonych Diabłów" i jedyny gol tego meczu.

Po zmianie stron gra się zaostrzyła, ale dogodnych okazji było niewiele. Agresywne krycie rywali odczuł na swojej skórze przede wszystkim kluczowy gracz Belgii i Manchesteru City Kevin De Bruyne, który z powodu kontuzji opuścił boisko.

Dwie szanse zmarnował Diogo Jota, kiedy uderzał nad poprzeczką z niewielkiej odległości. Najbliżej wyrównania Portugalia była między 82. a 83. minutą - najpierw po dośrodkowaniu z rzutu rożnego potężne uderzenie głową oddał Ruben Dias, ale prosto w Courtois, a kilka chwil później Raphael Guerreiro uderzył technicznie z okolicy linii pola karnego, jednak trafił w słupek.

Łącznie Portugalczycy oddali 23 strzały, ale większość z nich była niecelna i niegroźna.

"Nie miałem dużo pracy w poprzednich trzech meczach, ale wiedziałem, że z Portugalią będzie inaczej. Jestem dumny ze swoich kolegów, bronili bardzo dobrze" - skomentował Courtois, cytowany na oficjalnej stronie UEFA.

Belgia o wstęp do półfinału zagra z niepokonaną od 31 meczów reprezentacją Włoch.

"Włochy będą trudnym rywalem, ale pokazaliśmy dzisiaj, że jesteśmy gotowi" - zapewnił Courtois.

Spotkanie z Italią "Czerwone Diabły" rozegrają 2 lipca w Monachium.

1/8 finału: Belgia - Portugalia 1:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Thorgan Hazard (42).

Żółta kartka - Belgia: Thomas Vermaelen, Toby Alderweireld. Portugalia: Joao Palhinha, Diogo Dalot, Pepe.

Sędzia: Felix Brych (Niemcy).

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Thomas Vermaelen - Thomas Meunier, Youri Tielemans, Axel Witsel, Thorgan Hazard (90+5. Leander Dendoncker) - Kevin De Bruyne (48. Dries Mertens), Romelu Lukaku, Eden Hazard (87. Yannick Carrasco).

Portugalia: Rui Patricio - Diogo Dalot, Ruben Dias, Pepe, Raphael Guerreiro - Joao Moutinho (55. Joao Felix), Joao Palhinha (78. Danilo Pereira), Renato Sanches (78. Sergio Oliveira) - Bernardo Silva (55. Bruno Fernandes), Cristiano Ronaldo, Diogo Jota (70. Andre Silva).

źródło: PAP | red: maj

W drugim dniu fazy pucharowej piłkarskich Mistrzostw Europy doszło do niemałej niespodzianki. Czesi pokonali Holendrów 2:0 i to oni zagrają w ćwierćfinale z Danią.

1/8 finału: Trzy bramki w dogrywce i wygrana Włoch z Austrią 2:1

26.06.2021, 23:35

Austriacy postawili się Włochom i po 90 minutach na Wembley Stadium był bezbramkowy remis. Italia w dogrywce wrzuciła wyższy bieg i strzeliła dwie bramki. Austriacy zdołali odpowiedzieć, ale tylko raz i to Azzurri meldują się w ćwierćfinale Euro.

1/8 finału: Dania rozbija Walię 4:0

26.06.2021, 20:01

Dania, która rozpoczęła ten turniej w dramatycznych okolicznościach, staje się czarnym koniem tegorocznego Euro.

źródło: fotolia.com