Radio Białystok | Wiadomości | Polsko-litewski projekt opieki gastroenterologicznej w szpitalach

Polsko-litewski projekt opieki gastroenterologicznej w szpitalach

autor: Ryszard Minko

20.07.2021, 17:55, akt. 19:49

Kupią nowoczesny sprzęt na oddziały gastroenterologiczne i wypracują wspólne procedury postępowania w związku z pandemią. Szpital Wojewódzki w Białymstoku rozpoczyna wspólny projekt z litewskim szpitalem w Taurogach.

© spotmatikphoto - stock.adobe.com
© spotmatikphoto - stock.adobe.com


Obie placówki dostały w sumie 2,5 miliona złotych między innymi na zakup nowego wyposażenia. Szpital w Białymstoku kupi nowoczesny aparat USG do pracowni endoskopowej z dodatkowymi możliwościami - poinformował zastępca dyrektora ds. lecznictwa dr Sławomir Gołaszewski.

- Aparat ten ma dużo większe możliwości diagnozowania zmian guzowatych - mówił wicedyrektor. Placówka kupi też przenośnie ramię C (RTG) do wykorzystania przy wielu różnych zabiegach na oddziale gastroenterologii.

Szpital w Taurogach będzie inwestował w laboratorium do diagnostyki chorób wirusowych w tym zakażeń koronawirusem. Kupi też endoskop - poinformował dyrektor placówki Liutauras Indriuska.

Planowane są szkolenia specjalistyczne dla lekarzy. Powstanie także wspólna z kilkoma organizacjami pozarządowymi działającymi w ochronie zdrowia grupa robocza ds. COVID-19, która - jak wyjaśniła koordynatorka projektu Urszula Kaplińska - zbierze i opracuje istniejące procedury związane z działaniem w ramach pandemii, rekomendowane do wdrożenia, aby pacjenci i medycy w szpitalach czuli się bezpieczniej. Będą one opublikowane, by mogli z nich korzystać zainteresowani.

W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku i w szpitalu w Taurogach nie było przed pandemią oddziałów zakaźnych, w covidowe przekształcano inne.


- Boli nas procent zaszczepionych pacjentów, ale też pracowników. Bardzo trudno w tej chwili przekonać nawet kadrę medyczną do tego, żeby się masowo zaszczepić. Nie potrafię sobie tego wytłumaczyć w żaden logiczny sposób, nie potrafię zrozumieć, dlaczego tak jest - mówił wicedyrektor Gołaszewski. Podał, że w szpitalu jest zaszczepionych ok. 60 proc. personelu. - Nawet niecałe, więc boimy się, co będzie, jak będziemy mieli czwartą falę - dodał.


Dyrektor Indriuska poinformował, że w placówce w Taurogach zaszczepionych jest 90-95 proc. personelu medycznego, ale na Litwie do zaszczepienia 70 proc. populacji kraju jeszcze daleko.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Remont szpitala w Sokółce - jest umowa na unijne dofinansowanie

20.07.2021, 12:36

To drugi etap modernizacji szpitala w Sokółce, który na taki remont czekał od lat 80. XX wieku. Za prawie 7,5 mln zł będzie przebudowany oddział anestezjologii i intensywnej terapii, a także sterylizatornia. Placówka kupi też nowy sprzęt na blok operacyjny.


Można już odwiedzać chorych we wszystkich białostockich szpitalach

19.07.2021, 12:54

Z pewnymi ograniczeniami, ale we wszystkich białostockich szpitalach można już odwiedzać chorych. Wcześniej trzeba mieć zgodę kierującego oddziałem lub lekarza dyżurnego.


W szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem trwa osuszanie pomieszczeń

16.07.2021, 12:12

Trwa osuszanie pomieszczeń w szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem. Po wczorajszej (15.07) wieczornej nawałnicy w niektórych gabinetach było nawet kilkanaście centymetrów wody.


CBA kontroluje szpital w Augustowie - chodzi o przetargi na prawie 3 mln zł

14.07.2021, 09:55

Nieprawidłowości przy organizacji przetargu na implanty ortopedyczne i endoprotezy zarzuca augustowskiemu szpitalowi Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok