Radio Białystok | Wiadomości | Suwalski oddział PKS Nova chce sprzedać bazy autobusowe w Olecku i Gołdapi

Suwalski oddział PKS Nova chce sprzedać bazy autobusowe w Olecku i Gołdapi

autor: Marcin Kapuściński

21.07.2021, 10:32, akt. 11:10

Pracownicy suwalskiego oddziału PKS Nova są zaniepokojeni planami spółki, która chce sprzedać nieruchomości w Olecku i Gołdapi.

PKS Nova, fot. Monika Kalicka
PKS Nova, fot. Monika Kalicka

W bazach PKS Nova w Olecku i Gołdapi pracuje około 40 osób. Władze spółki już ogłosiły przetargi na ich sprzedaż. 

Bazę autobusową w Olecku wyceniono na niemal 4,2 mln zł, a obiekt w Gołdapi na 3,3 mln zł. Są to min. budynki, gdzie naprawiane są pojazdy, parkingi, magazyn ogumienia i stacja paliw. Z danych spółki wynika, iż pracuje tam 41 osób.

Pracownicy suwalskiego oddziału PKS Nova są zaniepokojeni tą sytuacją. Obawiają się, że z czasem firma wycofa się z obsługi tras w okolicach sprzedawanych baz, a przez to wielu z nich straci pracę.

Sekretarz Samorządnego Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników PKS w Suwałkach Bogusław Brynda obawia się, że zlikwidowanie tych placówek rozpocznie efekt domina i z czasem przyjedzie kolej na następne oddziały.


Pracownicy są sfrustrowani, bo o sprawie dowiedzieliśmy się dopiero, gdy ogłoszono przetarg. Nie rozumiem tej sytuacji. Dlaczego kierowcy i mechanicy mają stracić pracę tylko przez to, iż PKS chce sprzedać nieruchomości. A obawiamy się, że pieniędzy z tego tytułu starczy na bardzo krótki czas. Zastanawiamy się, gdzie chcą w ten sposób zakleić dziury finansowe. W suwalskim oddziale przed konsolidacją z PKS Nova nie mieliśmy problemów. Inwestowaliśmy i kupowaliśmy nowe autobusy - mówi Bogusław Brynda.


Prezes PKS Nova Marcin Doliasz tłumaczy, że decyzja o sprzedaży zapadła, gdyż placówki w Olecku i Gołdapi są nierentowne.


Nie mogą wypracować zysku, aby pokryć kosztów swojej działalności operacyjnej. Naszą inwencją jest więc, aby obniżyć wydatki na działalności. Chcemy zbyć same nieruchomości, ale nie rezygnujemy z obsługi linii komunikacyjnych. W żadnym razie nie będziemy pozbywać się i zwalniać pracowników zatrudnionych w tychże bazach. Na ten moment planujemy przełożyć te wszystkie połączenia, tak aby posiłkować się oddziałem w Suwałkach - mówi Marcin Doliasz.

Władze PKS Nova zapowiadają, iż w tej sprawie w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z pracownikami.


| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Bogdan Dyjuk

2.06.2021, 13:17

- Zwracałem prezesowi uwagę, że jeden kurs z Suwałk do Warszawy to za mało - mówi Bogdan Dyjuk.


Marcin Doliasz

2.06.2021, 08:03

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.


Czy jedyny kurs PKS Nova z Suwałk do Warszawy zostanie wytyczony przez Białystok?

1.06.2021, 08:48

Takie plany rozważają władze spółki, która ma coraz większe problemy finansowe i szuka kolejnych oszczędności.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok