Radio Białystok | Gość | Marcin Doliasz - prezes spółki PKS Nova

Marcin Doliasz

prezes spółki PKS Nova

2.06.2021, 08:03, akt. 11:59

Staramy się odpracować straty, zmienić tabor, linie są na nowo układane, nie są planowane żadne zwolnienia, pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy - zapewnia prezes spółki PKS Nova Marcin Doliasz.

Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska
Marcin Doliasz, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Marcinem Doliaszem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

13 milionów złotych straty miała w ubiegłym roku spółka PKS Nova. Podlegające pod samorząd województwa podlaskiego przedsiębiorstwo od lat prosi o wsparcie finansowe. Tym razem sejmik przyznał mu 7 milionów złotych, między innymi na spłatę bieżących zobowiązań. 

O kondycji finansowej firmy i pomysłach na jej poprawę z jej prezesem Marcinem Doliaszem rozmawia Renata Reda.


Renata Reda: Najpilniejsze zobowiązania na teraz, to półtora miliona złotych, w tym dla ZUS-u, bo między innymi na to spółka dostała pieniądze z budżetu województwa.



Marcin Doliasz: Bieżącymi zobowiązaniami, które musimy na już obsłużyć, to są składki i zapłata ZUS-u, jest to kwota ponad 850 tysięcy złotych i to są bieżące zobowiązania, z którymi zalegamy. Pozostałe zobowiązania obsługujemy na bieżąco. Chciałbym uspokoić naszych kontrahentów, że to tąpnięcie, które nastąpiło w kwietniu, nie zachwiało aż tak naszą sytuacją, żebyśmy zaprzestali obsługiwać zobowiązania handlowe.



Jak będzie w kolejnym miesiącu? Powiększycie czy zmniejszycie stratę?



Optymistycznie patrzymy w przyszłość. Każde zestawienie pokazuje, że ten rynek się rozkręca i sprzedaż biletów cotygodniowo wzrasta praktycznie o 100%, tydzień do tygodnia.  



Z powodu epidemii drastycznie spadły wam przychody, jak u wielu innych przekaźników, ale nie tylko. Jakie są perspektywy na najbliższe miesiące?



Szanowni państwo, tąpnięcie było niespodziewane i drastyczne. Żeby pokazać skalę, w jakiej to nastąpiło, z prognozowanych przychodów rzędu 5,5 miliona złotych w kwietniu 2020 roku uzyskaliśmy przychód rzędu 800 tysięcy złotych. To nie jest kilkudziesięcioprocentowy tylko kilkusetprocentowy spadek przychodów, było to niespodziewane i nie do przewidzenia. Dlatego teraz staramy się odpracować tę stratę.



Liczycie na wakacje, na rok szkolny, na przewozy uczniów? 



Nasze prognozy w szczególności opierają się na dochodach pozyskiwanych z tego tytułu i chcemy jak najszerzej pozyskać rynek w tym zakresie, licząc na to, że zachwiań w nauce już nie będzie z powodu epidemii. 



A jak przetrwaliście epidemię, jeśli chodzi o zatrudnienie pracowników? Były zwolnienia?



Spółka zatrudnia na umowę o pracę ponad 670 osób, gdzie wszystkich etatów wychodzi ponad 800. Kierowców będzie ponad 500. Skala w okresie kwiecień-lipiec na przestojach ekonomicznych pozostawało średnio około 500 osób miesięcznie. Żeby pokazać skalę - w tym czasie nikogo nie zwolniliśmy i ten stan się utrzymuje. Co prawda skorzystaliśmy z wszystkich dostępnych pomocy, w tym z tarczy finansowej oferowanych przez PFR tudzież przez Wojewódzki Urząd Pracy, wykorzystaliśmy do cna wszystkie możliwe pomoce. 



Na ogół oszczędności w firmach oznaczają różne cięcia w świadczeniach pracowniczych. A w waszym przypadku? 



Jest to najprostszy sposób, jednakże wskazując na misyjność spółki, nie jest to cel, by w ten sposób restrukturyzować, poprawić stan ekonomiczny spółki. Nie są planowane zwolnienia, raczej kierujemy się rozwojem firmy i tutaj pracownicy są potrzebni, szczególnie kierowcy. 



A negocjujecie ze związkami zawodowymi jakieś cięcia?



Tak. Jesteśmy w trakcie negocjacji ze związkami, pozostajemy w zwłoce z płatnością zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to jest kwota prawie 500 tysięcy złotych, na dziś nie możemy tego zapłacić, negocjujemy ze związkami zawodowymi o przełożenie tej płatności, liczymy, że dojdziemy do jakiegoś porozumienia.



Spółką PKS Nova zarządza pan dopiero od trzech tygodni, ale od 2019 roku jest pan przewodniczącym rady nadzorczej tej spółki. Jakie są jej najsłabsze punkty?



To taka trochę nieszczęsna łatka taboru, która gdzieś przylgnęła do spółki. Chcemy świadczyć usługi, które będą wygodną formą transportu, szybką.



Tymczasem średnia wieku autobusów to…



Około 22 lata, z czego spółka posiada ponad 430 pojazdów, jest to duża flota. Wiek jest średni, co prawda posiadamy kilka wiekowych autobusów, ale też są nowe pojazdy i celem na przyszłość, na jak najbliższy czas jest zmiana taboru i celowe układanie linii.



Jakie są wasze relacje finansowe z innymi przewoźnikami, jeśli chodzi o udostępnianie przystanków autobusowych? Więcej wy dopłacać za postój waszych autobusów, że tak powiem na obcym terenie, czy też za przyjmowanie innych macie więcej korzyści?



Z tego tytułu w zeszłym roku w roku 2020 uzyskaliśmy przód rzędu dwóch milionów. Jest to prawie o połowę niższy przychód niż z roku 2019. Ta kwota obejmuje wszystkie najmy, między innymi opłaty dworcowe. Zarabiamy na opłatach.



Jako prawnik specjalizuje się pan w doradztwie restrukturyzacyjnym. Co pan planuje zatem w PKS-ie? Co się zmieni, czego mogą obawiać się pracownicy, a czego powinni podróżujący się spodziewać?



Chciałbym pracowników uspokoić, co prawda konieczne są zmiany, pandemia zrewidowała wszystkie pomysły jak też w mojej ocenie rynek przewozowy, nie odzyskaliśmy pełnej kondycji, jeszcze nie zostały uruchomione wszystkie linie, nie ma takiej możliwości, ze względu na trwające jeszcze ograniczenia w przemieszczaniu się niewynikające z przepisów, a też chyba z woli podróżnych. Musimy zrewidować niektóre linie, pozmieniać rozkłady, zmienić komfort i zakres świadczonych usług poprzez zmianę taboru – to są zadania na najbliższy czas.



Ale nie ma w planach powrotu do tego sprzed kilku lat? Bo kilka lat temu było połączenie PKS-ów z różnych części regionu w jeden, nie będzie dzielenia?



Nie, absolutnie. Większy może więcej.



Mieszkańcy naszego regionu skarżą się na ogół na małą liczbę połączeń z Warszawą, z Lublinem, miastami studenckimi. Stawiacie na takie połączenia? Tam prym wiodą jednak przewoźnicy prywatni.



Akurat na tych liniach studenckich, jak to pani redaktor określiła, czyli Warszawa, Gdańsk, Lublin, mierzymy się z naszą misją, musimy pogodzić to wszystko ze sprawami rynku i ekonomii. Tak, te linie są od nowa układane, badamy jeszcze zapotrzebowanie na zakres tych połączeń, jednakże chciałbym wrócić do początkowego wątku – jeszcze nie ma takiej potrzeby, rynek nie wskazuje, by było takie zapotrzebowanie, które by się zbilansowało, musimy to też ekonomicznie robić.



Z ostatnich 7 milionów, które dostaliście z budżetu województwa, 5,5 ma być przeznaczonych na inwestycje. Jakie, kiedy?



Podstawowe wyzwania i potrzeby to zmiana taboru. Te 5 milionów oczywiście przy analizie zamierzamy przeznaczyć jako wkład własny i po części może w różnej formie skredytowania przeznaczyć na zakup nowej floty.



Czyli ile autobusów udałoby się kupić i jakich? Wspomniał pan o poprawie komfortu.



Jeszcze analizujemy rynek, bo naprawdę przez ten rok rynek przewozowy się zmienił i chyba będzie zmiana struktury floty. Nie wszędzie są potrzebne duże autobusy, ale też nie chcemy kosztem komfortu zmieniać taboru na tak zwane busy. Z tej puli chcemy 5 mln przeznaczyć na początkowy wkład własny, resztę w rozsądnych założeniach zmienić flotę przynajmniej w kilkunastu procentach.



Czyli ile autokarowy by przybyło?



Myślę, że inwestując 5 milionów w formie leasingu, jesteśmy w stanie zakupić 10-15 pojazdów, zależy jeszcze od analiz, które pojazdy, w jakiej formie będą priorytetowe.



Czynności prezesa PKS Nova ma pan wykonywać przez trzy miesiące. Czy ten czas wystarczy, by realizować plany?



Oczywiście, że nie.



To co pan przez te trzy miesiące ma zrobić?



Chcę zapoczątkować zmianę tego taboru, być może zmienić strukturę spółki, kładąc nacisk na informatyzację, co usprawni a też i zmniejszy koszty. Nie zmierzamy ku redukcji etatów, a bardziej informatyzacji, żeby przyśpieszyć wszystkie procesy decyzyjne.



Zakłada pan, że na stanowisku prezesa może pan jednak zostać dłużej? Może pan coś wie na temat wyboru przyszłego prezesa?



Oczywiście w okresie tych trzech miesięcy musi być rozpisany konkurs i tutaj wola właściciela co do zasad i trybu wyłonienia prezesa. Ja nie przewiduję wiązania się funkcją, tylko w koniecznym zakresie podjąłem się tej funkcji.



Czyli woli zostać przy Radzie Nadzorczej.



Oczywiście, to jest moje główne zainteresowanie i w tym kierunku chciałbym zmierzać.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?

prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.


Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.

Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.


Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.

Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.


Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.

Paulina Piechna-Więckiewicz, fot. Marcin Gliński

Paulina Piechna-Więckiewicz [wideo]

wiceminister edukacji
16.04.2024

- Ograniczenie zadawania prac domowych uczniom to była konieczność, bo polska szkoła przeciążała pracami domowymi, które często nie przynosiły efektów edukacyjnych - mówi wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

prof. Adam Bartnicki, fot. Barbara Sokolińska

prof. Adam Bartnicki [wideo]

dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
15.04.2024

- Jeśli jedno państwo atakuje drugie to mamy stan wojny. To jest dzisiaj nieoczywiste, ale też pokazuje, jak zmieniło się postrzeganie wojny w ogóle w stosunkach międzynarodowych - mówi o konflikcie między Izraelem a Iranem prof. Adam Bartnicki.


fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.04.2024

- Teraz mamy zdecydowanie więcej prób nielegalnego przekraczania granicy niż w pierwszych miesiącach tego roku. Za to, co dzieje się przy granicy, są odpowiedzialne służby białoruskie, bo to one tym wszystkim sterują - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.

Jan Perkowski, fot. Joanna Szubzda

Jan Perkowski

starosta białostocki
11.04.2024

"W naszym powiecie białostockim rozwój idzie dynamicznie - mieszkańców przybywa z roku na rok" - mówi Jan Perkowski.

Jacek Brzozowski, fot. Marcin Gliński

Jacek Brzozowski [wideo]

wojewoda podlaski
11.04.2024

"Odpowiedzialna polityka migracyjna polega na zapewnieniu szczelności granicy państwa" - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski [wideo]

wiceminister rolnictwa, podlaski poseł PSL, prezes podlaskich struktur PSL
10.04.2024

- Koalicja z PiS-em byłaby bardzo trudną koalicją po tym wszystkim, co się wydarzyło i w polityce krajowej, i w polityce regionalnej - mówi Stefan Krajewski o powyborczej sytuacji w sejmiku województwa podlaskiego.

Tadeusz Truskolaski, fot. Edyta Wołosik

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
9.04.2024

- Nawet jeśli zmieni się prawo, będzie to moja ostatnia kadencja - mówi Tadeusz Truskolaski.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.04.2024

"Będę rozmawiał z każdym, komu leży na sercu dobro naszego regionu. Będę rozmawiał z panem Stanisławem Derehajłą (z Konfederacji), Trzecią Drogą i Polskim Stronnictwem Ludowym. Będę rozmawiał nawet z Koalicją Obywatelską" - mówi Artur Kosicki.


Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
8.04.2024

"Mam nadzieję, że ta trzecia kadencja będzie kadencją stabilizacji. Liczę też na wsparcie rady miejskiej Łomży. Jest to niezwykle ważne, a różnie z tym bywało w poprzednich latach. Dla rozwoju naszego miasta ważne jest, aby był spokój, aby udało się zbudować większość ponad podziałami" - mówi Mariusz Chrzanowski.

dr Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"Tadeusz Truskolaski był faworytem i nie miał za bardzo z kim przegrać. Wynik Henryka Dębowskiego jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, że nazwisko kandydata na prezydenta Białegostoku zostało ogłoszone w ostatniej chwili" - mówi dr Maciej Białous.

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Sylwia Krassowska

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska [wideo]

z Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
8.04.2024

"W Białymstoku i w Łomży nie ma zaskoczenia. Suwałki są największą niespodzianką w regionie. Niewiele osób spodziewało się, że w Suwałkach będzie druga tura wyborów. Przez te dwa tygodnie czeka nas duża walka polityczna, programowa" - mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Piotr Morko, fot. Monika Kalicka

Piotr Morko

prezes Lowlanders Białystok
7.04.2024

Do gry wracają zawodnicy Lowlanders Białystok. Aktualni mistrzowie Polski w futbolu amerykańskim będą chcieli powtórzyć sukces z poprzednich rozgrywek. W lipcu zeszłego roku pokonali Silesię Rebels Katowice 38:35 i zdobyli swój trzeci mistrzowski tytuł.

Marek Rybnik, fot. Sylwia Krassowska

Marek Rybnik [wideo]

dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku
5.04.2024

"Niezależnie od tego, ile kart otrzymamy, czy trzy, czy cztery, to na każdej karcie do głosowania, chcąc, żeby nasz głos był ważny, możemy postawić tylko jeden znak X. To jest warunek sine qua non ważności oddanego głosu" - mówi Marek Rybnik.

Andrzej Domański, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Domański [wideo]

minister finansów
4.04.2024

"Chcemy, aby nowy system był systemem przewidywalnym, stabilnym, na bazie którego samorządowcy będą mogli łatwiej planować swoje inwestycje" - mówi Andrzej Domański.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk [wideo]

prezes Białoruskiego Domu w Warszawie
3.04.2024

- Jestem przekonany, że ani Polacy, ani Białorusini nie chcą żadnej wojny, żadnego konfliktu, żadnej eskalacji, ale to przygotowują nam niestety jeden zbrodniarz Putin i drugi dyktator Łukaszenka - mówił w Polskim Radiu Białystok Aleś Zarembiuk.

Maciej Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Maciej Maciejewski [wideo]

synoptyk
2.04.2024

"Na podstawie pomiarów, jakie są prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika ewidentnie, że robi nam się coraz cieplej. Średnia roczna temperatura rośnie" - mówił w Polskim Radiu Białystok synoptyk Maciej Maciejewski.

Gen. Wiesław Kukuła, fot. Joanna Szubzda

gen. Wiesław Kukuła

szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
29.03.2024

- Rosja przygotowuje się do wojny z NATO. To jest fakt. Pytanie, jak my to odbieramy i co robimy? Czy uważamy, że tego typu informacje nas straszą czy raczej są sygnałem do tego, żebyśmy się przygotowali. To, w jaki sposób Rosja zareaguje, zależy tylko i wyłącznie od naszych postaw - mówi gen. Wiesław Kukuła.


Monika Ksepko, fot. Sylwia Krassowska

Monika Ksepko [wideo]

psycholog z Białostockiego Centrum Onkologii i Hospicjum Proroka Eliasza
29.03.2024

- Nie da się uniknąć cierpienia. Natomiast my mamy tendencję do tego, żeby ułatwiać sobie życie i to jest naturalne, ale moje doświadczenie pokazuje, że na dłuższą metę unikanie nie zwalnia nas z cierpienia. W zasadzie odbiera nam możliwość przekonania się, że sobie poradzimy w takich trudnych chwilach - mówi psycholog.

Ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Marcin Gliński

ks. Adam Anuszkiewicz [wideo]

wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Białymstoku, kapelan w zakładzie poprawczym, raper
28.03.2024

"Jezus, kiedy powoływał apostołów, powołał ich po to, aby "z nim byli i aby mógł ich posyłać". Gdy przestanę być z Bogiem, gdy przestanę adorować Najświętszy Sakrament, przestanę się modlić, swoje sprawy codzienne odnosić do wartości Ewangelii, do osoby Jezusa Chrystusa, to wtedy przegram" - mówił w Polskim Radiu Białystok ks. Adam Anuszkiewicz.

fot. Marcin Gliński

Wiesław Czołpiński [wideo]

nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie
27.03.2024

"Na kandydatów nie możemy narzekać, a wręcz możemy się tym pochwalić. Ponieważ na kierunek aktorstwo w Warszawie z dwiema specjalnościami - dramatyczną i muzyczną - startuje 1200 kandydatów na 18 miejsc. A w Białymstoku też zbieramy przez ostatnie lata co najmniej 200 kandydatów na 15 miejsc" - mówił w Polskim Radiu Białystok nowy rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński.


Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, fot. Polskie Radio Lublin

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet [wideo]

prezeska Stowarzyszenia Grupa 17 z Polskiego Radia Lublin
26.03.2024

- Jesteśmy zobligowani wypełniać tę misję i to robimy najlepiej jak umiemy. My mamy to poczucie misji chyba wbudowane w geny dziennikarzy mediów publicznych i ciągle to realizujemy w nadziei, że te pieniądze spłyną - mówi o sytuacji w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Natalia Ściepancowa, fot. Marcin Gliński

Natalia Ściepancowa [wideo]

jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku
25.03.2024

"Musimy dbać o nasz język i naszą białoruską kulturę. To jest ważne, żeby przetrzymać ten ciężki czas na wygnaniu" - mówiła w Polskim Radiu Białystok jedna z aktywistek białoruskiej diaspory w Białymstoku Natalia Ściepancowa.

foto: Monika Kalicka

Dorota Zawadzka i Grzegorz Zawadzki

autorzy książki "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły"
24.03.2024

Jeśli wybierzemy się teraz do lasu, jest duża szansa, że usłyszmy bębnienie czy też werblowanie... dzięciołów. Ale po co to robią? Ile razy na sekundę uderzają dziobem w drzewo? I czy mogą od tego dostać wstrząsu mózgu? A czy potrafią śpiewać? I co skrywają ich przepastne dziuple? Przeczytamy o tym w książce Doroty Zawadzkiej i Grzegorza Zawadzkiego "Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły".


Maciej Wróbel, fot. własne

Maciej Wróbel [wideo]

przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej
22.03.2024

- Chcę jak najwięcej swojej wiedzy, energii poświęcić, żeby ta ustawa miała jak najlepsze założenia. Te najlepsze założenia to niezależne i dobrze sfinansowane media publiczne - mówi Maciej Wróbel.

fot. Marcin Gliński

prof. Małgorzata Bieńkowska [wideo]

dziekan Wydziału Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku
21.03.2024

Dziś przypada 100 dni rządu Donalda Tuska. Z ostatniego sondażu wynika, że ankietowani za sukces koalicji 15 października uważają przede wszystkim odblokowanie pieniędzy z KPO. Tak uważa ponad 61 procent badanych. Większość Polaków dobrze też ocenia prowadzenie polityki zagranicznej.

Julita Olszewska, fot. Sylwia Krassowska

Julita Olszewska [wideo]

rolniczka z Podlasia
20.03.2024

"Nie zmieniamy stanowiska, idziemy do przodu" - mówi Julita Olszewska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok