Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep" wędruje po Podlasiu [zdjęcia]

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep" wędruje po Podlasiu [zdjęcia]

autor: Olga Gordiejew

1.08.2021, 10:55, akt. 15:37

Przełom lipca i sierpnia to czas rodzinnych weekendów teatralnych w regionie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep".

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep" w Bielsku Podlaskim, fot. Sylwia Krassowska
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep" w Bielsku Podlaskim, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Dariuszem Skibińskim rozmawia Olga Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Wertep" wędruje po Podlasiu 

Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka", ma nawiązywać do tych tradycji.

"Wertep" rozpoczął się w piątek po południu (30.07) w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka. W programie znalazły się zarówno spektakle dla dzieci jak i dla dorosłych. W kolejne dni impreza zawita też m.in. do Narwi, Gródka, Białowieży, a zakończy się w Hajnówce. W każdym z miejsc zaplanowano pokaz kilku przedstawień.

Jak podkreślił organizator "Wertepu" Dariusz Skibiński, festiwal to nie jest tylko prezentacja spektakli, ale też pretekst do spotkań całych rodzin i sąsiadów. "+Wertep+ to jest spotkanie" - powiedział.


60 spektakli na świeżym powietrzu

Na plenerowych scenach zaprezentują się w tym roku przede wszystkim polskie zespoły teatralne, ale swoje klaunowskie zabawy pokaże też partner stowarzyszenia "Pocztówka", norweska grupa Studium Actoris. W sumie zagranych zostanie 60 spektakli.

W tym roku nową przestrzenią będzie Hajnówka Centralna - Stacja Kultura, czyli nowe miejsce "Pocztówki", gdzie przygotowano trzy sceny, w tym jedną na dachu. W stacji będzie można zobaczyć jedną z premier "Hazard life" Teatru A3, natomiast na dachu teatr ten zagra "Plan lekcji", który jest spektaklem z audiodeskrypcją.

Tradycyjnie w synagodze w Orli odbędzie się koncert. W tym roku zagra Ola Balińska i Berjozkele, a będzie można posłuchać kołysanek i tzw. pieśni wieczornych śpiewanych w jidysz.

Festiwal zakończy się 8 sierpnia w Hajnówce, gdzie w amfiteatrze będzie można zobaczyć dziewięć różnych spektakli.


Festiwalowe spotkania w podlaskich miasteczkach rozpoczynają się o 14:00, ostatnie spektakle grane są późnym wieczorem. Na wszystkie spektakle wstęp jest bezpłatny.

Szczegółowy program można znaleźć na wertepfestival.pl.


źródło: PAP | red: maj, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Propozycje kulturalne na weekend

31.07.2021, 07:53

"Dziś w kulturze" - to zbiór aktualnych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na dany dzień, ale nie tylko. Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska wybiegają także w niedaleką przyszłość, tak, by żadna wystawa, koncert, spotkanie autorskie, czy festiwal nie uszły państwa uwadze.


Mieszkańcy Hajnówki przeszli w rozświetlonej paradzie lampionów [zdjęcia]

28.06.2021, 17:13

To widowisko pełne światła, symboli i dźwięku, a także przedsmak teatralnego festiwalu "Wertep". Ulicami Hajnówki przeszła w poniedziałek wieczorem (28.06) parada lampionów.


Na Podlasiu rozpoczął się festiwal teatralny "Wertep"

25.07.2020, 14:00

Spektakle i widowiska teatrów z różnych części Europy, a także koncerty i inne działania złożą się na rozpoczęty w piątek (24.07) 12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Wertep". Impreza rozpoczęła się w Starym Dworze, w kolejne dni będzie "wędrować" do innych miejscowości.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok