Radio Białystok | Wiadomości | Ministerstwo pracuje nad ułatwieniami przy zatrudnianiu obcokrajowców

Ministerstwo pracuje nad ułatwieniami przy zatrudnianiu obcokrajowców

autor: Adam Janczewski

3.08.2021, 17:45, akt. 18:02

Ułatwienie procedur, informatyzacja całego procesu i zachęty dla wykwalifikowanych pracowników. Między innymi takie są założenia przygotowywanej przez ministerstwo rozwoju, pracy i technologii ustawy dotyczącej zatrudniania cudzoziemców.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Ministerstwo pracuje nad ułatwieniami przy zatrudnianiu obcokrajowców - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podlascy przedsiębiorcy przyznają, że coraz chętniej sięgają po pracowników z zagranicy - szczególnie ze Wschodu.


- Zatrudniamy około 20 pracowników zza wschodniej granicy. Najczęściej są to osoby z Kartą Polaka. Przez ostatnich 4-5 lat w naszej firmie otworzyliśmy się na tych pracowników - mówi dyrektor generalny podbiałostockiej firmy Plum Jacek Kłos. 


Uważa, że jego firma dostosowała się do załatwiania wszelkich wymogów formalnych, ale z chęcią skorzysta z uproszczenia przepisów.

O planowanej reformie rynku pracy mówiła przed tygodniem w Mońkach wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Zapowiedziała, że rząd wprowadzi m.in. właśnie ustawę dotyczącą zatrudniania cudzoziemców.


- Jest ona bardzo ważna i oczekiwana przez przedsiębiorców. Wszyscy zgodnie twierdzą, że brakuje już rąk do pracy, a będzie jeszcze gorzej - przekonywała Iwona Michałek. 


Minister Iwona Michałek podkreślała, że zapisy ustawy konsultowane będą m.in. z przedstawicielami urzędów pracy.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Jarosław Sadowski przyznaje, że jest kilka elementów do poprawy. Na przykład formalności dotyczące cudzoziemców - w zależności od formy zatrudnienia, rodzaju pracy i narodowości - przedsiębiorcy muszą załatwiać w różnych instytucjach.


- Jako pierwszy postulat wysuwa się usprawnienie i uspójnienie systemu instytucjonalnego odpowiedzialnego za dopuszczanie cudzoziemców do pracy. Na dziś ten system jest dość skomplikowany i rozproszony - wyjaśnia Jarosław Sadowski i dodaje, że należy też skrócić czas prowadzenia postępowań i wydawania pozwoleń.


Wicedyrektor WUP w Białymstoku podkreśla, że nowe przepisy są potrzebne, ponieważ stale rośnie zatrudnienie obcokrajowców w Podlaskiem. W ubiegłym roku z różnych form zatrudnienia skorzystało ok. 45 tys. cudzoziemców - w tym roku już prawie 50 tys.

Polski rynek w związku z coraz niższym bezrobociem jest bardzo chłonny i potrzebne są ręce do pracy.


- Specjalistów brakuje, jak przyjadą tu z zagranicy, to zostaną na pewno chętnie przyjęci. Są tak samo wykształceni, ci ludzie są potrzebni i Polska ich z chęcią przyjmie - przekonuje Jacek Kłos.


Rząd ma zająć się ustawą o zatrudnianiu cudzoziemców jeszcze w tym roku. Przepisy miałyby wejść w życie w przyszłym.

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce legalnie pracujących obcokrajowców na koniec pierwszego półrocza ubiegłego roku było ponad 605 tys., a już w tym roku prawie 819 tys. To przyrost o ponad 35 proc.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Coraz więcej cudzoziemców chce pracować w naszym regionie

2.02.2021, 16:59

Przyjeżdżają do Polski, licząc na lepsze zarobki, a podlascy przedsiębiorcy chętnie ich zatrudniają. - Oni potrzebują nas, a my ich - mówią pracodawcy.


W Podlaskiem oficjalnie pracuje ponad 15 tys. obcokrajowców

15.01.2021, 14:06

Najwięcej jest Białorusinów i Ukraińców. W Podlaskiem oficjalnie pracuje ponad 15 tys. obcokrajowców. To dane z końca grudnia.


W Podlaskiem spada liczba zatrudnionych legalnie obcokrajowców

7.06.2020, 19:13

W kwietniu do ZUS-u zgłoszonych było 12 tys. 700 cudzoziemców. To o ponad 600 osób mniej niż jeszcze w lutym - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W naszym regionie przeważają osoby zza wschodniej granicy - mówi rzeczniczka białostockiego ZUS-u Katarzyna Krupicka.


Sejm uchwalił specustawę o wsparciu dla firm w związku z epidemią

28.03.2020, 06:47

Sejm uchwalił w sobotę ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią koronawirusa. Ustawa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez 3 miesiące, przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok