Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem spada liczba zatrudnionych legalnie obcokrajowców

W Podlaskiem spada liczba zatrudnionych legalnie obcokrajowców

autor: Wojciech Szubzda

7.06.2020, 19:13, akt. 19:28

W kwietniu do ZUS-u zgłoszonych było 12 tys. 700 cudzoziemców. To o ponad 600 osób mniej niż jeszcze w lutym - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W naszym regionie przeważają osoby zza wschodniej granicy - mówi rzeczniczka białostockiego ZUS-u Katarzyna Krupicka.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W całej Polsce legalnie pracujących obcokrajowców jest ponad 622 tys. Najliczniejsze narodowości, które podjęły legalną pracę w naszym kraju to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji.

W województwie podlaskim ZUS ubezpiecza 12,7 tys. obcokrajowców. W większości są to obywatele Białorusi, Ukrainy i Rosji.


- Najwięcej osób, bo aż 5,9 tys. przyjechała do nas z Białorusi. Druga najliczniejsza grupa ubezpieczonych to obywatele Ukrainy - 4,7 tys. a następna to Rosjanie. Jest ich znacznie mniej, bo zaledwie 295 osób. 7 proc Rosjan, 5 proc. Białorusinów i tylko 1 proc. Ukraińców to osoby, które zdecydowały się na prowadzenie własnej działalności w naszym kraju. Pozostali to pracownicy i zleceniobiorcy - dodaje Katarzyna Krupicka.


Co ciekawe, w naszym regionie legalnie pracują również obywatele m.in. Meksyku, Japonii czy Libii.

W całej Polsce legalnie pracujących obcokrajowców było w kwietniu ponad 620 tys., czyli o 50 tys. mniej niż w lutym. Jednak to oficjalne statystyki, które mogą się różnić od rzeczywistości - przyznaje Katarzyna Krupicka.


- Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest jeszcze większa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są, więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie - informuje Katarzyna Krupicka.


Spośród legalnie pracujących obcokrajowców w Polsce najwięcej jest Ukraińców. Stanowią ponad 70 proc. zagranicznych pracowników.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rolnicy nie chcą płacić za testy pracowników sezonowych na COVID-19

18.05.2020, 07:48

To może być wyjątkowo trudny rok w rolnictwie nie tylko z powodu suszy. Epidemia ograniczyła eksport, ceny na skupach spadły, mało tego - rolnicy nie mają pewności, że będzie komu zebrać ich plony. Zwykle zajmowali się tym obcokrajowcy, którzy teraz mają trudności z przekroczeniem granicy.


Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Podlaskiem - przodują Białorusini i Ukraińcy

22.09.2019, 15:56

W pierwszej połowie tego roku legalnie zatrudnionych było 12 tys. zagranicznych pracowników. To cztery razy więcej niż jeszcze 5 lat temu - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku.


Coraz więcej obcokrajowców pracuje w Podlaskiem

17.06.2019, 07:13

W województwie podlaskim znowu zaczyna pracować coraz więcej obcokrajowców. Pod koniec ubiegłego roku z danych ZUS-u wynikało, że liczba legalnych pracowników z zagranicy zaczęła spadać.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok