Radio Białystok | Wiadomości | Konferencja "Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w województwie podlaskim"

Konferencja "Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w województwie podlaskim"

autor: Edyta Wołosik

25.08.2021, 15:58, akt. 16:04

Będzie można pozyskać pieniądze na zieleń i działania związane z wodą. A wszystko po to, by łagodzić ekstremalne zjawiska pogodowe. A takich w ostatnim czasie w Podlaskiem nie brakuje. I m.in. o tym rozmawiali w środę (25.08) w Białymstoku uczestnicy konferencji "Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w województwie podlaskim”.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Konferencja "Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w województwie podlaskim” - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jak podkreślał prof. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku: "o zmianach klimatycznych, m.in. w województwie podlaskim, mówimy nie tylko na podstawie obserwacji, ale też konkretnych pomiarów; a te wskazują, że wzrasta średnia temperatura i ten wzrost jest większy niż przewidywaliśmy wcześniej, mamy co jakiś czas intensywne opady, trąby powietrzne, zmiany ciśnienia, co wpływa na nasze samopoczucie, czyli każdy z nas odbiera bezpośrednio te zmiany".

Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Joanna Sarosiek dodaje: "chcielibyśmy przybliżyć samorządowców, zachęcić ich i zainspirować, by inaczej spojrzeli na zagospodarowanie, z uwzględnieniem potrzeb natury, ale też i mieszkańców".

Na razie nie wiadomo jednak, ile pieniędzy dostaną na to podlaskie samorządy, ale jak podkreśla marszałek województwa Artur Kosicki: "jesteśmy na etapie przygotowywania nowej perspektywy finansowej i tam te działania będą bardzo widoczne, dlatego trzeba informować, dyskutować, by wdrażanie tych unijnych pieniędzy było w naszym regionie jak najbardziej efektywne".  

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Młodzieżowy Strajk Klimatyczny chce zdecydowanych działań na rzecz środowiska w Białymstoku

25.08.2021, 14:14

Chcą bardziej zdecydowanych działań na rzecz środowiska. Działacze Młodzieżowego Strajku Klimatycznego rozpoczynają w Białymstoku zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały dotyczącym wprowadzenia w mieście stanu kryzysu klimatycznego.


W Kruszynianach aktywiści ekologiczni prezentują mobilne Muzeum Hodowli Przemysłowej

21.08.2021, 14:53

Mobilne Muzeum Hodowli Przemysłowej prezentują w Kruszynianach aktywiści z Koalicji Społecznej Stop Fermom.


Biebrzański Park Narodowy dostanie 5 mln zł na system przeciwpożarowy

20.08.2021, 14:58

Biebrzański Park Narodowy rozbuduje swój system ochrony przeciwpożarowej unikalnych obszarów bagiennych, gdzie dochodzi do pożarów m.in. cennych przyrodniczo terenów. 5 mln zł na ten cel park otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok